Co je VPS a jak funguje? Které jsou nejlepší VPS?

VPS je hostingová služba, která rozděluje server na několik virtuálních serverů. Zjistěte, které jsou nejlepší VPS na trhu!

nejlepší vps

VPS je v současné době nezbytným aspektem každého, kdo se snaží rozjet si svůj vlastní úspěšný web.

Ať už jste úplný začátečník nebo už máte nějaké zkušenosti s vedením web stránek, VPS hosting vám dokáže přinést nespočet benefitů – jak po technické stránce, tak i po té finanční.

Pojďme se tedy podívat na to, co to tedy VPS vlastně je a jak funguje, i to, podle čeho byste si měli VPS vybírat tak, aby vyhovoval vašim požadavkům.

Na závěr si také projdeme hned několik nejlepších VPS poskytovatelů (+ VPSka, které můžete vyzkoušet bezplatně i nyní).

Co je VPS?

VPS (Virtual Private Server) je hostingová služba, která rozděluje fyzický server na několik virtuálních serverů díky virtualizační technologii.

Každý virtuální server je oddělen od ostatních, disponuje vlastní velikostí RAM a CPU a slouží uživateli jako úložiště pro web nebo pro jiné soukromé účely.

Jak funguje VPS?

VPS je ve své podstatě simulace reálného, dedikovaného serveru ačkoli s ostatními sdílí zdroje jednoho, fyzického serveru.

Princip VPS lze obecně popsat jako určitá virtuální vrstva, která leží na operačním systému serveru za pomoci virtualizační technologie.

Tato vrstva je tedy serverem, který je oddělen „virtuálními stěnami“ od ostatních virtuálních serverů a na který si uživatel může nainstalovat vlastní operační systém či jakýkoli software, aniž by ostatní uživatelé měli k němu přístup.

Jelikož je VPS privátním virtuálním serverem, uživatel má tak vyšší stupeň zabezpečení a může užívat vyhrazené zdroje fyzického serveru (jinými slovy – paměť, RAM, CPU apod.) pro vlastní potřeby, aniž by mu je „kradli“ ostatní uživatelé.

Sdílený hosting vs. dedikovaný hosting vs. VPS

K tomu, abychom plně pochopili, jak VPS funguje, je nutné charakterizovat i ostatní druhy serverových hostingů, které se v praxi běžně používají a popsali si rozdíly mezi nimi.

Nejběžnějšími webovými hostingy, které se využívají jsou:

  • Sdílený hosting
  • Dedikovaný hosting
  • VPS hosting

Sdílený hosting

Sdílený hosting je nejběžnější formou serverového hostingu pro weby, kteří využívají tisíce lidí po celém světě.

Při koupi sdíleného hostingu uživatel sdílí důležité zdroje fyzického serveru (paměť, RAM, CPU apod.) se zbytkem uživatelů, které daný server také využívají.

Pro lepší pochopení můžeme použít analogii bydlení na ubytovně – jako uživatel jediné co potřebujete je místo, kde můžete žít.

Přestože si každý uživatel platí za bydlení sám, jednotlivé položky bytu (koupelna, WC, kuchyň, energie apod.) jsou sdíleny se všemi lidmi, kteří na ubytovně bydlí.

A přestože takové bydlení nemusí přinášet mnoho komfortu, jeho nedostatky kompenzuje velmi nízká cena bydlení – a to stejně to platí i při sdíleném hostingu.

Hlavní výhodou sdíleného hostingu je jeho cena – tyto typy služeb využívají zejména lidé, kteří nemají zrovna k dispozici vysoký rozpočet.

Jediné co potřebují je místo, kde mohou jejich webové stránky existovat (resp. „bydlet“ 🙂 ).

Na druhou stranu však tento typ serverového hostingu přináší i několik nevýhod – v případě, že jeden z uživatelů, se kterým daný server sdílíte, má příliš velkou zátěž na svůj web v podobě vysokého množství návštěvníků, může to značně ovlivnit výkon a rychlost vašeho vlastního webu.

Z toho důvodu se doporučuje sdílený hosting jen pro úplně začínající weby, u kterých zatím nečekáte obrovské množství návštěvníků – jediné co potřebujete je, abyste byli online.

Dedikovaný hosting

Dedikovaný hosting je pravým opakem sdíleného hostingu – místo toho, abyste se museli dělit o zdroje serveru s ostatními uživateli, máte k dispozici svůj vlastní dedikovaný server, který je rezervován čistě jen pro váš web.

Jinými slovy – bydlíte v pěkném apartmá sami a patří pouze vám – samozřejmě za podstatně vyšší nájem za bydlení.

