Co je to hosting a doména (pokud čemu je potřebujeme)?

Hosting a doména – dvě neoddělitelné věci, které pro existenci webu jednoduše potřebujete.

Obě složky jsou poměrně komplexními tématy, o kterých by se dalo mluvit celé hodiny.

doména a hosting

V tomto případě jsem si však pro vás připravil velmi jednoduchý (avšak podrobný) článek o tom, jak hosting a doména fungují, k čemu slouží i to, od koho se vyplatí si je pronajmout (za výhodné ceny).

Co je hosting a jak funguje?

Hosting je vyhrazen prostor na serveru, který slouží jako úložiště pro webové stránky.

Každá webová stránka musí někde existovat – pokud stránka není někde uložena, nemá se jako uživateli na internetu zobrazit.

Pod pojmem server si můžete představit obrovské úložiště se složkami (resp. hostingy), do kterých se podle potřeb mohou ukládat různé soubory.

Hosting proto slouží jako místo (resp. složku na serveru), které můžete ovládat a mít pod kontrolou, a odkud se mohou webové stránky prostřednictvím browseru (jako např. Chrome, Firefox, Opera apod.) zobrazovat lidem na počítači či v mobilu.

Tento prostor je obvykle poskytován hostingovými společnostmi, které (za určitý měsíční nebo roční poplatek) vám dokážou vyhradit místo na jejich servery a které následně můžete využívat pro vlastní účely.

Hosting má mnoho praktických využití, může sloužit například jako:

  • Prostor pro web stránky: všechny soubory, text, obrázky, videa, pdf a pod. se ukládají (a následně načítají uživatelům na internetu) na hosting server.
  • Prostor pro e-mailovou schránku: hosting se také využívá jako úložiště pro váš osobní či firemní mail.
  • Prostor pro databáze – v některých případech (jako např. u MySQL) můžete využít hostingu pro komplexní CMS platformy s velkými databázemi.

Velikost (resp. prostor) na hostingu závisí na vašich potřebách, cenách a samozřejmě na možnostech poskytovatele.


💡 Poznámka: V praxi se kromě pojmu “ hosting ” můžete setkat také s pojmem “ webhosting ”.

Tyto dva pojmy se často využívají jako synonyma, případně se slovo “ webhosting ” považuje za jeden z typů hostingu.

Druhy hostingu lze rozdělit na několik typů (které můžete využívat pro různé účely):

  • Webhosting – Obecně se pod ním rozumí jako prostor, kde sídlí web stránky.
  • Virtuální server (nebo VPS) – Jedná se o virtuální prostor, který se chová jako server avšak sídlí ve vyhrazeném místě skutečného, fyzického serveru.
  • Sdílený hosting – Jedná se o místo (resp. složku) na serveru, jehož zdroje využíváte nejen vy, ale i další uživatelé pro vlastní účely.
  • Dedikovaný hosting – Jedná se o místo na serveru, jehož zdroje patří pouze vám ao které se s jinými uživateli nedělíte.

Co je to doména ak čemu slouží?

Doména je název webu, pomocí kterého mohou uživatelé navštívit vybrané místo na hostingu (pomocí browseru) a načíst si jeho obsah (resp. web stránku) do svého zařízení.

Každý server na světě, který poskytuje hosting má přidělenou specifickou IP adresu, která se skládá z čísel (např. 197.155.222.328 ).

Díky této adrese je tak možné nalézt server, na kterém sídlí vaše web stránka a načíst si její obsah.

V běžném životě jsou však IP adresy pro normální uživatele na internetu nezapamatovatelné – proto se namísto nich používají specifické a unikátní názvy domén, které jsou mnohem jednodušší a čitelnější (např. “ wp.sk ”).


💡 Poznámka: Doménu jako takovou lze rozdělit do 3 úrovní:

  • 1. úroveň – jde o koncovku, která se nachází na konci domény (např. “ .sk ”, “ .cz ”, “ .com ” apod.)
  • 2. úroveň – konkrétní název domény, podle které si vás uživatelé lépe zapamatují (např. “ wp ”, “ facebook ”, “ google ” apod.).
  • 3. úroveň – tzv. „subdoména“ na začátku domény která se v některých případech používá u stránek či e-mailových adres (např. u domény “ admin.wp.cz ” je část “ admin. ” subdoménou.).

Hosting a doména jsou nedílnými složkami toho, jak celý proces zobrazování web stránek na internetu funguje.

Průběh načítání stránek uživateli probíhá zhruba takto:

  1. Uživatel zadá název domény do svého browseru.
  2. Browser zjistí IP adresu serveru, která se za doménou ukrývá.
  3. Browser následně kontaktuje server na dané adrese a “vyptá si” obsah (web stránku) pro zobrazení.
  4. Server zkontroluje zda daný obsah má a poskytne jej browseru.
  5. Browser obsah zobrazí uživateli na jeho zařízení.

Doménu i hosting je možné si (obvykle) pronajmout u jednoho poskytovatele za určitý poplatek.

Cena hostingu a domény závisí na řadě faktorů jako například:

  • Velikost a rychlost hostingu
  • Lukrativita a dostupnost domény
  • Technická kompatibilita serveru
  • … a mnoho dalších faktorů

Jak vybrat správný webhosting a doménu?

To jakou doménu a hosting byste si měli vybrat záleźí na povaze vašeho webu i na důvodech, kvůli kterému ho chcete založit.

Pokud jste například teprve úplný začátečník, který si chce zkrátka jen vyzkoušet tvorbu a správu webu, případně si vytvořit malý blog, můžete zkusit hosting zdarma spolu s generickou doménou, které sice nebudou zrovna nejlepší, ale pro začátek vám úplně stačí.

