FAPI – jednoduchý objednávkový formulář (Recenze)

Podrobná recenze a mé zkušenosti s prodejním nástrojem FAPI a návod, jak s jeho pomocí jednoduše začít prodávat online.

FAPI recenze

FAPI nabízí způsob, jak změnit běžnou internetovou stránku na prodejní. Postará se o vystavování faktur, přijme vaše objednávky a zpracuje platby. Co všechno s FAPI získáte a jaké jsou výhody či naopak nevýhody tohoto systému, jsem shrnul v následujícím článku.

Co je FAPI

FAPI vznikl na základě potřeby najít řešení, které by spolehlivě zpracovalo a doručilo objednávku, vystavilo fakturu, přijalo a spárovalo platbu.

Autorům FAPI tehdejší open source řešení nenabízela nic, co by těmto požadavkům odpovídalo a vytvoření e-shopu na míru bylo příliš drahé.

Proto se rozhodli naprogramovat vlastní systém, který by odpovídal tomu, co hledali.

Od svého vzniku v roce 2012 uplynulo FAPI dlouhou cestu neustálého vylepšování. Dnes jej využívají stovky podnikatelů a firem.

Co získáte s FAPI

Cílem tohoto systému je zjednodušit život online podnikatelům. Je určen především pro menší firmy a živnostníky, kteří by chtěli začít prodávat na internetu.

S jeho pomocí můžete prodávat kurzy, e-booky, přístup k prémiovému obsahu webu, různé služby, ale také fyzické produkty.

FAPI šetří čas na vyřizování objednávek a mění způsob prodeje i nákupu. Prodávat můžete začít kdykoli. Stačí, když máte svoji webovou stránku, kterou s jeho pomocí přeměníte na prodejní.

Slibuje intuitivní prostředí, ve kterém se snadno zorientujete, uzpůsobené každému bez znalostí programování.

Vyřídí objednávky a vystaví faktury

FAPI přijme objednávku, vystaví fakturu a zpracuje platbu. Potom potvrdí úhradu faktury a zašle objednané zboží vašemu zákazníkovi. Umožňuje také exportovat data do účetního programu. To vše, aniž byste museli tyto úkony dělat vy sami. Navíc je k dispozici 24 hodin denně. Ušetřený čas na administrativu můžete věnovat rozvoji podnikání.

Přehled o všem

V online rozhraní tohoto nástroje máte k dispozici přehled o prodeji. V jednoduchém grafickém zobrazení se rychle dozvíte, jak se vašemu podnikání daří. Dozvíte se také vše o vašich objednávkách za určité období. FAPI za vás sleduje i neustálé legislativní změny. O aktualizaci systému se nemusíte vůbec starat.

Responzivní prodejní formulář

V době, kdy neustále roste podíl nákupů uskutečněných z mobilních telefonů, je responzivita zobrazení již nezbytností. FAPI objednávkový formulář je proto přizpůsoben všem zařízením. V nabídce si můžete vybrat také z mnoha platebních metod.

Cena FAPI

FAPI si můžete vyzkoušet na 14 dní zdarma . Pokud vám toto řešení bude vyhovovat, máte na výběr z více cenových tarifů. Cenové tarify závisí na počtu vašich objednávek. Ceny začínají na 190 Kč za měsíc (7,45 Eur) pro balíček do 10 objednávek měsíčně.

Cenové tarify FAPI
Cenové tarify FAPI

Tip: při zakoupení ročního tarifu získáte slevu 20% .

Všechny cenové tarify obsahují řadu funkcí, jako jsou:

 • neomezený počet prodejních formulářů a prodejních položek,
 • integrace nejvíce používaných platebních bran,
 • pravidelná fakturace i strhávání z karty,
 • možnost nákupu na splátky,
 • spárování plateb,
 • statistiky,
 • export faktur do účetních programů,
 • vytváření faktur,
 • rozesílání elektronických produktů,
 • responzivní prodejní formuláře.
💡 Tip: Pre rýchly web ⏱ je kľúčové vybrať si správny hosting. Odporúčam vsadiť na overenú kvalitu ➡️ WebSupport, Wedos alebo Hostcreators.

