Automatické zálohování WordPress stránky (Návod)

V tomto návodu si krok za krokem ukážeme, jak si za 30 minut jednoduše udělat automatické WordPress zálohování – a to konkrétně prostřednictvím pluginu UpdraftPlus WordPress Backup Plugin .

WordPress zálohování

Existuje několik WordPress pluginů sloužících k zálohování, avšak nejlepší zkušenosti mám s tímto pluginem . UpdraftPlus v bezplatné verzi poskytuje vše, co potřebuji. O jeho oblíbenosti svědčí i fakt, že má výborné hodnocení, přes milion aktivních instalací a je pravidelně aktualizován.

Tip: jako alternativu k automatickému zálohování lze použít i plugin Duplicator.

Krok 1: Instalace UpdraftPlus pluginu

Po přihlášení do WordPress administrace jdeme do Pluginy -> Přidat nový :

Do pole pro vyhledávání pluginů zadáme UpdraftPlus WordPress Backup Plugin :

Instalace pluginu

Klepneme Instalovat nyní. Po instalaci plugin aktivujeme kliknutím na Aktivovat .

Krok 2: Nastavení frekvence zálohování

Po instalaci a aktivaci pluginu se nejrychleji dostaneme do jeho nastavení z horní lišty WP administrace – kliknutím na UpdraftPlus -> Settings :

Nastavení updraftplus pluginu

Zde si změníme spouštění zálohování z manuálního na automatické – v našem případě denní (daily). A to nejen pro soubory (files) ale také databázi, protože chceme zálohovat obě. V případě, že vám vyhovuje jiný interval zálohování, máte několik možností:

Možnosti updraftplus pluginu

Také pokud máme dostatek volného místa ve webhostingu, tak si dáme ukládat 7 posledních záloh. V opačném případě necháváme přednastaveno 2. V takovém případě si plugin při automatickém zálohování ukládá pouze zvolený počet záloh a starší si automaticky maže. To je výhodné, protože to zabrání zaplnění disku. Na obrázku níže je možné vidět moje konečná nastavení:

Updraftplus - počet záloh

Poznámka: Jak můžete vidět na obrázku výše, přesnou hodinu ve které se bude provádět záloha lze zvolit pouze v prémiové verzi . Ovšem pokud nemáte velký a nadměrně vytížený web, takovou prémiovou možnost nepotřebujete.

Krok 3: Nastavení souborů zálohování

UpdraftPlus plugin umožňuje vybrat, co všechno chceme zahrnout do záloh. V případě, že máte málo místa ve webhostingu, tak můžete například vyloučit obrázky a média (Uploads) ze záloh. Avšak já doporučuji nechat si zálohovat vše , aby bylo možné v případě potřeby kompletně obnovit web.

Updraftplus - soubory záloh

Také máme možnost si zvolit emailové notifikace o tom, že WordPress zálohování proběhlo úspěšně. Já si je nezapínám, aby mi nechodilo mnoho emailů.

Updraftplus - emailové notifikace

Krok 4: Uložení nastavení pluginu

Nastavení nezapomeneme uložit kliknutím na Save Changes na spodu obrazovky:

Updraftplus - uložení nastavení

Krok 5: Spuštění automatického zálohování

WordPress zálohování spustíme kliknutím na tlačítko Backup Now v první kartě:

Updraftplus - spuštění zálohování

V případě, že zálohování proběhlo úspěšně, tak uvidíte zprávu že zálohování bylo úspěšně ukončeno is časem:

Updraftplus - úspěšně zalohovaně

Hotovo, tímto je automatické WordPress zálohování spuštěno a první záloha je na světě.

Manuální zálohy – jak a kdy?

Způsobem výše lze v případě potřeby provést zálohu i manuálně. Doporučuji to zejména před všemi většími změnami na webu, jako je instalace nového pluginu, aktualizace, změny nastavení a podobně.

Umístění záloh – kde jsou a jak si je stáhnout?

Soubory záloh se v rámci WordPressu nacházejí v části wp-content -> updraft :

Umístění záloh

Tyto soubory lze stáhnout také prostřednictvím WordPress administrace v záložce Existing Backups :

Stažení zálohy

Tip: v této záložce vidíme i kolik místa nám celkově zabírají soubory záloh na disku serveru – v mém případě je to 9.1 MB.

Obnova webstránky ze zálohy

WordPress webstránku lze v případě potřeby obnovit ze zálohy kliknutím na tlačítko Restore . Nejčastěji potřebujeme obnovit web z té zálohy, kde je poslední verze ještě fungujícího webu.

Obnova ze zálohy

V dalším kroku je možné zvolit, které prvky webu chcete obnovit. Obvykle potřebujeme obnovit všechno. Potom stačí už jen potvrdit obnovu kliknutím na tlačítko Restore.

Nastavení obnovy ze zálohy

Ve třetím kroku si plugin udělá další zálohu webu ještě před samotným obnovováním. Stisknutím tlačítka Restore se definitivně spustí obnovování webu. Při procesu obnovování webu nezavírejte svůj prohlížeč! Po skončení obnovování se vám zobrazí výsledky. V případě úspěšné obnovy byste měli na spodku vidět hlášku Restore successful! :

Úspěšná obnova ze zálohy

Po otestování, že web byl opravdu úspěšně obnoven, je dobré vymazat si soubory předobnovovací zálohy, kterou si plugin udělal, aby zbytečně nezabírala místo na disku. Dá se to udělat kliknutím na tlačítko Delete old directories :

Smazání starých složek

WordPress zálohování – Proč vlastně dělat zálohy?

Přes 50% uživatelů webstránek, které znám, si nedělají žádné zálohy webstránky. Lidé zvyknou mít názor, že udělat si zálohovací řešení je stojí čas a nemá to pro jejich podnikání žádnou viditelnou hodnotu.

Avšak opak je pravdou. často se setkávám se zkušenostmi lidí, kteří z nějaké příčiny přišli o své weby a teprve poté si uvědomili, že zahodili „stovky hodin“, které strávili jejich tvořením. Proto se podle mě čas investovaný do nastavení automatického zálohování vyplatí.

WordPress sice můžeme považovat za robustní a stabilní systém, ale je třeba si uvědomit, že na našem webu spolu musí fungovat různé kombinace témat, pluginů a nastavení a každá může zapříčinit pád webu.

O krok dál – jak to dělám já

Jak jste si možná již všimli, v záložce Nastavení se nachází také část pro automatické ukládání záloh na jiné úložiště:

Ukládání záloh na úložiště

Existuje několik možností. Já využívám přeposílání na Google Disk , abych měl zálohy webu i mimo server hostingu. Takovým způsobem je mám na dvou místech a mám vyšší jistotu, že o ně nepřijdu. Nastavení takového pre-posílání je zdlouhavější, proto ho nebudu popisovat v tomto návodu. Podrobný návod lze nalézt na tomto linku .

Závěr

Doufám, že tento návod byl pro vás přínosný. Podělte se se mnou se svými zkušenostmi v oblasti zálohování v komentářích pod článkem.

Tip na závěr: Automatické zálohování webstránky je v dnešní době standardem u všech kvalitnějších poskytovatelů hostingu. Například WebSupport , kde hostuji své weby, drží zálohy webů až 14 dní dozadu. Takže v případě potřeby lze obnovit poslední fungující verzi webu. Nicméně přesto stále považuji za rozumné nespoléhat se jen na služby hostingu.

Was this article helpful for you? Support me by sharing, please. 👍
WordPress Návod v PDF

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here