Webnode: recenze a mé zkušenosti

Podrobná recenze a mé zkušenosti s nástrojem Webnode + návod, jak si s ním jednoduše a bez programování vytvořit web stránku nebo blog zdarma.

Webnode: recenze a mé zkušenosti s tímto nástrojem

Představení: Co je to Webnode?

Webnode je online nástroj pro tvorbu a správu webových stránek. Má funkce pro tvorbu webových prezentací bez nutnosti instalace či konfigurace. Přetažením myši (známým jako drag & drop) je možné na stránky snadno umístit mnoho interaktivních prvků jako jsou např. Ankety, články, diskusní fóra, blogy, FAQ, formuláře, atd. [Zdroj: wiki]

webnode logo
nové logo
Webnode - predchádzajúce logo
Předchozí logo

Webnode pochází přímo z České republiky – vyvinula ho firma Westcom s.r.o. se sídlem v Brně. Stal se velmi oblíbeným nástrojem po celém světě, kromě cz a sk verze existuje i v mnoho jiných jazycích než je angličtina, němčina, portugalština atd.

Tento nástroj je na trhu již přes 11 let a za tu dobu ho použilo více než 30 milionů uživatelů na celém světě. Jedním z hlavních důvodů jeho úspěchu je jednoduchost vytváření stránek.

Návod: jak si vytvořit web zdarma

Tato podrobná recenze obsahuje i návod krok za krokem, jak si vytvořit zdarma web ve Webnode. Ten vám pomůže lépe pochopit, jak funguje tento nástroj. Je to opravdu jednoduché:

1. Jděte na webstránku webnode.cz a klikněte na Vytvořit web:

jak si vytvořit web zdarma
Kliknout na Vytvořit web

2. Vyplňte název webu, email a heslo:

webnode registrace
Registrace

3. Vyberte si, zda chcete webové stránky nebo internetový obchod:

Typ stránky
Typ stránky

4. Vyberte si svou šablonu. Před výběrem je možné prohlédnout si její náhled:

webnode - Náhled šablony (demo)
Náhled šablony (demo)

5. Nástroj vám vytvoří url adresu stránky. Přejděte na úpravu stránky:

Úprava stránky a doména
Úprava stránky

6. Upravte si vzhled a obsah webstránky v drag & drop editoru a klepnutím na tlačítko publikovat:

Builder
Builder a uložení změn

Vaše bezplatná stránka je hotová a dostupná online.

Vytvoření více web stránek

Pokud chcete vidět, jak by stránka vypadala s jinou šablonou, klepněte na tlačítko menu v pravém horním rohu. Zde si zvolte možnost Moje projekty a následně klikněte na Vytvořit stránky. Takto si můžete vytvořit více stránek a zároveň vyzkoušet různé vzhledy.

Přihlášení do Webnode

Pro následující přihlášení do administrativního panelu klikněte na jejich domovské stránce na Přihlásit (vpravo nahoře vedle tlačítka menu). Tam můžete zadat svůj login.

Nastavení stránky

Do jednotlivých nastavení webstránky se dostanete po kliknutí na položku Nastavení v menu. Je možné nastavit tu název webu, indexování vyhledávači atd. Některé položky jsou dostupné pouze pro prémiové balíčky.

Webnode - Nastavení
Nastavení stránky

Přidání stránky

Pro přidání nové stránky třeba kliknout v menu na položku Stránky. Dostanete se do správy stránek. Tam klikněte na Přidat stránku:

Jak přidat stránku
Jak přidat stránku

Výběr šablony pro stránku

Následně si můžete vybrat šablonu pro stránku. Dostupné jsou tyto typy stránky: prázdná stránka, produkty, blog, fotogalerie, o nás, kontakt, ceník, zamčená stránka, portfolio, služby, dva sloupce, tři sloupce a reference.

Výběr šablony pro stránku
Výběr šablony pro stránku

Video návod Webnode

Pokud máte raději návody ve formě videí, tak doporučuji prohlédnout tento video-návod:

Tip: Pokud si navzdory návodu nevíte s něčím rady, navštivte web Wpromotions.eu a Viliam Vám zdarma poradí.

Co obsahuje verze zdarma?

