[63 tipů] Jak si vybrat nejlepší název domény pro web

[Vše co potřebujete vědět o doménách] 63 užitečných tipů jak si vybrat nejlepší název domény, jakou koncovku zvolit, na co si dát pozor, jak doménu propagovat, starat se o ni a chránit ji.

Jak si vybrat nejlepší název domény

Předtím, než se vaše WordPress webstránka stane oficiálně dostupná na internetu, potřebujete si vybrat vhodný název domény. Název domény je jako jméno vaší společnosti, proto vyžaduje hluboké zamyšlení předtím, než se pro něj rozhodnete.

Ať se líbí, zmíněné tipy vycházející z mých zkušeností:

Obsah

1. Zapamatovatelný název domény

Nejlepší název domény by se měl dobře psát. Dlouhé věty se slovními frázemi mohou být těžké pro návštěvníka aby správně zadal vaše jméno domény. Pamatujte, že nesprávně zadaný název domény přesměruje návštěvníka na jinou webovou stránku.

2. Nemusí se rovnat názvu firmy

Jedna z věcí, kterou je třeba zvážit při vybírání názvu domény, je, zda vyhovuje vašemu podnikání. Název domény se ale nemusí za každou cenu rovnat názvu firmy. Můžete mít například FinServices s.r.o., ale pro web se vám bude zdát vhodnější financie.sk.

3. Použijte klíčová slova

Pokud vaše firma nabízí konkrétní službu nebo produkt, můžete ji zahrnout do názvu. Například pokud nabízíte pronájem limuzíny, můžete si vybrat doménu PrenajomLimuzin.sk. Zahrnutí konkrétního klíčového slova usnadňuje lidem najít vaše webové stránky přes vyhledávač. Jinými slovy: použití klíčových slov v názvu domény zvýší vaše SEO hodnocení a také návštěvnost vaší webstránky.

4. Zahrňte svou polohu

Název domény může obsahovat i cílovou oblast. Například, pokud vaše podnikání s limuzínami slouží v oblasti Bratislavy, můžete jí dát jméno PrenajomLimuzinBA.sk. Tato možnost je ideální, pokud je vaše firma místní a chcete, aby vás místní zákazníci snadno našli.

5. Vyberte trvanlivé jméno

Plánujete rozšířit své podnikání, abyste v budoucnu nabídli více souvisejících služeb? Pokud ano, měli byste už dopředu přemýšlet o správném názvu domény. Pokud je vaše doména například PrenajomSvadobnychLimuzin.sk, omezíte se jen na poskytování auto služeb pro svatby. Pokud plánujete v budoucnu nabídnout i všeobecné služby pronájmu limuzín, budete nuceni později změnit název domény.

Proto vždy používejte obecné klíčové slovo, které vám umožní rozšířit podnikání bez nutnosti změny domény. Nezapomeňte, že změna domény může nepříznivě ovlivnit vaše celkové pořadí ve vyhledávání a také vás bude stát dodatečné náklady.

💡 Tip: Pre rýchly web ⏱ je kľúčové vybrať si správny hosting. Odporúčam vsadiť na overenú kvalitu ➡️ WebSupport, Webglobe-Yegon alebo Wedos.

6. Použijte ji jako logo

Například když mám blog svetwp.cz, tak si raději dám do loga svetwp.cz než Vladimír Juroško. Návštěvník si tak spíše zapamatuje název domény již po první návštěvě a při dalším googlení když ho uvidí ve výsledcích si ho bude umět přiřadit.

7. Dejte do loga i koncovku domény

Chci aby si čtenář pamatoval celý název domény i s koncovkou – svetwp.cz. Vezměme si, že mohou existovat jiné weby než wproom.com / jurosko.eu a čtenář může zapomenout který byl ten můj.

8. Pozor na čísla

Vyhněte se číslo. Pokud návštěvník zná doménu pouze z doslechu, neví zda se píše 10tipov.sk nebo desattipov.sk.

