Jak zrychlit WordPress web – ultimátní návod (34 tipů)

Máte pomalou WordPress stránku? Návod jak zrychlit WordPress web bez znalostí programování. Rychlé načítání zvýší spokojenost návštěvníků a pomůže SEO.

Jak zrychlit WordPress

Pomalé načítání stránky znevýhodňuje vaši stránku. Pomalé stránky totiž Google i ostatní vyhledávače v procesu vyhledávání znevýhodňují. Pro zvýšení návštěvnosti stránky proto nestačí jen SEO optimalizace. Potřebujete optimalizovat také její rychlost.

Kromě samotných vyhledávačů vás pomalé načítání stránky znevýhodňuje také v jiném směru. Pozornost návštěvníků internetu totiž klesá po sedmi vteřinách. Pokud se stránka do té doby nenačte, mnozí odejdou. Aby na stránce zůstali a rádi se k vám vraceli, potřebujete optimalizovat její rychlost.

A nakonec ještě jeden důvod: některé vyhledávače již začaly penalizovat pomalé stránky posouváním na nižší pozice ve vyhledávání .

Měřte rychlost stránky

Abyste zjistili, jak rychlá je vaše stránka, nestačí jen změřit čas, za jaký se načte na vašem počítači . Na vašem počítači se web, na který chodíte často, načte rychleji. Je to díky dočasné paměti prohlížeče, ve které si ukládá data při prohlížení. Při opakované návštěvě webu se data načítají z této paměti a díky tomu se stránka zobrazí rychleji. Kromě toho záleží také na geografické poloze návštěvníka stránky.

Pro měření rychlosti proto o doporučuji použít speciální nástroje Pingdom nebo Google Pagespeed . Pokud naměříte čas načítání pod 2 sekundy , tak je to „celkem“ v pořádku. Pokud ne, doporučuji zvýšit její rychlost. Pokud potřebujete podrobnější informace, použijte nástroj GTmetrix .

Nástoj na měření rychlosti pingdom
Nástoj na měření rychlosti Pingdom

Identifikujte příčiny zpomalení

Stránku zpomaluje několik věcí. Nejčastěji jsou to:

  • nesprávně konfigurovaný server web hostingu,
  • nekvalitně nakódované pluginy nebo příliš nainstalovaných a nepoužívaných pluginů,
  • velikost stránky – v tomto případě jde hlavně o obrázky, které nejsou optimalizovány pro internetové stránky,
  • externí skripty jako fonty, reklamy a podobně.

Používejte WordPress cache plugin

Podle oficiálního WordPressu optimalizačního návodu jsou hosting a cache plugin dva nejvýznamnější faktory ovlivňující rychlost.

Kešování WordPress dokáže zrychlit vaši stránku až 2 – 5 krát . Funguje na principu uložení kopie stránky do paměti serveru hned po jejím prvním načtení. Tato kopie pak slouží každému dalšímu návštěvníkovi stránky. To snižuje zatížení serveru a vy díky tomu získáte zlepšení výkonu stránky.

WordPress sám o sobě cache neobsahuje, budete proto potřebovat další plugin. Mezi nejlepší patří WP rocket , WP Super Cache a W3 Total Cache .

Všiml jsem si, že v mnoha facebook hlasováních považují lidé se nejlepší WP rocket :

Otestoval jsem si všechny 3 zmíněné cache pluginy. Nejlepších výsledků dosahuji s WP rocket . Rozdíly mezi zmiňovanými pluginy jsou ve zlomcích sekundy, ale každá milisekunda pomáhá dostat se výše ve výsledcích vyhledávání (Google SERP-e).

Kromě toho se mi zalíbila jednoduchost nastavení a to, že svými funkcemi jde dál než ostatní pluginy – dokáže například optimalizovat databázi, což WP Super Cache a W3 Total Cache v době testování nedokázaly.