Cena služeb dedikovaných serverů je značně vyšší než u sdílených serverů – avšak za vyšší poplatek máte 100procentní kontrolu nad zdroji serveru, který si můžete přizpůsobovat podle vlatních představ.

Z toho důvodu se dedikované servery doporučují hlavně webům, které potřebují vysoký výkon bez jakýchkoli omezení tak, aby běžely po technické stránce hladce.

VPS hosting

VPS hosting je svým způsobem hybridem mezi sdíleným a dedikovaným hostingem.

Přestože při VPS sdílíte prostor fyzického serveru s ostatními uživateli, každý z nich má na něm vyhrazený svůj vlastní virtuální prostor – to zahrnuje i svůj vlastní operační systém, vyhrazené množství paměti, zdrojů CPU a RAM.

Díky tomu je VPS vynikajícím kompromisem, který disponuje benefity sdíleného i dedikovaného serveru: za rozumnou cenu můžete mít místo pro svůj web se zdroji serveru, které na něj potřebujete a které jsou vyhrazeny jen pro vás.

Proč se vyplatí přejít na VPS?

1. Zvýšená bezpečnost

Pokud potřebujete více bezpečnostních prvků, pokročilejší monitorovací funkce či lepší způsob zálohování a větší spolehlivost chodu vašeho webu, jistě stojí VPS za úvahu.

VPS se považuje za jeden z nejlepších způsobů, jak si zajistit svůj server (a web) a zároveň mít k dispozici dostatečně mnoho zdrojů serveru pro chod vašeho webu.

VPS se rovněž doporučují v případě, že plánujete na váš web implementovat jakoukoli formu online plateb (jelikož na ni potřebujete mít vysoký stupeň bezpečnosti a spolehlivý výkon).

2. Větší kapacita

Pokud jste si teprve právě teď svůj web vytvořili a neočekáváte příliš mnoho návštěvníků na vaše web stránky, stačí vám na poměrně hladký chod vašeho webu sdílený hosting – v opačném případě byste měli zvážit VPS.

Při neočekávaném množství návštěvníkům či uživatelů, kteří se na váš web dostanou, se může značně zpomalit chod vašeho webu či dokonce může dojít k výpadku serveru, který by byl při vysokém množství lidí jednoduše přetížen.

Pokud tedy očekáváte nyní či v blízké budoucnosti vyšší návštěvnost na vašich stránkách, měli byste zvážit přechod na VPS

3. Vyšší rychlost

VPS přináší s sebou jednu velkou výhodu v porovnání se sdíleným hostingem – předchází zpomalení načítání obsahu na vašich webstránkách ke kterým může eventuálně dojít.

Pokud váš web rychle roste a disponuje příliš velkým množstvím obsahu, RAM paměť na vašem serveru se začne postupně stále více zahlcovat daty.

Při sdíleném hostingu tak může dojít přetížení, resp. dosažení maximální kapacity daného serveru, čímž se následně značně zpomalí načítání vašich stránek pro uživatele.

Z toho důvodu se doporučuje zvážit, zda nebudete potřebovat přejít na VPS, pokud váš web začne spolu se svým obsahu růst stále více.

4. Přizpůsobitelné rozhraní

Obecně se sdílený hosting doporučuje uživatelům, které používají pro své weby populární CMS platformy jako je například WordPress .

Avšak v případě, že byste potřebovali na daný server nainstalovat svůj vlastní software či konfigurovat server podle vlastních představ, sdílený hosting vám už stačit nebude.

VPS hosting se z toho důvodu doporučuje i pro programy, které se zabývají daňovými systémy, účetnictvím či jinými interaktivními programy, které potřebují flexibilitu serveru a rovněž i vysokorychlostní internet.

5. Lepší spolehlivost serveru

Pokud se potýkáte často s chybami jako jsou „Služba nedostupná“ či jakékoli 50X chyby, které se týkají vnitřních systémů serveru, je pravděpodobné, že jde o problém s hostingem a jeho službami – to platí především při sdíleném hostingu.

Z toho důvodu může být lepší přejít na VPS a předejít těmto chybám iv budoucnosti.

6. Rozumná cena

Přestože při všech výše uvedených problémech, na které můžete narazit, lze přejít jednoduše na dedikovaný server, jednomu problému se ani při nich nevyhnete – a tím je cena.

Dedikované servery nabízejí excelentní služby ovšem za poměrně vysokou cenu, která může odradit mnoho uživatelů.

VPS hosting je tím pádem skvělým kompromisem – získáte podstatně mnoho výhod narozdíl od sdíleného hostingu a zároveň se vyhnete při vysokým poplatkům jako tomu je při dedikovaném hostingu.

Jak si vybrat VPS hosting plán?