Základní verze nástroje Webnode je zdarma. Avšak co vlastně obsahuje tato bezplatná verze? Ať se líbí, tady je seznam jejích základních funkcionalit:

Webstránka je bez časového omezení – její url adresa je trvale dostupná. Existují ale omezení vzhledem k tomu, jakou návštěvnost zvládne vaše webová stránka. Takže pokud začne na vaši stránku proudit velká návštěvnost, Webnode může po dosažení omezení vaši stránku zrušit.

Webstránka může mít maximálně 100 MB a měsíční přenos dat 1 GB (na zobrazování návštěvníkům):

Omezení verze zdarma
Omezení verze zdarma

Adresa je na subdoméně – například: jurosko9.webnode.sk, kterou jsem vytvořil pro tuto recenzi. To nepůsobí zrovna profesionálně.

Reklama – na bezplatné stránce se vám bude zobrazovat reklama Webnode. Zobrazování reklamy lze zrušit až v prémiovém balíčku STANDARD.

Verze zdarma neumožňuje jazykové verze, takže si v ní nemůžete udělat více-jazyčný web.

Cena prémiových balíčků

V této části recenze najdete krátký přehled a cenu jednotlivých premium balíčků s komentáři. Chcete-li zobrazit aktuální ceník a seznam funkcí, doporučuji podívat se na oficiální stránky.

Ceník prémiových služeb
Ceník prémiových služeb

Balíček LIMITED

Cena balíčku je 75 Kč za měsíc.

Tento základní premium balíček vám prakticky umožňuje přidat ke své webové stránce vlastní existující doménu z jiných hostingů, nebo zakoupit zcela novou doménu ve Webnode.

Balíček LIMITED má výrazné omezení návštěvnosti (1 GB přenos dat) a úložného prostoru (100 MB), takže pro větší webstránky je potřebný vyšší balíček. Jako další nevýhodu vnímám, že na stránce se vám zůstane zobrazovat reklama Webnode stejně jako v bezplatné verzi.

Balíček MINI

Cena balíčku je 125 Kč za měsíc.

MINI plán nabízí doménu zdarma na první rok. Od druhého roku je možné platnost domény prodlužovat za standardní poplatek. Dále nabízí 500 MB úložiště a 3 GB pro přenos dat, 1 e-mailovou schránku, tvůrce formulářů, webové statistiky a video na pozadí. Jak negativum vnímám to, že stejně jako předchozí balíček i MINI obsahuje reklamy.

Balíček ŠTANDARD

Cena balíčku je 249 Kč za měsíc.

STANDARD je nejoblíbenější volbou pro vytváření profesionální webstránky. Proto je nejběžnějším placeným balíčkem. Tento plán má kapacitu úložiště 2 GB a šířku pásma 10 GB, což je dostatečné i pro vyšší návštěvnost. Navíc oproti balíčku MINI má i službu Google Analytics, 20 e-mailových účtů a neobsahuje reklamu. Tento balíček vám také umožňuje otevřít internetový obchod a mít dvoj-jazyčný web.

Balíček PROFI

Cena balíčku je 417 Kč za měsíc.

Balíček PROFI je nejvhodnější pro velké webové stránky. Tento plán obsahuje všechny funkce balíčku STANDARD a k tomu více úložného prostoru a žádná omezení internetové návštěvnosti vaší stránky.

*Uvedené ceny jsou z ceníku platného v době psaní této recenze.

Tip: začněte s balíčkem STANDARD a pokud vaše stránka příliš naroste, změňte ho na balíček PROFI.

Tip 2: Prémiový balíček služeb si můžete zakoupit minimálně na jeden rok. Zakoupením balíčku na více let dopředu ušetříte desítky eur. Předplatné na více let vám kromě peněz ušetří i starosti. Služby nebudete muset obnovovat každý rok ručně.

Bezplatná nebo placená verze?

Přemýšlíte, zda si vybrat bezplatnou verzi nebo rovnou placenou? Bezplatnou verzi doporučuji použít pouze pro testování. Pokud to s vlastní web stránkou myslíte vážně, doporučuji koupit si aspoň premium verzi LIMITED abyste měli vlastní doménu – ze zkušenosti vím, že to působí profesionálněji, pomůže vám v rámci SEO a budujete tím vlastní značku.

