Návod k instalaci WordPress

Instalace WordPress je velmi jednoduchá. Stačí provést následujících pár kroků a můžete začít tvořit obsah na vaší vlastní stránce.

1. krok – Doména a webhosting

Pro vytvoření vaší vlastní stránky si potřebujete nejprve zaregistrovat doménu a vybrat poskytovatele webhostingu .

Několik hostingových společností nabízí možnost automatické instalace WordPress v administraci webhostingu. Při takové instalaci stačí zadat URL adresu, kam chcete WordPress nainstalovat, váš email a heslo uživatele. O všechno ostatní se postará automatický skript. Nemusíte tedy vytvářet databázi nebo nahrávat WordPress přes FTP. Pokud váš poskytovatel hostingu poskytuje i automatickou instalaci WordPress , nemusíte dále číst. WordPress máte nainstalován během pár sekund.

Automaticka instalacia WordPress
Automatická instalace WordPress

V případě, že váš poskytovatel hostingu automatickou instalaci neposkytuje, pokračujte dále ve čtení.

2. krok – Stáhněte si instalační soubory

Český WordPress naleznete vždy na stránce sk.wordpress.org a na WP.sk. Po stažení si rozbalte zip archiv.

stiahnutie WP
Kde stáhnout WordPress ?

3.krok – Nahrajte soubory WordPress na váš hosting

Nyní potřebujete rozbalené soubory nahrát na váš webový server pomocí FTP. Soubory je třeba obvykle nahrát do adresáře s názvem web , public_html , případně htdocs .
Pozor: Nenahrávejte celý adresář s názvem wordpress , nahrávejte jeho obsah (soubory a podadresáře).

ftp upload
Nahrání souborů pomocí FTP

Na nahrání můžete použít online uploader hostingu, nebo jeden z programů jako Filezilla , WinSCP nebo Total Commander pro Windows, případně CyberDuck , či Transmit pro Mac. K připojení budete potřebovat tři údaje: adresu serveru, jméno (login) a heslo.

4.krok – Vytvořte MySQL Databázi

WordPress pro své fungování potřebuje databázi MySQL, nebo její novou alternativu v podobě databáze MariaDB. Vytvoříte si ji v administraci vašeho hostingu.

Pozor! Vytvořená data bude třeba zadat do instalace, tak si je nezapomeňte poznamenat.

databaza
Vytvoření databáze

V instalaci WordPress budete potřebovat jméno databáze, uživatele databáze a heslo. Poznamenejte si všechny tyto údaje a snažte se zvolit heslo, které není jednoduché uhodnout.

5.krok – Instalace

Doposud jsme jen dělali přípravné kroky, nyní nám už neujde samotná instalace. Zadejte do prohlížeče URL adresu vaší stránky ve tvaru http://www.wp.sk a zobrazí se vám upozornění WordPress , že stránka neobsahuje soubor wp-config.php. Jednoduše klepněte na tlačítko a vytvořte jej.

Poznámka: Soubor lze vytvořit také pomocí FTP. Ve vašem adresáři je soubor wp-config-sample.php, který stačí uložit také pod názvem wp-config.php!

wpconfig
Tvorba souboru wp-config.php

Na následující stránce budete vidět všechny informace, které jsou potřebné k instalaci. Připravte si vše potřebné a klepněte na tlačítko Pojďme na to!

Instalacia
Příprava instalace

Zadejte všechny informace o databázi a klepněte na tlačítko Zaslat.

Poznámka: V případě, že máte hosting u WebSupport, je třeba v položce Hostitel databáze zadat informaci, kterou najdete při vytváření databáze ve tvaru :/tmp/mysql51.sock respektive :/tmp/mariadb55.sock (s jednou dvojtečkou na začátku).

nastavenie databazy
Vypnění údajů o databázi

WordPress zkontroluje všechny potřebné informace. Pokud je vše v pořádku, budete vyzváni ke spuštění instalace. Už stačí jen klepnout na tlačítko!

Poznámka: Pokud jste právě vytvořili databázi a WordPress vykazuje chybu: Nebylo možné navázat spojení s databází, zkontrolujte si správnost zadávaných údajů. V některých případech je třeba chvíli počkat, než se dokončí vytvoření databáze.

spustenie
Spuštění instalace

Poslední obrazovka vyžaduje informace o vaší stránce, administrátorovi a viditelnosti pro vyhledávače. Zadejte název stránky, uživatelské jméno, heslo a email.

instalacia
Potvrzení instalace

Hotovo! Stačí kliknout na tlačítko Instalovat WordPress .

Gratulujeme! Právě jste si nainstalovali WordPress . Od tvoření vašeho vlastního obsahu a úprav vaší stránky vás dělí už jen přihlášení se na stránku. To se standardně nachází na odkazu: www.vasa-domena.cz/wp-admin , kde stačí zadat jméno a heslo uživatele.

Prihlasenie do WordPress
Přihlášení do WordPress

 

Was this article helpful for you? Support me by sharing, please. 👍
WordPress Návod v PDF

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here