Při výběru toho správného VPS pro vás je důležité si uvědomit, k čemu všemu ho potřebujete, jaký je váš „budget“, jaké jsou vaše technické dovednosti, ik jakému druhu webu dané VPS potřebujete.

Pojďme se tedy podívat na pár faktorů, které mohou ovlivnit výběr VPS hostingu.

a) Řízená vs. neřízený VPS služba

Při výběru VPS hostingu máte většinou na výběr 2 možnosti:

  • Samostatně manažovaná VPS služba
  • Manažovaná VPS služba

Při samostatně manažované službě máte pod kontrolou administraci serveru, řešení technických chyb, řízení aplikací, softwaru ale i služeb, které se s danou VPS spojují.

Na druhou stranu, pokud nemáte mnoho zkušeností s administrací, případně vám chybí technické dovednosti, určitě byste si měli zvolit manažovaný hostingový plán, při kterém se o váš VPS stará samotný poskytovatel.

b) Operační systém

Přestože se tento bod může zdát zbytečný, není to úplně tak pravda – někteří poskytovatelé nabízejí pouze operační systém Linux.

V takovém případě pro každého, kdo by z nějakého důvodu potřeboval Windows (z kompatibilních důvodů) může být takový VPS hosting naprosto zbytečný.

Vždy si přejděte podrobně to, jaké operační systém daná VPS služba nabízí.

c) Spolehlivost

Při výběru VPS hostingové služby byste se měli dívat i na její hodnocení – určitě si nevybírejte VPS, které má hodnocení od uživatelů nižší než 99 procent.

Při nízkém hodnocení prostě nikdy nebudete mít jistotu o tom, do jaké míry je dané VPS spolehlivé.

d) Hardware

Při koupi VPS hostingového plánu se určitě ujistěte, že daný server disponuje nejnovějšími a nejlepšími hardwarovými komponentami – to zahrnuje například typ SSD, CPU, druh RAM a pod.

e) Zákaznická podpora

Přestože se to může zdát jako neobvyklý faktor, 24 hodinová podpora vás může zachránit při nečekaných výpadcích serveru.

Z toho důvodu si určitě podívejte, zda je možné řešit technické problémy s poskytovatelem VPS v kterémkoli čase to bude nutné.

f) Zálohování

Tento bod pravděpodobně není třeba příliš rozebírat – ztráta dat či extrémní porucha serveru je běžnou součástí každého webu.

Jelikož vás však takový problém může stát spoustu peněz a času, jistě oceníte, pokud daný VPS poskytovatel nabízí také snadné, rychlé a pravidelné zálohování všech důležitých dat pro vás.

Top 10 nejlepších VPS

1. Bluehost

Bluehost VPS logo

Bluehost se považuje za jednoho z lídrů VPS hostingu.

V rámci svých hostingových plánů nabízí široké spektrum VPS služeb, které dokáží vyhovět komukoli, kdo s VPS hostingem teprve začíná.

Hlavním specifikem Bluehost VPS je to, že se soustředí především na začátečníky – a snaží se jim pomoci.

Díky svému masivnímu obsahu na webu poskytuje znalosti pro kohokoli, kdo se o VPS hosting zajímá. Spolu s excelentní zákaznickou podporou tak dokáže pomoci komukoli, kdo nemá zrovna ty nejlepší technické znalosti o VPS hostingu.

2. Hostgator

Hostgator VPS logo

HostGator je další z populárních VPS poskytovatelů ve světě.

Díky své excelentní zákaznické podpoře máte např. možnost migrovat svůj web i jednoho hostingu do HostGator zdarma.

Mimo jiné poskytuje HostGator svým klinetům spolehlivou, několikavrstvou ochrannou síť před útoky i neomezené MySQL Databáze, plný root-access a 24/7 podporu v případě problémů.

3. Kamatera

Kamatera VPS logo

Kamatare se řadí mezi ty zajimavejsí VPS poskytovatele díky svému neobvyklému balíku VPS služeb.

U Kamatéru si uživatel nevybírá cenový balík jako takový, ale samostatně si může nastavit přesné nastavení zdrojů serveru, které pro chod webu potřebuje.

Kamatera vám tak umožňuje si nastavit nejen typ serveru ale také operační systém, kontrolní panel vašeho VPS hostingu a pod.

4. Hostinger

Hostinger VPS logo

Hostinger je jeden z nejlevnějších VPS poskytovatelů, který nabízí svým klientům skvělé služby za rozumnou cenu.

Doslova za pár eur tak můžete mít k dispozici několik GB úložného prostoru, plný root přístup či dokonce zákaznickou podporu, která vám ochotně pomůže ve dne či v noci.

Hostinger samozřejmě nabízí hned několik cenových balíčků, díky čemuž dokáže pomoci úplným webovým začátečníkům i náročnějším klientům.