Návod jak používat FAPI

Vytvoření uživatelského účtu na FAPI je rychlé. Okamžitě po zadání vašeho e-mailu vám bude doručena zpráva s linkem pro nastavení hesla. Dalšími kroky vás provede online průvodce, který vám prozradí, co se skrývá pod jednotlivými položkami systému. Seznámení s FAPI můžete také přeskočit.

Průvodce seznámením s FAPI
Průvodce seznámením s FAPI

Nastavení účtu

Potom již následuje nastavení vašeho účtu pomocí průvodce, kde si vyplníte vaše údaje a v dalším kroku můžete přidat svůj první produkt. V posledním kroku vložíte formulář pro zákazníky. K dispozici je také Kód HTML pro vložení formuláře na web. Všechny tyto kroky můžete na úvod přeskočit, vrátit se k nim budete moci přímo v administraci FAPI.

Nástěnka

Nástěnka FAPI obsahuje stručný přehled o tom, jak se vyvíjí vaše podnikání. Dozvíte se, kolik zákazníků si něco objednalo, kolik již svůj nákup uhradilo a na kolik úhrad ještě čekáte. Po srolování níže uvidíte graf fakturace a přehled, kolik vyděláváte.

Nástěnka FAPI
Přehledy na nástěnce

Faktury

Pod položkou menu Faktury nastavujete vystavování faktur a naleznete zde také jejich seznam. Seznam faktur si můžete filtrovat například podle typu dokladu (zálohová faktura, zjednodušený daňový doklad, opravný daňový doklad, přijetí platby). Filtrování je možné také podle stavu faktury, konkrétního produktu, klienta, použitého formuláře nebo zadáte variabilní číslo. Všechny doklady zde můžete zároveň exportovat.

Seznam faktur
Seznam faktur

Vystavování faktur je možné automaticky přes prodejní formuláře, ale můžete se rozhodnout také pro ruční vystavování kliknutím na tlačítko Vystavit fakturu.

Vystavení faktury
Vystavení faktury

Menu Faktury na dalších záložkách nabízí možnost vytvoření šablon pro pravidelné faktury. V této části menu lze také vytvořit vouchery.

Platby

Funkce Platby vám poskytne přehled o přijatých a spárovaných platbách. Zobrazíte si zde všechny platby i samostatně nespárované platby. FAPI umožňuje přijímat platby platební kartou, mobilní platby, přes PayPal i bankovním převodem. Spárované platby se vám v systému zobrazí jako zaplacené.

Seznam plateb
Seznam plateb

Klienti

Přehled klientů a jejich základních údajů naleznete pod funkcí Klienti . U každého vašeho zákazníka jsou k dispozici informace o počtu objednávek. Můžete si je zobrazit také pro jednotlivé produkty, datum a podobně.

Všechny informace se ukládají automaticky používáním FAPI prodejního formuláře na vaší stránce a můžete si je zde také přidávat pomocí tlačítka Vytvořit klienta. Údaje o zákaznících lze exportovat.

Seznam klientů
Seznam klientů

Prodej

V části Prodej automatizujete prodeje. Vytváříte zde produkty, prodejní formulář, vytvoříte způsoby dopravy i texty automaticky zasílaných e-mailů. Vše pak vložíte na svoji web stránku. Mezi jednotlivými položkami přepínáte na horní záložce.

Prodejní formuláře FAPI
Prodejní formuláře

Vytvoření prodejního formuláře

Pro vytvoření nového prodejního formuláře klikněte na Nový prodejní formulář. V šesti krocích si nastavíte základní informace, položky a ceny, platby, dopravu a fakturaci i vyžadovanou akci a stránku pro poděkování za nákup. Naleznete zde také možnost upravit vzhled formuláře.

