Vlastník domény: Jak zjistit komu patří doména?

Našli jste zajímavou doménu ale neumíte zjistit jejího vlastníka? Přečtěte si můj článek, ve kterém se dozvíte jak zjistit komu patří doména!

Vlastník domény: Jak zjistit komu patří doména?

Máte promyšlený název své domény a už si v duchu pod ní představujete svůj nový web, blog či vymakaný eshop?

V takovém případě byste si určitě měli nejprve zjistit, zda je volná , případně kdo vlastní doménu, kterou potřebujete.

V mnoha případech se totiž může stát, že vás zkrátka už někdo předjel a budete se tak muset před spuštěním svého webu vypořádat nejprve se současným majitelem vaší vybrané domény.

V tomto článku si proto podrobně vysvětlíme kdo (nebo co) je vlastník domény a jak jej nalézt.

Majitel domény vs. registrátor vs. správce

V první řadě je důležité si při vlastnictví domény rozlišit 3 základní pojmy, resp. entity, které se s ním spojují:

  1. Majitel domény
  2. Správce domény
  3. Registrátor domény

💡 Tip: Pokud jste ve světě domén úplný začátečník, určitě si přečtěte můj článek o tom, co to přesně doména je a jak funguje .

1. Majitel domény

V první řadě je důležité si uvědomit, že žádný „majitel domény“ ve skutečnosti neexistuje.

Každý vlastník domény lze považovat více méně dříve za jejího „držitele“, který má danou doménu pronajatou od registrátora (nebo správce) na určitou dobu.

Tato osoba či společnost platí pravidelný (obvykle) roční poplatek za to, aby danou doménu mohla využívat pro vlastní účely.

Majitelem, resp. držitelem domény může být jak fyzická, tak i právnická osoba.

2. Správce domény

Každá národní TLD doména (jako např. “ .sk „, “ .cz „, “ .eu “ apod.) je spravována určitou společností, institucí či organizací v dané zemi.

V případě domén s koncovkou “ .sk “ jde o společnost SK-NIC , která spravuje všechny národní české domény. Stejně to platí i pro české národní domény “ .cz „, které má na starosti správce CZ-NIC .

U „ .eu “ domén je správcem registru domén nezisková organizace EURid .

Registry domén také spravují i generické (resp. “exotické”) či nadnárodní domény jako jsou například “ .com ”, “ .edu ”, “ .org ” a pod.

Přestože výše uvedené registry domén by se daly označit za skutečné „majitele“ resp. správců, pro odkoupení domény se musíte obrátit na registrátory domén.

3. Registrátor domény

Registrátor může být určitá společnost, která se stará o to, aby konkrétní doména fungovala a byla správně nastavena.

Tento registrátor komunikuje se správci TLD domén a pomocí něj si tak můžete konkrétní doménu odkoupit, resp. pronajmout za poplatek na určitou dobu.

Existuje poměrně mnoho registrátorů, od kterých si můžete doménu odkoupit – obecně se mohou lišit v ceně, případně v extra službách, které se s doménou spojují (jako např. hosting , SEO nástroje , CMS apod.).

Mezi populární registrátory domén patří například:

Jak zjistit kdo vlastní doménu?

Pokud chcete jen zjistit, jestli už je doména obsazena nebo zatím není, stačí jednoduše navštívit stránky jednoho z registrátorů a zadat danou doménu do jeho vyhledávače.

V případě registrátora Websupport jednoduše napíšete název celé domény a registrátor vám ihned ověří její dostupnost:

Ověření domény přes Websupport - příklad

Registrátoři domén vám však na svých stránkách neposkytnou žádné důležité informace o doméně ani to, kdo je majitelem domény – k tomu budete muset navštívit stránky konkrétního správce, na kterého je daná doména registrována.

Pokud potřebujete zjistit majitele české domény s koncovkou “ .sk ”, stačí jednoduše navštívit stránky SK-NIC , zadat celou doménu spolu s “ .sk ” koncovkou a systém vám následně zobrazí její záznam:

Záznam o doméně přes SK-NIC - příklad

Přestože může vypadat takový záznam příliš komplikovaně, nemusíte se ničeho bát. Pojďme se podívat na to, jak můžete z něj zjistit vlastníka domény.