Proto jsem se rozhodl za-investovat a koupit si jej. Od té doby k optimalizaci svých webstránek používám pouze tento plugin. Máte-li web jako hobby, klidně použijte některý z bezplatných jmenovaných kešovacích pluginů. Zejména nějaký použijte! 😉 Je to pravděpodobně nej-vlivnější věc ke zrychlení webu.

WP Rocket vs. jiné kešovací pluginy
WP Rocket vs. jiné kešovací pluginy

Používejte kvalitní hosting

Je známá věc, že výkon hostingu zásadně ovlivňuje rychlost webové stránky. Proto si důsledně vyberte ten správný hosting . Za nejlepší hostingy pro WordPress web považuji tyto: WebSupport , Webglobe Yegon a Wedos . Možným řešením je také přechod na vlastní virtuální server.

Jak můžete vidět na obrázku níže, WebSupport na svém blogu měřil rychlost svého WordPress hostingu oproti jiným a obdržel tyto výsledky:

To mě přesvědčilo pořídit si na zkoušku tento WP hosting a zjistit proč je tak rychlý. Ve WebSupportu jsem si na hostingu našel již nainstalovanou vlastní upravenou verzi WordPress. Ta spočívala v tom, že tam byly nainstalovány a nastaveny (vyladěny) pluginy pro kešování a optimalizaci obrázků (*platné v době mého testování) . To v kombinaci s vyladěnými servery pomohlo k těmto výborným výsledkům.

Od té doby pro své projekty používám webhosting od WebSupport , na kterém běží i tento blog.

Používejte správné formáty obrázků

PNG je nekomprimovaný (to znamená větší velikost souboru) a tedy je nejvhodnější pro jednoduché obrázky , kde není mnoho rozdílných barev. JPEG je komprimovaný formát (menší velikost souboru), mírně snižuje kvalitu obrazu, ale je menší a používá se při obrázcích s množstvím barev .

Zmenšete velikost obrázků

Obrázky jsou pro návštěvnost webu důležité. Výzkumy dokázaly, že 80% lidí raději čte text, který není jen černobílý. Barvy také podporují vnímání. Nesprávně optimalizované jpg a png soubory však zabírají příliš mnoho místa. Kromě toho, velké soubory potřebují více času ke stažení .

Abyste zlepšili výkon vaší stránky, je třeba optimalizovat velikost obrázků. Nemusíte se při tom obávat změny kvality zobrazení. Můžete to udělat přímo při úpravě obrázku – v některých grafických programech je k dispozici funkce uložit pro web .

Za tímto účelem si také můžete nainstalovat specializovaný plugin. Já používám plugin Compress JPEG & PNG images od TinyPNG. S ním jsem dosáhl procentuálně největší optimalizace velikosti obrázků.

Dobré zkušenosti mám is EWWW Image Optimizer (v bezplatné verzi zde ) nebo WP Smush.it (v bezplatné verzi zde ).

Tyto pluginy upravují kvalitu a velikost obrázků během jejich nahrávání do WordPressu, aniž by se to odrazilo na jejich kvalitě. Kromě toho dokážou optimalizovat i ty obrázky, které již na webu máte.

Nastavte si postupné načítání obrázků

Lazyload - nastavení
Lazyload – nastavení

Zvýšit rychlost WordPress stránky můžete také nastavením postupného načítání obrázků ( takzvaný lazy load ). Při otevírání stránky se načtou pouze ty, které jsou vidět. Ostatní se načítají postupně, když návštěvník posouvá stránku směrem dolů. Zrychlí to zobrazení stránky.

Tuto funkcionalitu vám dokážou zajistit více pluginů. Mně to zajišťuje plugin WP Rocket , který jsem již zmiňoval.

Přejděte na php 7

PHP 7 zpracovává oproti starším verzím více než dvakrát tolik žádostí za sekundu :

To v praxi znamená, že php 7 je v průměru 2 až 3 krát rychleji oproti php 5 . Takže určitě doporučuji aktivovat si ho na hostingu , pokud ho ještě nemáte.

