Hosting je alfou a omegou, bez kterého zkrátka žádný web nebude existovat.
Jinými slovy – pro existenci web stránek potřebujete najít prostor, kde budou reálně sídlit.
Webhosting zdarma je jednou z možností, jak můžete poměrně rychle (a hlavně levně) spustit svůj první web, blog či eshop, případně si otestovat tvorbu web stránek.
V tomto článku jsem se dozvíte vše, co o webhostingu zdarma budete potřebovat vědět – zda (a kdy) se vyplatí, jaké jsou jeho výhody a nevýhody, na co si dát při jeho výběru pozor, jakož i několik populárních poskytovatelů free hostingu.
Obsah
Kdy se vyplatí mít webhosting zdarma?
Webhosting zdarma je skvělým řešením zejména pro začínající podnikatele – pokud zkrátka nemáte momentálně žádný kapitál, máte alespoň možnost si ihned založit svůj online byznys a začít vydělávat na internetu.
Rovněž je bezplatný webhosting vhodný i pro úplné začátečníky v oblasti online marketingu.
Díky tomu má prakticky každý člověk možnost si vyzkoušet zakládání svého vlastního webu (ať už v rámci školních projektů, testovacích webových stránek, neziskových webů apod.).
💡 Tip: Pokud jste úplný začátečník v oblasti hostingových služeb, případně si nejste úplně jisti, jak hosting funguje, můžete si přečíst můj článek: Co je to hosting?
Free webhosting služby můžete v praxi využít pro různé typy stránek jako například:
- Blog – Pokud si chcete vyzkoušet zakládání blogu (a začít psát články), webhosting zdarma vám poskytne dostatečné množství prostoru pro experimentování.
- E-shop – Pro založení svého prvního internetového obchodu nemusíte mít v kapse ani minci. Stačí jednoduše využít jednu z bezplatných hostingových služeb a můžete se pustit do tvorby eshopu.
- Osobní stránka – Free webhosting je rovněž vynikajícím řešením iv případě, že si chcete vytvořit svůj osobní profil (ať už například pro ukázku svého portfolia nebo jako kariérní životopis).
V případě webhostingu zdarma si však musíme říci jak jeho klady, tak zápory.
Výhody free webhostingu
Snad nejočividnější výhodou webhostingu zdarma je jeho cena – nemusíte platit nic.
Díky tomu bývají takovéto bezplatné hostingové služby velkým lákadlem pro každého začínajícího podnikatele.
Stejně se vám při tomto hostingu vyplatí podívat se na extra služby navíc – kromě místa, kde bude sídlit vaše stránka, můžete dostat i bezplatnou doménu (i když jen generickou) a předem připravené CMS, díky čemuž budete mít k dispozici vše, co potřebujete k rozjetí svého prvního webu.
Nevýhody free webhostingu
Přestože se může zdát takový levný webhosting jako jasná volba, je nutno říci i několik důležitých záporů, které s sebou přináší:
- Omezené úložiště a rychlost – bezplatné webhostingy vám samozřejmě neposkytnou nekonečné úložiště, resp. vám dají jen tolik prostoru, abyste si mohli rozjet základní web. Stejně to platí i při rychlosti načítání stránek, jelikož vám webhostingové služby nedají profesionální rychlost, právě naopak – jen tolik, aby se stránka (pomalu) zobrazila návštěvníkům.
- Limitované CMS služby – CMS (Content Management System) je platforma pro tvorbu a správu web stránek. V případě webhostingu zdarma nebudete mít možnost si nainstalovat jakékoli CMS, které si smyslíte. Ve většině případů dostanete jen určitý druh platformy (jako např. WordPress ) – všechny ostatní CMS vám zkrátka poskytovatel nebude podporovat.
- Omezená podpora – Při bezplatných webhostingech byste neměli očekávat žádnou technickou podporu ze strany poskytovatele (jelikož nemá důvod vám pomáhat, protože využíváte jeho služby bezplatně).
- Domény (téměř) zdarma – Přestože často při free hostingech dostanete i doménu zdarma, nikdy to nebude zrovna nejlukrativnější název. Poskytovatelé free hostingu vám zkratka přidělí generickou doménu (jako např. “ 123generickynazev.hosting.com ”), se kterou se budete muset naučit žít, nebo si budete muset připlatit za vlastní, lepší doménu.
💡 Tip: Pokud byste se chtěli dozvědět více o tom, jak vybrat a registrovat svou vlastní doménu, určitě si přečtěte můj článek: 63 tipů jak si vybrat nejlepší název domény pro webstránku
Jak vybrat nejlepší free webhosting?
Přestože byste neměli mít při bezplatném webhostingu velká očekávání, určitě byste měli zvážit při jeho výběru alespoň několik základních parametrů:
- Úložiště – Pokud již nyní víte, že vaše příští web stránka bude potřebovat větší množství prostoru, měli byste si alespoň porovnat poskytovatele free webhosting služeb a vybrat si toho, který nabízí nejvíce GB na svých serverech.