Množství šablon na výběr

Webnode v současnosti nabízí na výběr z přibližně 100 různých šablon. Všechny šablony jsou zdarma:

Webnode - šablony
Dostupné šablony na výběr

Šablony si můžete filtrovat podle následujících kategorii:

 • Nejnovější
 • Oblíbené
 • Firemní stránky
 • Internetový obchod
 • Osobní stránky
 • Blog
 • Restaurace & jídlo
 • Hudba
 • Portfolio
 • Svatba

Administrace neobsahuje editor na úpravu CSS, takže pokročilí uživatelé s věděním CSS nemají možnost si dále přizpůsobovat design.

Různé prvky pro přizpůsobení

Administrace poskytuje různé možnosti pro přizpůsobení vzhledu webstránky podle představ. Můžete přizpůsobit rozložení webu, barvy, typ písma, obrazové galerie, textové schránky, webové formuláře, tlačítka pro sociální média, barvy pozadí, videa YouTube a dokonce integrovat mapy Google a Bing do svých webových stránek.

Jak přidat obsah
Jak přidat obsah

Responzívnosť

Webové stránky postavené pomocí editoru Webnode jsou responzivní – takže se správně zobrazují ve všech zařízeních s různým rozlišením jako jsou mobily, tablety a monitory.

Vlastní doména

Co se týče domény, Webnode umožňuje dvě možnosti:

 • připojit si doménu, kterou již vlastníte (u některého hostingového poskytovatele nebo registrátora),
 • zaregistrovat si novou doménu pro web přes ně.

Zálohování a obnova

S prémiovými balíčky Standardu a Profi můžete pravidelně vytvářet zálohy svých stránek. Kdykoliv je pak můžete obnovit do původní podoby.

Jednoduchá administrace

Tento nástroj byl vytvořen pro netechnických lidí s důrazem na jednoduchost, takže v něm i laik dokáže vytvořit pěkný web za pár minut. Administrativní prostředí je intuitivní a je kompletně v češtině.

SEO nastavení

Nástroj nabízí základní SEO nastavení – umožňuje vložit titulek stránky, popis stránky a klíčová slova. Rovněž umožňuje skrýt stránky pro vyhledávače.

Webnode - seo
SEO nastavení

Nástroj také umožňuje napojení na Google Analytics, Google Search Console nebo externího nástroje email marketing. Rovněž umožňuje vložit HTML kód do hlavičky a patičky stránek.

Eshop a produkty

V rámci této recenze jsem se zaměřil i na e-commerce. Možnost vytvořit si vlastní eshop je dostupná v premium balíčku STANDARD a PROFI. Pro elektronický obchod je možné nastavit všechny standardní věci jako je měna, sazby DPH, kontaktní údaje, způsoby dopravy a platební metody.

webnode - eshop
Nastavení eshopu

Způsoby dopravy

Webnode má nastaveny základní způsoby dopravy jako je Slovenská pošta, DHL a osobní odběr. Tyto způsoby dopravy je možné přejmenovat, smazat nebo přidat další. Takže si můžete nastavit a pojmenovat i vlastní způsoby dopravy, jejich cenu a dokonce i url pro sledování zásilky.

Platební metody

Z platebních metod je možné nastavit si platbu v hotovosti, na dobírku, PayPal, bankovní převod a platbu kartou (přes platební bránu GP Webpay), nebo použít nějaký vlastní způsob platby – vložit si jeho název a cenu.

Měření konverzí

Eshop můžete propojit s účtem Google Ads nebo službou Facebook pixel a sledovat, zda reklama vede ke konverzím. Také si můžete vložit vlastní HTML kód pro měření konverzí na stránce Poděkování za objednávku.

Porovnávače produktů a cen

Porovnávače produktů vám pomohou oslovit ještě větší počet zákazníků. Webnode má pro vás nachystané soubory s produkty v xml formátu, které stačí nahrát do účtu ve vybraném srovnávači.