Pokud si neumíte prohlédnout, na jaké verzi php běží váš web, můžete si to jednoduše zobrazit přes plugin Display PHP Version :

WordPress - jak zjistit verzi PHP
WordPress – jak zjistit verzi PHP

Třeba si dát pozor a pořádně si otestovat , zda ho váš web podporuje – například přes plugin PHP Compatibility Checker . Možná máte nějaké zastaralé pluginy a naskáčou vám error hlášky. V tom případě bych zvážil zbavit se takových pluginů.

Websupport - nastavit php7
Websupport – nastavit php 7.2

Odstraňte nepoužívané pluginy

Při tvorbě a úpravě stránky jste nainstalovali několik pluginy. Nepoužívané (deaktivované) pluginy však mohou také zpomalovat stránku. Pro zrychlení webu je třeba je nejen vypnout, ale také vymazat.

Odstraňte pouze ty pluginy, které nepoužíváte. Postup odstranění je jednoduchý: V menu administrace najděte položku Pluginy . Vyberte ten, který chcete odstranit a vypněte jej . Následně jej odstraňte .

Používejte HTTP/2

Porovnání rychlosti HTTP/1 vs HTTP/2
Porovnání rychlosti HTTP/1 vs HTTP/2

Většina moderních prohlížečů již podporuje HTTP/2. Tento protokol je výrazně rychlejší od původního HTTP/1.1. Otestujte si v tomto nástroji zda váš hosting podporuje HTTP/2.

keycdn: HTTP/2 test
keycdn : HTTP/2 test

Nastavte si na hostingu php cache

Nastavte si na svém hostingu php cache – pro php 5.4+ a php 7 opcache. Pro php 5.3 a nižší verze xcache.

Websupport - nastavení php cache
Websupport – nastavení php cache

Aktualizujte pluginy

Kromě odstranění nepoužívaných pluginů je třeba pravidelně aktualizovat ty, které jste na stránce nechali. Zlepší to bezpečnost, poskytne lepší možnosti a příznivě ovlivní také rychlost WordPress stránky.

Pravidelně aktualizujte WordPress

Také je třeba pravidelně aktualizovat samotné jádro WordPress .

Aktualizujte šablonu

Tvůrci šablon pravidelně aktualizuje jednotlivé šablony. Pro lepší funkčnost a optimalizaci rychlosti vaší stránky je třeba stránku pravidelně aktualizovat. Zvýšíte tak i její bezpečnost. Aktualizace navíc často obsahují nové funkce a odstranění drobných chyb, které při vývoji šablony vznikly.

Optimalizace databáze

WP Rocket - optimalizace databáze
WP Rocket – optimalizace databáze

WordPress si ukládá i nepotřebná data. Pro optimalizaci rychlosti stránky je třeba občas pročistit její databázi. K tomuto účelu používám WP Rocket . Vyčistí smazané komentáře, aktualizace, automatické koncepty článků, SPAM v komentářích a jiné. Vhodnými pluginy pro tento účel jsou i WP Optimize a WP Sweep .

Používejte AMP (Accelerated Mobile Pages)

Accelerated Mobile Pages (AMP) jsou projektem společnosti Google, díky kterému se mobilní stránky načítají rychleji. Na mobilu je jednoduše rozeznáte i tak, že ve výsledcích vyhledávání Google mají symbol blesku:

Jak rozeznat AMP od Google na mobilu
Jak rozeznat google AMP na mobilu

Technologii AMP můžete mít již zahrnutou v šabloně, nebo si můžete zpojezdnit přes oficiální plugin AMP for WordPress .

Zakažte emoji

Použijte výchozí emoji prohlížeče návštěvníka namísto načítání emoji z WordPress.org – tím snížíte počet externích volání na server. Mně to také zabezpečuje WP Rocket :

Zakázat emoji
Zakázat emoji

Optimalizace šablony

Při výběru WordPress šablony se neřiďte pouze vzhledem, cenou a nabízenými funkcemi. Používejte raději jednodušší šablonu a zvyšte její funkcionalitu pomocí vhodných pluginů.