💡 Tip: Pokud potřebujete jen obyčejný levný hosting, můžete si přečíst můj článek: Webhosting zdarma: Kdy se vyplatí (a kdy ne)?

Pokud si ale naopak plánujete založit například seriózní eshop a chcete se pustit do podnikání na internetu, měli byste zvážit několik důležitých aspektů (a za hosting a doménu si raději připlatit):

1. Velikost úložiště a rychlost načítání – velikost a rychlost serveru, na kterém budou vaše web stránky sídlit jsou snad jednou z nejdůležitějších věcí, které byste měli vzít v úvahu.
V případě, že si plánujete vytvořit eshop s velkým množstvím produktů, měli byste vybrat jednoho z poskytovatelů hostingu, který vám zajistí stabilní rychlost a dostatečně velká úložiště.

2. Technická podpora – Při hostingu a výběru poskytovatele se ujistěte, že v případě jakéhokoli technického problému vám bude moci pomoci technická podpora a nebudete na to úplně sám.

3. CMS kompatibilita – ve srovnání s bezplatným hostingem vám placený hosting dokáže zajistit to, aby vaše CMS (např. WordPress ) plynule na serveru běželo, resp. aby jej bylo vůbec možné na hosting nainstalovat.

4. SSL certifikát – z pohledu bezpečnosti (a SEO ) byste určitě měli mít přidělen SSL certifikát k vašemu webu od poskytovatele hostingu.

5. Dostupnost a rychlé vyřízení domény – poskytovatelé bezplatného hostingu vám obvykle přidělí jen generický název domény (jako např. “ 123random.nazev.net ”).
Z toho důvodu zvažte to, zda by nebylo pro vás lepší přejít na placeného poskytovatele hostingu a domén a vybrat si doménu podle vašich představ.

💡 Tip: Nejste si jisti, jak si vybrat tu správnou doménu? V takovém případě si určitě přečtěte můj článek 63 tipů jak si vybrat nejlepší název domény pro webstránku .

Pojďme se nyní podívat na několik populárních (a spolehlivých) poskytovatelů hostingu a domén.

Websupport

Websupport je jeden z největších registrátorů domén a poskytovatelů hosting služeb na Slovensku iv Česku.

Tento gigant, který funguje na trhu již více než 20 let, poskytuje domény se stovkami koncovek, díky čemuž si můžete ověřit volné domény a vybrat si ty, které vám nejvíce vyhovují.

V rámci webhostingu vám dokáže Websupport poskytnout spolehlivé úložiště pro váš web s vysokým výkonem a dostatečně velkým prostorem.

Kromě standardních hostingových služeb však Websupport poskytuje i extra služby jako jsou:

  • E-mailová schránka – E-mailovou adresu můžete mít ihned k dispozici po zaplacení objednávky a budete ji moci využívat na jakémkoli zařízení.
  • SSL certifikát – U Websupportu máte možnost si vybrat takový certifikát, který vám v rámci bezpečnosti bude vyhovovat nejvíce
  • EasySEO – V rámci online marketingu máte u Websupportu možnost využít také nástroj EasySEO pro zlepšení pozic vašich stránek ve vyhledávači Google.
  • Skvělá zákaznická podpora – V případě jakéhokoli problému máte možnost se obrátit na technickou podporu, která je dostupná od rána do večera, 7 dní v týdnu.

💡 Tip: Pokud vás tento poskytovatel zaujal a chtěli byste se o něm dozvědět více, můžete si přečíst můj článek: WebSupport – nejpoužívanější hosting na Slovensku (Recenze) .

Webglobe Yegon

Webglobe Yegon vznikl v roce 2014 spojením firem Webglobe a Yegon a na Slovensku poskytuje své vynikající služby více než 20 000 zákazníkům.

Tento poskytovatel hosting služeb a domén v sobě ukrývá neuvěřitelné množství zajímavých služeb jako jsou:

  • Správa hostingu – Intuitivní WY Panel, FTP migrátor, doplňkové služby Smallbox a Bigbox a pod.
  • E-mail – Neomezený počet e-mailových schránek.
  • Nastroje pro tvorbu a správu webu – WordPress , Prestashop, Opencard a pod.
  • Bezpečnostní prvky – SSL certifikáty, Git přístup, zálohování dat, a pod.

💡 Tip: Pro více informací o tomto poskytovateli hostingu a domén se dočtete v článku: Představení hostingu Webglobe – Yegon (WY.sk) .

Bluehost

Bluehost je specialista pro hosting a domény zejména pro web stránky, které běží na platformě WordPress .

Kromě předem nainstalovaného WordPress u vám spolu s hostingem dokáže poskytnout i různé typy hostingových služeb jako jsou například:

Bluehost je mimo jiné i poskytovatelem domén , které končí koncovkami com, .tech, .org, .net a pod.

💡 Tip: Více informací o tom, co všechno v sobě tento poskytovatel ukrývá naleznete na stránce: Bluehost – hosting doporučený WordPress komunitou (Recenze)

Wedos

Wedos , podobně jako výše zmíněný poskytovatelé, dokáže nabídnout velmi kvalitní webhosting a domény za rozumné ceny.

Tato firma pokrývá se svými cenovými balíčky všechny druhy podnikatelských subjektů – od jednotlivců, přes větší firmy až po obrovské konglomeráty.

Mimo pronajímání domény a prostoru pro web stránky se však Wedos může pyšnit i vynikající zákaznickou podporou, která je zde pro vás prakticky 24 hodin denně.

💡 Tip: Pro více informací o poskytovateli Wedos můžete přejít na můj článek: WEDOS – nejprodávanější hosting v České republice (Recenze) .

Was this article helpful for you? Support me by sharing, please. 👍
WordPress Návod v PDF

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here