9. Vyhněte se pomlčkám

Pokud máte doménu wordpress-blog.sk, návštěvník může omylem zkoušet wordpressblog.sk. Také se vyhněte zdvojeným písmenům v názvu, což může být mylné.

10. Pozor na velká písmena

Osobně se snažím vyhýbat kombinování velkých písmen s malými. Podle mě je pro čtenáře přirozenější (a zapamatovatelný) když vidí v logu doménu v takovém tvaru, jak ji bude zadávat do prohlížeče – wordpressblog.sk namísto WordPressBlog.sk.

11. Diakritika?

Použití diakritiky v názvu webstránky je na vašem zvážení. Osobně se tomu vyhýbám, ale samozřejmě závisí to na konkrétní situaci.

12. Buďte originální

Namísto generického názvu, který se plete s jinými doménami, zkuste vymyslet něco originálního. Například: namísto pozickyludom.sk vymyslete brandový název domény zltymelon.sk.

13. Upřednostněte krátký název domény

Krátký název domény je zapamatovatelný. Dělal se výzkum a v top 100 nej-navštevovanejších webů na světě měl nejdelší název 12 znaků přičemž většina měla do 8 znaků. Viz značky jako Google, Twitter a podobně

14. Vyhněte se hanlivým výrazem

Dejte si pozor na nevhodné / vulgární výrazy. A to nejen v jazyce ve kterém vybíráte doménu, ale dejte si pozor aby název neznamenal vulgarismus ani v cizích jazycích.

15. Pozor na směšné výrazy

Abyste omylem nebyli na smích (pokud to tedy nebylo vaším záměrem). Viz například analabs.com;)

16. Pište ji jednotně

Když už máte vybraný název domény, propagujte ho všude jednotně. Nemělo by se stát že na facebook stránce ho máte juroško.sk, na Instagram svetwp.cz a na twitteru dokonce bez koncovky pouze jurosko. Vaše doména je vaše značka.

17. Zkuste generátor názvu

Pokud nemáte představu o tom, jak vybrat vhodnou doménu, můžete použít služby generátorů názvu domény. Pomocí generátorů domén získáte návrhy na slova, která jsou k dispozici. Pro slovenské názvy doporučuji generatordomen.sk.

Pro zahraničí se mi osvědčily tyto generátory jména domény: Domainhole.com a leandomainsearch.com.

18. Pozor na gramatiku

Pokud si nejste jisti, zda je váš nápad gramaticky správně, tak si to raději ověřte.

19. Pozor na překlepy

Pozor na překlepy z nepozornosti. Zejména při samotném kupování domény 🙂

20. Vyhláskujte si ji

Pro jistotu si ji vyspelujte v angličtině, pokud byste ji potřebovali někomu diktovat;)

21. ORG pro organizacie

Koncovku .org bych zvolil pro organizaci.

22. SK pro slovenskou firmu

Koncovka .sk se mi zdá nejhodnotnější pro slovenské publikum. Lidé jsou na ni zvyklí.

23. COM pro komerční web

Koncovku .com bych zvolil pro nadnárodní komerční web.

24. Zvažte kreativní koncovku

Zvažte použití nějaké z mnoha nově vznikajících koncovek. Pokud si chcete založit blog nebo osobní web, zvažte použití originální koncovky jako .me nebo .blog.

Tip: Na seznam existujících koncovek domén se dívám zde.

25. Zahrňte koncovku do názvu

Zvažte zakomponování koncovky do názvu. Viz příklad osobní blog Matta Mullenweg, zakladatele WordPressu. Ten zakomponoval do názvu domény své jméno: ma.tt.

26. Pozor na ochranné známky

Ověřte si, zda jiná společnost dané jméno již nevlastní. Kromě rizika, že budete žalovaný za porušení ochranné známky, to může vést i k jiným nejasnostem. Například použít název wordpressblog.sk bez souhlasu je protiprávní, protože slovo WordPress je ochranná známka.