- Doména – V případě názvu si zkuste alespoň u poskytovatele hostingu zdarma prohlédnout, zda nenabízí i možnost si vybrat (případně upravit) jednu z generických domén.
- SSL certifikát – V rámci bezpečnosti se ujistěte, že spolu s hostingem zdarma obdržíte i bezplatný SSL certifikát.
- Podpora CMS – Většina poskytovatelů free hostingu vám nabídne alespoň standardní, předem nainstalovaný WordPress , avšak pro jistotu si prohlédněte jestli je tomu opravdu tak.
- Nástroje pro tvorbu webu – Free webhosting většinou nenabízí široký sortiment nástrojů pro správu web stránek. Z toho důvodu si prohlédněte co všechno dostanete od poskytovatele (resp. jaké nástroje budete moci využívat pro WordPress , SEO a online marketing obecně).
Nejlepší webhostingy zdarma
Na světě existuje poměrně široký sortiment poskytovatel hostingových služeb, který nabízejí (i když s určitými omezeními) i free webhosting.
Pojďme se tedy podívat na několik nejpopulárnějších poskytovatelů webhostingu, kteří kromě placených balíčků nabízejí také bezplatná úložiště pro váš web.
Websupport
Websupport je jeden z nejpopulárnějších poskytovatelů hostingových služeb a domén v České a Slovenské republice.
V rámci této platformy máte možnost využít bezplatný webhosting (v rámci balíčku Start) na 1 rok zcela zdarma.
V jeho programu „Freeweb“ máte tak k dispozici prostor pro váš web spolu s plnou technickou podporou a vlastní webovou stránkou v základní konfiguraci.
Program Freeweb od Websupportu je vhodný zejména pro:
- Neziskové organizace
- Umělce
- Začínajících podnikatelů
Tento program má však i své nevýhody a omezení – jednou z nich je například doména, která již zadarmo není.
Stejně tak si Websupport vyhrazuje právo zamítnout žádost o bezplatný webhosting v případě, že se jedná o velké a komplexní e-commerce webové stránky, (již stávající) komerční weby, herny, fóra a pod.
Pokud byste tedy plánovali založení webu pro dlouhodobější užívání s vizí reálného výdělku, určitě byste měli raději zvážit jeden z jeho placených balíků, kde nebudete mít téměř žádná omezení (a za velmi rozumnou cenu).
💡 Tip: Pokud byste se chtěli dozvědět více o tom, co všechno vám Websupport dokáže nabídnout, určitě si přečtěte můj článek: WebSupport – nejpoužívanější hosting na Slovensku (Recenze) .
Webglobe Yegon
Webglobe Yegon je další z populárních hosting poskytovatelů, který kromě svých placených verzí nabízí také 14denní testovací hosting zdarma.
Tento free hosting můžete využít v rámci splatnosti předfaktury.
V rámci placených verzí (které začínají od 1,69 €/měsíc) máte možnost využít i .eu doménu k hostingu zcela zdarma i bezplatný SSL certifikát a rychlou instalaci WordPress platformy.
💡 Tip: Pro více informací o tomto poskytovateli webhostingu doporučuji si přečíst můj článek: Představení hostingu Webglobe – Yegon (WY.sk) .
HostCreators
HostCreators je poskytovatel webhostingu, domén a CMS služeb, který je na trhu již od roku 2007.
V rámci svých webhostingových služeb nabízí také profi webhosting na 1 měsíc zcela zdarma, díky čemuž budete mít dostatečně mnoho času si vyzkoušet jeho služby.
Tento bezplatný balíček také v sobě ukrývá také:
- Neomezený přenos dat
- Neomezené množství hostovaných domén
- Neomezené množství DNS záznamů
💡 Tip: Pokud vás HostCreators zaujal a chtěli byste se dozvědět o něm více, doporučuji si přečíst moji recenzi: HostCreators – úplně jiný webhosting (Představení) .
Hostinger
Hostinger je vynikající možností pro každého, kdo chce zkratka poprvé vyzkoušet zakládání web stránek.
V rámci svých balíčků nabízí kompletně free webhosting, při kterém získáte:
- 300 GB úložiště
- 1 webovou stránku
- Cca 300 návštěv měsíčně, které dokáže zpracovat
V bezplatném balíku však nebudete mít doménu zdarma, SSL certifikát, ani zprávu WordPress u – ty můžete obdržet až u jedné z placených verzí.
💡 Tip: V případě, že byste si chtěli prohlédnout nejlepší poskytovatele webhostingových služeb na trhu, určitě si přečtěte můj komplexní seznam nejlepších hosting poskytovatelů , kde si budete moci porovnat jejich výhody a nevýhody a vybrat toho správného pro vás.
Was this article helpful for you? Support me by sharing, please. 👍