V tomto návodu vám ukážu, jak si vybrat vhodnou šablonu pro váš web. Porovnám bezplatná/placená témata, responzivitu, SEO, jednoduchost, kompatibilitu a mnoho jiných kritérií. To vše na reálném příkladu.
Takže, mám vybraný název domény a také správný WordPress hosting . Právě jsem si nainstaloval WordPress a na své webstránce vidím přednastavenou základní WP šablonu. Podstatné je uvědomit si, že celkový vzhled (design) webové stránky závisí na zvoleném tématu.
Většina WordPress šablon obsahuje předdefinované barvy textu a typy písma, rozmístění prvků a widgetů a mnoho dalších detailů a stylů, které dohromady přispívají k vzhledu webové stránky.
Nejlepší na WP tématech je, že s trochou štěstí, můžete získat vynikající vzhled pro vaše webové stránky, aniž byste museli napsat byť jen jeden řádek kódu.
Výběr WordPress šablony považuji za důležitou věc. Tak jsem si tedy sedl a zamyslel se nad tím, co vlastně od příští WP tématu očekávám. Níže jmenuji hlavní oblasti požadavků , na které jsem se zaměřil.
Bezplatná vs. placená WordPress šablona
Nejdříve popřemýšlejte nad tím, zda a kolik byste chtěli investovat do šablony . Zkontrolujte svůj rozpočet a vybírejte podle něj. Zároveň je třeba pamatovat při rozhodování na tento fakt: ne všechna placená témata představují vynikající produkty a ne všechna volná témata jsou výrobky s nízkou kvalitou . Jak se říká, může se stát, že najdete vynikající bezplatné WordPress šablony a hrozné placené šablony.
Někdy, protože jsou šablony bezplatné, tak na ně autoři nemají dostatek času. To znamená, že mnoho volných šablon není včas aktualizováno . Takže v určitém okamžiku se zaseknete. WordPress sám o sobě je často upgradován a je vysoká šance, že vaše téma po aktualizaci nebude fungovat. Také existují bezplatné WP šablony, pro které nenajdete pomoc a podporu . Takže to budete muset zvládnout sami.
Tip: Výborné zkušenosti mám s těmito WordPress tématy: šablona Divi a Avada . Jsou velmi flexibilní a přitom stále dostatečně jednoduché pro nastavení i pro začátečníky.
Responzivnost
Toto považuji za naprostou samozřejmost. Přes 50% návštěv mi chodí z mobilních zařízení a tabletů a očekává se, že toto číslo bude v budoucnu ještě narůstat. Pro výběr WordPress šablony jsem si adepty testoval zvětšováním/zmenšováním okna prohlížeče, nebo přes google resizer tool .
Pokud máte po ruce tablet a mobil, doporučuji si otestovat demo šablony i přímo na těchto zařízeních . Z vlastní zkušenosti vím, že v některých případech se může šablona zcela jinak chovat na reálném mobilním zařízení, než když zkoušíme takové zařízení imitovat na počítači. Důvodem může být technologie a přístup, kterým je šablona naprogramována (konkrétně důvodem může být například jiný operační systém zařízení – Android/iOs/Windows Phone…).
Podpora prohlížečů
Tady navážem na první požadavek. Kromě různých typů zařízení je žádoucí otestovat si demo šablony i na různých typech prohlížečů – chrome, firefox, safari a internet explorer. Případně si můžete otestovat šablonu i na další méně používané prohlížeče typu Opera a podobně. Proto doporučuji dělat výběr WordPress šablony s přihlédnutím k tomuto faktu.
Webdesign
Webdesign je čistě citová záležitost. Teoreticky by měl proběhnout výběr WordPress šablony podle typu blogu a publika. Avšak já to beru tak, že to bude moje stránka, na kterou se budu dívat prakticky každý den, tak chci aby lahodila mému oku.
Důležité je nezapomenout, že webdesign stránky by měl vždy podléhat úrovni použitelnosti webu pro návštěvníky (takzvané UX – „user experience“). To znamená, že je vám třeba mít krásný design pokud jsou v jeho důsledku návštěvníci vaší stránky zmateni, ztraceni, dezorientovaní a bezradní na vašem webu. Proto tomu přizpůsobím výběr WordPress šablony.
Konkrétně pro můj blog jsem měl jako požadavek boční rolovací menu, neboť ho prostě miluji. Dále jsem si představoval minimalistický design a na domovskou stránku seznam článků ve formě masonry vzhledu nebo grid vzhledu (mřížky) s více velikostmi bloků:
Funkčnost šablony
Zde zahrnu několik požadavků na WordPress šablonu, které byste mohli mít a které je vhodné vědět před samotným výběrem šablony:
1. Podpora multijazyčnosti
Pokud plánujete vícejazyčný web, měla by šablona podporovat multijazyčnost, konkrétně například plugin wpml nebo polylang . Já osobně používám wpml , který jsem již úspěšně nasadil na více webových stránek. S druhým zatím nemám zkušenost, ale oba mají dobré reference. Doporučuji pro výběr WordPress šablony zvážit možnost multijazyčnosti v budoucnosti.