5. HostPapa

HostPapa VPS logo

HostPapa je jeden z nejrychleji rostoucích VPS poskytovatelů v Kanadě a již nyní hostí více než půl milionu webů po celém světě.

HostPapa jako VPS splňuje prakticky všechna kritéria dobrého hostingového poskytovatele – nabízí přístup k root level pro VPS, disponuje vysokou rychlostí serveru, tak velkým množstvím serverových zdrojů a nabízí i decentní ochranu v podobě serverového firewallu.

6. Inmotion hosting

Inmotion hosting VPS logo

Inmotion VPS hosting nabízí 2 verze svých VPS služeb – manažované a cloudové.

Mezi hlavní přednosti tohoto poskytovatele patří vysoká míra kontroly, kterou může uživatel mít, dobrá ochrana proti DDoS útokům či dokonce neomezené množství MySQL databází.

Inmotion hosting nabízí také nesmírně velké množství cenových balíků služeb, ze kterých si můžete přesně podle vašich představ.
Kromě toho poskytuje tento VPS provider 90 denní záruku vrácení peněz v případě nespokojenosti.

7. Liquid Web

Liquid Web VPS logo

Přestože značka Liquid Web je poměrně neznámá ve VPS světě, se svými službami pokrývá i giganty jako jsou například Toshiba, FedEx či dokonce Warner Music Group.

Liquid Web se odlišuje od konkurence svou jednoduchostí – péče o servery jsou plně v rukou poskytovatele, který vyřeší jakýkoli problém s hardwarem či sítí za vás.

Tato filozofie se rovněž odráží i v cenových balíků VPS hostingu. Namísto nějakých luxusních názvů si může zákazník přímo přečíst cenu VPS hostingu spolu se všemi důležitými parametry k němu.

8. Scalahosting

Scalahosting VPS logo

VPS poskytovatelé obvykle poskytují množství zdrojů podle svých cenových balíků – a to i přesto, že je nemusíte používat na 100 procent.

To ale neplatí u Scalahosting VPS.

Tento VPS poskytovatel nabízí možnost si nastavit přesné množství zdrojů serveru, které potřebujete – a tím „přesné“ myslíme opravdu přesné.

Při koupi plánu si můžete precizně nastavit množství jader procesoru spolu s přesným množstvím RAM paměti či dokonce množství SSD disku, který budete potřebovat.

Díky tomu máte široký prostor pro konfiguraci serverových zdrojů, které si můžete nastavit podle vašich představ.

9. iPage

iPage VPS logo

IPage je skvělým VPS poskytovatelem zejména pro lidi, kteří s VPS službami teprve začínají.

Díky skvělé zákaznické podpoře a dokonalému rozhraní se tak v něm mohou orientovat i absolutní začátečníci bez jakýchkoli kódovacích znalostí.

Kromě toho nabízí iPage také drag-and-drop builder pro tvorbu webu, díky čemuž si můžete rozjet funkční web stránky opravdu rychle.

10. A2 Hosting

A2 Hosting VPS logo

A2 hosting nabízí jeden z nejrychlejší hostingů, jaký můžete na trhu najít.

Zajímavostí tohoto VPS poskytovatele je i to, že při nemanažovaném VPS plánu s root přístupem nestoupá cena balíku – což se u většiny konkurence říct nedá.

To může zaujmout zejména lidi, kteří potřebují více kontroly u virtuálního serveru s možností vlastních konfigurací.

Bezplatné VPS

Přestože VPS služby nejsou vždy levná záležitost, v některých situacích můžete ušetřit poměrně velké množství peněz i bez toho, abyste si za ně na začátku platili.

VPS poskytovatelé často lákají potenciální zákazníky pomocí různých bezplatných zkušebních verzí po určitou časovou dobu – 7, 15, 30 dní ale i někdy více – případně nabízejí 30 denní záruku vrácení peněz.

A přestože se na konci placení za VPS nevyhnete, určitě si takto můžete ušetřit alespoň nějaké peníze a vyzkoušet si dané VPS dříve než se rozhodnete přejít na placenou verzi:

  • HostPapa – nabízí novým zákazníkům 30 denní záruku vrácení peněz
  • IONOS – díky němu si můžete na 30 dní vyzkoušet VPS hosting zdarma
  • GreenGeeks – rovněž nabízí 30 denní záruku vrácení peněz v případě nespokojenosti
  • Accu Web Hosting – při klasickém VPS hostingu poskytuje 7 denní záruku vrácení peněz.
  • Woomhost – nabízí zajímavou možnost bezplatného VPS hostingu na WordPress .
Was this article helpful for you? Support me by sharing, please. 👍
WordPress Návod v PDF

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here