Můžete si také koupit některé z prémiových šablon, které jsou optimalizovány pro rychlost . Pokud se rozhodnete změnit šablonu, nezapomeňte si pečlivě nastudovat, jak přejít na novou šablonu bez ztráty dat a nastavení.

Minifikace (komprese) CSS a JS souborů

Minifikace souborů
Minifikace souborů

Minifikujte HTML, CSS, JS. Minifikace zvýší rychlost WordPress stránky. Můžete k tomu využít bezplatný plugin Autoptimize , nebo to také dokážete s WP Rocket .

Nastavte si odložené načítání JavaScriptu

Optimalizaci rychlosti WordPress stránky ovlivňuje také načítání JavaScriptu. Je to častý problém, který zpomaluje zobrazení stránky. Pokud na začátek stránky umístíte několik knihoven externích souborů, prohlížeč je začne stahovat a zpracovávat. Zbylý obsah stránky načte až poté. K nastavení odloženého načítání JavaScriptu (nazývané také JavaScript deferred) můžete také použít WP rocket :

Odložené načítání JavaScript
Odložené načítání JavaScript

Neukládejte videa přímo do WordPress

Na WP stránku lze uložit i celá videa. Kvůli optimalizaci rychlosti to však nedoporučuji. Zaberou příliš mnoho místa. Místo toho používejte odkaz na YouTube , Vimeo nebo VideoPress . Stačí nakopírovat URL adresu do vašeho příspěvku, čímž do něj video vložíte.

Používejte shrnutí

Na hlavní stránce a v archivech nemusíte zobrazovat celé příspěvky. Shrnutí (v angličtině excerpt) šetří místo a čas načítání. Kromě toho si návštěvník stránky najednou prohlédne více témat, která by ho mohla zajímat. Nepřečte si pouze jeden příspěvek. Toto nastavení závisí na zvoleném tématu, to znamená, že vybraná šablona jej nemusí podporovat.

Shrnutí článku
Shrnutí článku

Rozdělte komentáře na několik stránek

Zvýšit rychlost WordPress stránky můžete také rozdělením komentářů. Starší komentáře nemusí být vidět hned při načítání článku. Můžete je uložit zvlášť. Nastavení provedete v Nastavení » Komentáře a zaškrtnutím volby Rozdělit komentáře na stránky .

Rozdělení komentářů
Rozdělení komentářů

Používejte CDN

CDN- Content Delivery Network
CDN- Content Delivery Network

CDN (Content Delivery Network) je technologie pro rozložení obsahu do více serverů, které se nacházejí na různých místech po světě. Umístění serveru také ovlivňuje rychlost WordPress stránky v závislosti na geografické vzdálenost poskytovatele vašeho hostingu a návštěvníka stránky. Rozložení serverů pomáhá návštěvníkům dostat se rychleji k jejímu obsahu.

Za nejlepší CDN považuji Cloudflare , KeyCDN , StackPath (MaxCDN) a Sucuri CDN .

Jedním z nejoblíbenějších CDN, které je v základní verzi zdarma je Cloudflare . Pokud jste o něm ještě neslyšeli, doporučuji přečíst si bližší info v tomto článku .

CDN se podle mě vyplatí řešit až u velkých webů s návštěvností z různých částí světa.

Použijte rychlý slider

Pro zrychlení WordPress stránky používejte vhodný plugin pro slider. Slidery vylepšují design stránky, ale často ji zpomalují , i když máte optimalizované obrázky. Může to být důsledkem nekvalitního kódování pluginu. Nejrychlejší WordPress slider plugin je Soliloquyi. Patří k prémiovým pluginům. V testech rychlosti nedopadl zrovna dobře známý Revolution Slider .

Porovnání rychlosti WordPress sliderů
Porovnání rychlosti WordPress sliderů. Zdroj: soliloquywp.com

Podle mě nejlepší z pohledu rychlosti je, pokud je to možné, vyhnout se sliderům úplně .