2. Podpora eshopu („eCommerce“ řešení)
Pokud plánujete zapojit i eshop, je třeba to při výběru WordPress šablony zohlednit. Dát si pozor, aby šablona tuto možnost podporovala. Konkrétně by měla podporovat například nejrozšířenější eshop řešení pro WordPress- woocommerce plugin .
3. Podpora českých znaků
Na toto je třeba si také dát pozor. Písmo (font) šablony nemusí podporovat naše typické slovenské „hieroglyfy“ a pak by to mohlo dopadnout podobně katastrofální jako když si otevřete instagram přes počítač: Doufejme, že to kluci kodeři z instagramu co nejdříve fixní a že ani my na to nezapomínáme zapomínat. Nejlepší na otestování naší potenciální šablony by bylo mít možnost vložit si pangram na otestování slovenské diakritiky. Nejlepší by bylo vložit si jej do nadpisů, podnadpisů, textu a widgetů. A to i ve verzi s velkými písmeny.
Bohužel mnohokrát nemáme možnost otestovat si to před nainstalováním šablony. Také vám při demu může zobrazovat špatné znaky, ale po nainstalování zjistíte, že téma má možnost zvolit si vhodné písmo ( musí mít font-subset Latin Extended ). Pokud zjistíte, že vám některé znaky zobrazuje špatně, nezoufejte, jsou možnosti jak si to opravit, ale to je mimo rámec tohoto článku.
4. Jazyk šablony
Bylo by fajn aby byla šablona již přeložena do požadovaného jazyka/jazyků (v mém případě češtiny). Nebo aby alespoň obsahovala .POT šablonu k překladu. Ale nezoufejte ani v případě, že neobsahuje .POT, umíme si pomoci použitím pluginu Loco Translate , ledaže to je už časově a technicky mírně náročnější.
5. Podpora různých formátů článku
WordPress dovoluje nastavit si v rámci editace článku jeho formát (v angličtině „ post formats“ , viz obrázek níže). Ale je na tvůrcích tématu, jestli to do ní zapracují. Například já plánuji využívat ve svém blogu i citáty, videa a galerie a požaduji, aby se podle toho vhodně zobrazovaly. Proto budu od své šablony vyžadovat podporu různých formátů článku.
6. Rychlost šablony
Velice podstatný fakt pro výběr WordPress šablony. To je samo sebou že chci mít rychlý web, abych neodradil návštěvníky blogu ani googleboty (robotíky od googlu které mi budou indexovat web). Proto jsem si otestoval demo šablony přes nástroj pingdom :
Myslím si, že nejpodstatnější ukazatel z výsledku, který jsem z nástroje obdržel, je čas načítání stránky. Pokud vám tento čas vyjde při demu šablony do 2 vteřin tak to je přijatelné, protože si jej umíme na našem reálném blogu výrazně okresat. A to výběrem kvalitního hostingu , instalací kešovacího (cache) pluginu na rychlost a optimalizací velikosti obrázků. Já používám (a považuji za nejlepší) kešovací plugin WP Rocket . Pro optimalizaci velikosti obrázků používám plugin EWWW Image Optimizer .
Ještě bych rád v rychlosti vysvětlil proč používám (a proč bych i pro vás doporučoval) hosting od websupportu . Mají automatickou instalaci WordPress , což se sejde začátečníkům a pokročilejším uživatelům to šetří čas. V instalaci mají již zahrnuty, nastaveny a serverově vyladěny výše zmíněné pluginy WP Rocket a EWWW Image Optimizer . Jejich servery mají SSD disky . Výsledkem je velmi vysoká rychlost webu, jak můžete vidět i na příkladu mého blogu na obrázku výše. A to je pro mě cool :).
7. Přítomnost page buildera
Těžko to je přeložit do češtiny, ale přeložil bych to jako vizuální skládač stránky. Jedná se o nástroj, pomocí kterého si můžete sami tvořit vnitřek stránek z různých prvků a různě je umisťovat. Nejlepší asi bude ukázat to na obrázku:
Na obrázku je konkrétně Divi builder , který patří mezi nejlepší. Obecně, page builder může být součástí tématu (například divi builder je také součástí divi tématu ), nebo ve formě samostatného pluginu. Proto i když vámi zvolené téma nebude žádný page builder obsahovat, můžete si jej doinstalovat jako plugin. Nejlépe hodnocený builder ve formě bezplatného pluginu je Page Builder by SiteOrigin .
Já builder na svůj blog nepotřebuji, proto ho vyloučím z výběru WordPress šablony. Dokonce naopak, bude u mě žádáno, pokud moje šablona nebude žádný obsahovat. Důvodem je, že každá funkcionalita šablony navíc, také každý použitý plugin, přispívá ke snížení rychlosti web stránky.