V nástroji jsou aktuálně dostupné tyto porovnávače produktů a cen:

 • Google Merchant Center
 • Heureka.sk
 • Najnakup.sk
 • Pricemania.sk
 • Facebook

Blog a články

Na své stránky si můžete přidat i blog. Webnode vám umožní zvolit preferované rozložení, optimalizovat příspěvky s dostupnými SEO nástroji a dokonce nastavit odložené publikování:

Blog - správa článkov
Blog – správa článků

Editor článků umožňuje přidávání prvků jako videa, nadpisy, text, obrázky, linky a další:

Editor obsahu
Editor obsahu

Vícejazyčný web

Možnost vytvořit si jazykové verze webu je možná od prémiového balíčku STANDARD. Mít vícejazyčný web je důležité zejména pokud máte mezinárodní návštěvnost.

FAQ, nápověda a podpora

Pokud máte nějaký problém, otázku tak je možné prohlédnout si nápovědu na oficiální web stránce nebo kontaktovat podporu. Kontaktovat podporu je možné přes kontaktní formulář nebo emailem na podpora@webnode.sk. Jsou dostupní 7 dní v týdnu a snaží se odpovědět do 24 hodin. V rámci prémiových balíčcích garantují přednostní podporu.

Recenzie a skúsenosti používateľov

Pokud vás zajímají ukázky stránek vytvořených v nástroji Webnode a recenze a zkušenosti reálných uživatelů doporučuji prohlédnout si:

webnode - Recenze a zkušenosti uživatelů
Recenze a zkušenosti uživatelů

Výhody a nevýhody

V rámci této recenze jsem sepsal jednotlivé plusy a minusy nástroje Webnode do následující tabulky:

Výhody Nevýhody
+ Rozsáhlá databáze šablon. – Pro pokročilé funkce jsou nezbytné placené balíčky.
+ Neomezený počet webů na jednom účtu. – Vlastní doména možná až v prémiovém balíčku.
+ Nepotřebujete programátorské dovednosti. – Zobrazovaná reklama v bezplatném balíčku.
+ Jednoduchost ovládání. – Vhodné pouze pro jednodušší eshop.
+ Rychlost – základní stránka vytvořena do 5 minut.
+ Možnost vytvořit i vícejazyčný web.
+ Nemusíte řešit webhosting.

Kupóny a slevy

Pokud hledáte slevový kupón na prémiové balíčky, viz aktuální nabídku kuponů.

Alternativy Webnode

Pokud se vám ani po přečtení této recenze a odzkoušení Webnode nezamlouvá, můžete vyzkoušet tyto alternativy:

Wix

Mnoho lidí uvažuje, zda si vybrat Webnode nebo WIX. Wix.com je konkurenčním nástrojem s podobnými funkcemi, proto doporučuji vyzkoušet i ten.

Weebly

Weebly.com je další z oblíbených nástrojů pro tvorbu stránky.

WordPress.com

WordPress.com je podobný nástroj na tvorbu webstránky a blogování jako předchozí dva. Více informací o něm najdete v článku WordPress.org vs WordPress.com.

WordPress.org

WordPress.org je open source. To znamená, že jej můžete použít pro vlastní web zdarma. Pro vytvoření stránky ale musíte mít vlastní doménu a web hosting, takže ho doporučuji lidem, kteří mají zájem řešit i tyto technické záležitosti.

Shopify

Shopify je platforma pro tvorbu e-commerce. Běží na cloudu, takže se nemusíte starat o hosting.

WooCommerce

WooCommerce je e-commerce plugin do WordPress, který umožňuje vytvořit si vlastní eshop. Více informací naleznete v tomto kompletním WooCommerce návodu.

ByznysWeb

ByznysWeb.cz také stojí za zkoušku.

Recenze a mé zkušenosti s webnode – shrnutí

Na základě mých zkušeností se služba webnode.cz hodí pro jednodušší weby – prezentační stránky, blog, firemní stránky nebo jednoduchý online obchod. Její výhodou je především jednoduchost použití. Pro komplexnější webstránky bych zvolil WordPress. Ten jsem použil i na svém blogu.

Tip na závěr: Prémiový balíček služeb si můžete zakoupit minimálně na jeden rok. Zakoupením balíčku na více let dopředu ušetříte desítky eur. Předplatné na více let vám kromě peněz ušetří i starosti. Služby nebudete muset obnovovat každý rok ručně.

Líbila se vám tato recenze Webnode? Máte zkušenosti s tímto nástrojem? Napište mi prosím vaše názory do komentářů níže.

WordPress Návod v PDF

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here