Vytvoření nového formuláře
Vytvoření nového formuláře

Při nastavení plateb si můžete zvolit platební bránu, způsob platby (bankovním převodem, v hotovosti, na dobírku). Nastavení dopravy je možné pouze ze způsobů, které jste si předem vytvořili pomocí funkce Prodej – Doprava . S platbou souvisí také nastavení fakturace na zálohové platby, platby na splátky a pravidelnou fakturaci.

Akce

Nastavení akce je důležité pro automatizaci prodeje, kterou nabízí FAPI. Právě zde určujete, jaký proces se spustí po splnění zadané podmínky (zaslání e-booku nebo jiného produktu apod.) Akcí může být například zaslání e-mailu, SMS, založení přístupu do členské sekce a podobně. Zde nastavujete také to, jaké zprávy, upomínky nebo SMS jsou zasílány klientům.

Produkty

Pod funkcí Prodej naleznete záložku Produkty . Na této stránce se vám zobrazuje seznam vašich produktů. Nový produkt vytváříte kliknutím na Vytvořit produkt . Na stránce pro přidání produktu vyplníte jeho název, popis, cenu, možnost uplatňování slevových kódů a podobně.

seznam produktů
seznam produktů

statistiky

Statistiky nabízejí přehled všech objednávek podle časového období. Můžete si jej prohlédnout i pro produkty nebo formuláře, datum vystavení či zaplacení.

Statistiky objednávek
Statistiky objednávek

Nastavení

Tato funkce umožňuje nastavit vaše data pro fakturaci, adresu firmy, IČO, telefon a adresu webu. Na dalších záložkách nastavujete platby, fakturaci, e-maily, logo a podpisy. Naleznete zde také možnost propojení s aplikacemi, jako jsou Mailchimp, SmartEmailing, Zásilkovna a podobně.

Propojení s aplikacemi
Propojení s aplikacemi

Projekty

V části Nastavení – Projekty si vytváříte své projekty.

Seznam projektů
Seznam projektů

V horní části stránky FAPI nabízí možnost vybrat zobrazení údajů pouze pro vybraný projekt nebo i pro všechny vaše projekty najednou. Přejděte navrch stránky, kde najdete možnost Všechny projekty. Po klepnutí na šipku se zobrazuje volba pro výběr projektu, jehož data potřebujete zobrazit.

Nápověda

Přímo v administraci najdete také link na seznam návodů , jak používat funkce FAPI. Nachází se v horní části stránky. K dispozici jsou návody pro různé akce rozdělené do kategorií . Pokud si nevíte rady, k dispozici je vám online chat, e-mailový a telefonický kontakt nebo kontaktní formulář na stránce.

Výhody a nevýhody FAPI

Pro nástroj FAPI vnímám následující výhody a nevýhody:

Výhody

 • jednoduchá implementace na existující stránku,
 • možnost vyzkoušet zdarma,
 • ceny v závislosti na počtu objednávek,
 • možnost vytvořit více formulářů,
 • sledování prodeje pro více projektů zvlášť i spolu,
 • prohledá administrace,
 • vhodné pro každého bez nutnosti znalosti programování,
 • výběr z více možností plateb a dopravy,
 • propojení na účetní systémy,
 • množství návodů a technická podpora v českém jazyce,
 • propojení na aplikace třetích stran,
 • přehledné statistiky prodeje,
 • úprava vzhledu formulářů,
 • úspora času na administraci prodeje,
 • vhodné k prodeji různých typů produktů,
 • automatické zasílání SMS, e-mailů i zboží.

Nevýhody

 • poměrně vysoká cena za nejnižší tarif.

Alternativy

Kromě FAPI existují i jiné výborné eCommerce řešení, přes které můžete prodávat online:

Shrnutí recenze FAPI

Nástoj FAPI považuji za jednoduchý, ale propracovaný nástroj, který zefektivňuje prodej. Využije ho každý, kdo chce ze svého webu učinit prodejní stránku. V přehledné administraci lze nastavit všechny základní údaje, které potřebujete pro spuštění prodeje.

Was this article helpful for you? Support me by sharing, please. 👍
WordPress Návod v PDF

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here