27. Vyberte si ji podle sebe

V konečném důsledku doporučuji vybrat si z návrhů tu doménu, která se líbí vám. Vy ji budete roky psát a mluvit.

28. Vzbuzujte správné emoce

Markeťáci radí, že u produktu je podstatné vzbuzovat správné emoce. Pokuste se o to i při názvu domén

💡 Tip for themes: From premium themes, I have good experience with themes Divi, Avada and with page builder Elementor.

29. Pravidlo jedné noci

Nespekulujte zbytečně dlouho nad vymýšlením názvu. Pravidlo jedné noci říká, vyspěte se před samotnou koupí a pokud se vám ten nápad bude líbit i druhý den tak neváhejte.

30. Podívejte se na její historii

Podívejte se, zda a jakou má doména historii na web.archive.org. Vyhněte se doméně s nevhodnou historií.

31. Zkontrolujte si její autoritu

V případě, že má doména nějakou historii, viz její autoritu přes moz.com. Například tento blog má v současnosti autoritu 16/100, přičemž 100 se považuje za nejlepší výsledek.

32. Kontaktujte majitele

Pokud se vám líbí doména, která je již obsazena, zkuste kontaktovat majitele s nabídkou o koupi. Dělám to zejména pokud vidím, že na doméně je web, jehož obsah již dlouhou dobu nebyl aktualizován. Kontakt si najdu na daném webu nebo přes službu who.is.

33. Vydražte si ji

Mnoho dobrých názvů domén je již obsazeno. Dobrá zpráva je, že mnoho z nich je na prodej nebo vydražení. Světově největší trh pro tyto služby je sedo.com. Pro slovenské a české domény doporučuji i lokální webtrh.cz.

34. Odchyťte si ji

Pokud se vám líbí doména, která je obsazena, můžete zkusit odchyt exspirujúcich domén – nazývaný také backorder. Například služba domenolap.sk.

35. Ověřujte si ji přes důvěryhodnou službu

Doporučuji ověřovat si dostupnost domén přes ověřeného providera, aby vám ji někdo náhodou neukradl. Já to dělám přes websupport.cz.

36. Kupte si ji rovnou s hostingem

Doménu si kupuji u stejného poskytovatele jako mám hosting. Takto ji mám automaticky napojenou, což mi šetří čas.

37. Zajistěte její prodlužování

Nastavuji si automatické prodlužování domény, aby mi omylem neexspirovala

38. Zaregistrujte si ji na sebe

Chcete-li doménu vlastnit přímo vy a nikoli prostřednictvím hostingové společnosti, staňte se registrátorem.

39. Zvyšujte sílu své domény

Když už nějakou doménu vlastníte, rozvíjejte její sílu (rank) zlepšováním SEO, linkbuildingem (získáváním zpětných odkazů) a podobně.

40. Neměňte ji

Délka historie domény je významný faktor pro google, proto ji zbytečně neměňte.

41. Pozor na přenos domény

Pokud potřebujete přenést doménu k jinému poskytovateli, dejte si pozor aby tento transfer proběhl správně a abyste o ni nepřišli.

💡 Do you want a faster ⏱ website? Website speed is important for both visitors and SEO. I got the best results thanks to the WP Rocket plugin, which I highly recommend.

42. Nasaďte si ssl

SSL certifikát je důležitý faktor pro SEO a bezpečnost. V současnosti existuje i bezplatný certifikát (letsencrypt.org), takže neexistuje žádný rozumný důvod proč nemít web na https.

43. Rozhodněte se či s www nebo bez

Rozhodněte se, zda se vaše doména a web bude zadávat s www nebo bez a používejte to jednotně. Druhou verzi si nezapomeňte přesměrovat.

44. Zapněte si indexaci

Čím dříve si dejte doménu a web indexovat.

45. Propagujte ji

Propagujte svou doménu kde se jen dá. Řekněte o ní přátelům.