Použijte rychlejší plugin pro galerie

envira-galery1

Pokud máte na stránce spoustu obrázků, fotografií a galerií, pomoci může také rychlejší plugin pro galerie. Používejte takový, který je optimalizován pro rychlost. Doporučuji prémiový plugin Envira Gallery. Vytvoříte pomocí něj foto i video galerie. V případě menšího počtu obrázků vám stačí základní galerie Šablony.

Rozdělte dlouhé příspěvky na několik stran

Máte-li na stránce příspěvky, které se věnují jednotlivým tématům více do hloubky a zabírají spoustu místa, zmenšujete tím rychlost načítání stránky. Abyste se vyhnuli zbytečným zdržením při načítání, rozdělte je na několik částí. WordPress nabízí řešení i pro takové zobrazování příspěvků. Nastavení rozdělení je možné pomocí tagu nextpage.

Umístěte jej v text editoru na místo, kde chcete článek rozdělit. Pomůže to zvýšit rychlost WordPress stránky.

Zredukujte načítání obsahu z jiných stránek

Mnoho WordPress šablon načítá obsah z jiných stránek. Jedná se o obrázky z externích zdrojů jako Google, Facebook a podobně. Mnoho z nich se načítá rychle, takže je jednodušší načíst je ze třetí strany než umístit je přímo na vaší stránce.

Pokud však pluginy používají příliš mnoho takového obsahu, může to stránku zpomalit. A to už je problém. Je třeba zredukovat načítání externích http žádostí pomocí jejich sloučení do jednoho souboru nebo znefunkčnění jednotlivých skriptů.

WP Rocket - zakázat sdílení
WP Rocket – zakázat sdílení

Omezte ukládání revizí příspěvků

Zrychlení WordPress stránky dosáhnete také omezením ukládání revizí příspěvků, které také zabírají místo. Lze tomu zabránit přidáním jednoduchého kódu do souboru wp-config.php :

define( 'WP_POST_REVISIONS', 4 );

Tento kód umožní ukládání posledních čtyř úprav. Starší úpravy budou automaticky smazány. Já zvyknu úplně zakazovat revize – to lze provést vložením 0 namísto 4.

Nastavte HTTP cache přímo na serveru

Účinným řešením pro zrychlení WordPress stránky je také nastavení cache přímo na serveru:

Websupport - zapnutí http cache
Websupport – zapnutí http cache

Vypněte nepoužívané přednastavené funkce

Pro zvýšení rychlosti WordPress stránky lze vypnout některé funkce. Ne každý potřebuje například Emoji či pingbacky. K tomu pomůže například plugin WP Disable . Můžete také omezit komentování a XML-RPC podporu – například přes plugin Disable XML-RPC .

Zakažte propojování a krádež obsahu (Hotlinking)

Každé kvalitní stránce hrozí dříve či později krádež obsahu. Může k tomu dojít také tak, že jiné stránky ukazují vaše obrázky přímo z jejich URL adresy místo toho, aby si je načítaly na vlastní servery. Tento proces zpomaluje vaši stránku. Zabráníte tomu přidáním následujícího kódu do souboru .htaccess

#disable hotlinking
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?wp.sk [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?google.com [NC]
RewriteRule \.(jpg|jpeg|png|gif)$ – [NC,F,L]

Jak zrychlit WordPress web – shrnutí

Za nejpodstatnější kritéria považuji kvalitní hosting , dobrý cache plugin , optimalizaci obrázků a výběr vhodné šablony .

Líbil se vám tento návod? Věnujte mu jako. Pokud máte nějaké rady a tipy a rádi byste se s nimi podělil s ostatními, napište je dolů do komentáře.

Was this article helpful for you? Support me by sharing, please. 👍
WordPress Návod v PDF

1 COMMENT

  1. Tento článek je poutavý a užitečný. Na jiných webech někdy formátování textu volá po pomstě do nebes. Když vidím zeď s textem, prostě odejdu. Vhodné rozestupy a obsah zde. Určitě sem budu chodit častěji 🙂

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here