8. Kvalita kódu šablony
Kvalitu kódu vím jak programátor posoudit už z demo stránky, ale pro laika to může být obtížné. Téma může vypadat krásně, ale na pozadí může být „ošklivý“ kód. Jednou z možností je proběhnout si téma přes validátor kódu od W3C , což je mezinárodní organizace zodpovědná za standardizaci těch našich internetů (www).
Nelekněte se, pokud vám tento nástroj zobrazí nějaké chyby kódu, je třeba počítat s tím, že většina dostupných témat bude mít nějaké nedostatky. Jde jen o to, aby to nebylo rudé moře chyb :).
A to nejpodstatnější k tomuto bodu jsem si nechal nakonec – proč bychom se měli zajímat o kvalitu kódu tématu? Protože špatně naprogramované téma může podstatně ublížit našemu SEO. A to nechceme.
9. Dokumentace
Byl bych rád, aby moje šablona obsahovala dokumentaci, abych nemusel tápat kde a jak nastavím jednotlivé prvky šablony. Spousta bezplatných témat z wordpress.org bohužel neobsahuje dokumentaci , takže nás stojí dodatečný čas najít si a otestovat kde co a jak nastavit. Oproti tomu mnoho placených témat u největšího prodejce šablon má vysokou úroveň dokumentace (jsou „well documented“). Je to jeden z požadavků, které prodejce požaduje od tvůrců témat. Proto tomu přizpůsobím výběr WordPress šablony.
V konečném důsledku je na rozhodnutí každého z nás, zda budeme požadovat šablonu s dokumentací. co se týká mě tak ano. V práci i soukromí jsem už měl možnost vyzkoušet spoustu různých šablon a každá měla úplně jinde jednotlivá nastavení (jinak napsané, neexistují jednotná pravidla WordPress jak uspořádat nastavení tématu). Já jsem toho názoru, že čas jsou peníze a nechci ho utrácet zbytečným hledáním jednotlivých nastavení, raději minu ušetřený čas na psaní článků.
Je zapotřebí hodně práce na přizpůsobení?
Pokud máte malé dovednosti ve WordPressu, měli byste si určitě projít recenze a komentáře k dané šabloně. Samozřejmě, demo verze může vypadat fantasticky. Ale pokud chcete v konkrétní sekci umístit šest obrázků namísto pěti, a dá se to udělat pouze programátorsky, může to být pro vás problém.
Proklikejte si šablonu v demo verzi a udělejte si přehled. Přečtěte si popis a návod k nastavení tématu. Takto zjistíte, jak snadno lze přizpůsobit. Další podstatný aspekt souvisí s nastavením tématu. Je sekce nastavení tématu uživatelsky příjemná, intuitivní, snadno použitelná? Skvělým místem ke kontrole jsou screenshoty na webstránce šablony. Zde můžete vidět, jak téma organizuje jednotlivé sekce nastavení.
Kompatibilita s pluginy
Pravděpodobně máte nějaké pluginy, které potřebujete pro fungování webové stránky. Je důležité zkontrolovat, zda daná šablona podporuje tyto doplňky. Pokud jde o bezplatné WordPress šablony, tak je jednodušší otestovat a ověřit tuto kompatibilitu – jednoduše si ji nainstalujete na zkoušku. Ale pokud jste se rozhodli pro prémiové téma, možným řešením je požádat tvůrce o informace.
Je šablona SEO optimalizována?
Je úžasné mít pěkný vzhled webové stránky. Ale nezapomeňte, že webstránka musí existovat také pro vyhledávače . SEO optimalizaci WP témata můžete zkontrolovat ručně. K dispozici jsou také online služby, které vám ukáží, nakolik je šablona SEO přátelská – například služba EasySeo . Opět, pokud si vyberete prémiové téma, tvůrce by měl být schopen nabídnout vám o něm všechny důležité informace.
A co sociální média?
Co se týká sociálních médií, vždy je možné přidat si je i jako WordPress plugin . Ale protože sociální média se stávají stále důležitější v online prostředí, bylo by hezké mít integrovaná sociální média již v rámci šablony.
Prohlédněte si kolekce šablon
Pro inspiraci si můžete prohlédnout kolekce TOP 30 WordPress témat pro konkrétní účely:
- WordPress šablony pro firmy
- WordPress šablony zdarma
- WordPress šablony pro eshop
- WordPress šablony pro fotografy
Výběr WordPress šablony – závěr
Požadavky mám promyšlené, tak budu pokračovat dále na samotné hledání šablony. Ale to si nechám do dalšího článku. Doufám, že vám tento článek něco přinesl, ať už jste začátečníci ve WordPressu nebo pokročilí.
Tip: Pro rychlý web je klíčové vybrat správný hosting. Doporučuji vsadit na ověřenou kvalitu: WebSupport , Webglobe-Yegon nebo Wedos .
Was this article helpful for you? Support me by sharing, please. 👍