46. Zaregistrujte si sociální sítě

Po koupi domény si čím dříve zaregistrujte fan page / skupiny / uživatelská jména na sociálních sítích aby vám je někdo nevyfoukl.

47. Nastavte si ji jako emailovou koncovku

Je dobré nastavit si doménu jako koncovku emailu, například vladimir@svetwp.cz. Pomůže to propagaci.

48. Dejte si ji do emailového podpisu

V emailové vizitce mám nastaven link na můj blog a přináší mi to návštěvnost

49. Dejte si ji do vizitky

Pomůže mít název domény i v papírových vizitkách.

50. Pozor na penalizaci

Vyhýbejte se metodám (například black hat seo), které by mohly vést k banu nebo penalizaci ze strany googlu.

51. Přesměrujte si původní doménu

Nezapomeňte si přesměrovat původní url na nové abyste nepřišli o své pozice v Google.

52. Nastavte si pěkné url

Pozor na nic neříkající slugy tipu /svetwp.cz/p782/. Namísto toho si nastavte hezké url jako svetwp.cz/wordpress-zalohovanie/.

53. Nastavte si domovskou stránku bez slugu

Optimální je, když je homepage bez blbostí za lomítkem. Například čisté svetwp.cz namísto svetwp.cz/home.php.

54. Vymyslete si k ní slogan

Je fajn vymyslet si k ní vhodný slogan.

55. Nalinkujte si ji do profilů

Mnoho sociálních sítí a služeb umožňuje vložit link na uživatelovu webstránku. Využijte to.

56. Již brzy

Pokud na nové doméně ještě nemáte zobrazený web, zobrazte svým návštěvníkům alespoň ‚comming soon‘ stránku.

57. Využívejte subdomény

Nezapomeňte, že ke své doméně můžete bezplatně přidávat libovolné pod-domény. Například já si mohu vytvořit pro účel prodeje ebooku subdoménu ebook.svetwp.cz.

58. Zrychlete si ji

Zrychlíte načítání webu, výrazně to pomáhá ze SEO hlediska.

59. Zaparkujte ji

Pokud nevíte jak danou doménu využít, zaparkujte ji přes nějakou službu tipu sedo.com a vydělávejte na ní.

60. Zkontrolujte si whois záznamy

Pro jistotu si zkontrolujte zda jsou whois záznamy pro vaši doménu v pořádku. Zvažte, zda a jaké kontakty tam chcete uvádět.

61. Zbavte se jí ziskově

Pokud jste se rozhodli, že doménu už nechcete, zkuste ji prodat nebo vydražit dříve než vám vyprší.

62. Chraňte si ji

V případě že potřebujete extra chránit vaši značku, zakupte si všechny ostatní rozšíření domény a verze s chybným označením. Tímto způsobem zabezpečíte nasměrování návštěvníků na vaši webstránku. To zabrání vašim konkurentem obírat vás o návštěvnost. Viz jako příklad chybnou doménu gogle.com, kterou má odkoupenou a přesměrovanou společnost Google.

63. Zaregistrujte si ji co nejdříve

Jakmile si vyberete ten nejlepší název domény, doporučuji si ho co nejdříve zaregistrovat. Vzhledem k tomu, že se rychle prodávají. Já si domény kupuji přes mého poskytovatele webhostingu.

💡 Tip: Pre rýchly web ⏱ je kľúčové vybrať si správny hosting. Odporúčam vsadiť na overenú kvalitu ➡️ WebSupport, Webglobe-Yegon alebo Wedos.

Wikipedie – další informace o doménách

Internetová doména: sk.wikipedia.org/wiki/Doména_(TCP/IP)
Systém názvů domén (DNS): sk.wikipedia.org/wiki/Systém_názvov_domén
Doména nejvyšší úrovně: sk.wikipedia.org/wiki/Doména_najvyššej_úrovne
Přesně stanovené jméno domény: sk.wikipedia.org/wiki/Presne_stanovené_meno_domény

Was this article helpful for you? Support me by sharing, please. 👍
WordPress Návod v PDF

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here