Záznam o doméně se skládá ze 2 důležitých částí – tou první jsou všeobecné informace o doméně:

  • Doména – jedná se o název celé domény (v tomto případě websupport.sk)
  • Držitel, kontakt a registrátor – kód, který v sobě ukrývá registrátora dané domény
  • Datum vytvoření – datum, kdy byla doména vytvořena
  • Poslední změna – datum, kdy se změnil vlastník domény nebo status dané domény
  • Platná do (expirace) – datum, dokdy je daná doména obsazena
  • EPP status (Extensible Provisioning Protocol) – důležitý údaj, který indikuje, zda je doména v pořádku, případně zda nemá určitě omezení.
Záznam o doméně přes SK-NIC - 1. část

Druhá, důležitější část záznamu, v sobě ukrývá informace o registrátorovi i kontaktní údaje držitele domény:

  • Registrátor – kód, stejně jako u první části záznamu
  • Název a organizace – důležitý údaj o tom, kdo je registrátor domény (v tomto případě se jedná o společnost Websupport.
  • Telefon, email, adresa – kontaktní údaje o držiteli dané domény.
Záznam o doméně přes SK-NIC - 2. část

💡 Poznámka: V případě držitele domény je nutné si uvědomit, že vám záznam nikdy neukáže údaje reálné fyzické osoby.

Kontaktní údaje o “majiteli” domény můžete zjistit pouze v případě, že se jedná o právnickou osobu (firma, instituce, organizace apod.) z důvodu dodržování GDPR.

Podobně můžete vyhledat údaje io českých doménách na stránkách registrátora CZ-NIC . Záznam o doméně bude vypadat mírně odlišně, avšak je ve své podstatě stejný:

Záznam o doméně přes CZ-NIC

Pokud hledáte vlastníka domény, která není česká, můžete také využít registr who.is . Podobně jako v předchozím příkladu, i tento rejstřík vám zobrazí všechny potřebné údaje o doméně (avšak v anglickém jazyce):

Záznam o doméně přes who.is

Co dělat, když je vlastník domény neznámý?

Pokud potřebujete kontaktovat vlastníka domény (ať už s návrhem o odkoupení domény nebo z právních důvodů), avšak jejím majitelem je neznámá fyzická osoba, můžete se pokusit zjistit (a kontaktovat) tohoto člověka několika způsoby:

  1. Kontaktuje registrátora domény – jednoduše napíšete registrátorovi domény (ze záznamu o doméně), vysvětlete mu svoji situaci a poprosíte jej, aby kontaktoval majitele domény.
  2. Vyhledat kontakt na adrese domény – pokud se zobrazuje pod danou doménou internetový obchod, blog či zkrátka určitý web, můžete na něm nalézt i kontaktní údaje majitele.
  3. Kontaktujte správce domény – pokud jde o porušení zákona či určitých právních norem, můžete se obrátit přímo na správce domény (v případě českých domén se jedná o SK-NIC).

Odkoupení již obsazené domény

V mnoha případech se vám může stát, že doména, kterou jste původně plánovali vlastnit (resp. pronajmout od registrátora) je již obsazena někým jiným.

V současné době je nakupování a prodej domén rozšířeným byznysem, kterým se mnozí lidé zabývají – v principu jde o lidi, kteří hledají a nakupují domény za nízké částky a následně je prodávají podstatně dražší.

Stejně tak se může stát i to, že vaše doména, slovo či značka zkrátka již byla obsazena jinou firmou či společností.

V takovém případě máte na výběr už jen omezené možnosti a je jen na vás pro kterou z nich se rozhodnete:

  • Počkat po dobu expirace – pokud jste ze záznamu od registrátora zjistili, že majiteli domény za chvíli exspiruje doména, můžete jednoduše počkat a doufat, že se nerozhodne zaplatit za doménu opět (a prodloužit si tak dobu vlastnictví).
  • „Přebít“ cenu domény – v některých případech je doména takříkajíc jen „zaparkovaná“ majitelem, resp. ji nevyužívá a jen čeká, jestli se neozve nějaký zájemce. V takovém případě máte možnost ji jednoduše odkoupit, nicméně budete muset počítat s podstatně vyšší částkou v porovnání od běžného pronájmu domény od registrátora.
  • Vyberte si jinou doménu (nebo ji mírně upravte) – občas zkrátka není jiná možnost než zvolit alternativu k vaší vysněné doméně. V takovém případě můžete zkusit vymyslet (nebo vyhledat) jiné jméno pro vaši doménu, případně upravit jméno již obsazené domény (například rozdělit slova v doméně pomlčkou).

💡 Tip: Pokud se jen ještě rozhodujete o tom, jak by se měla jmenovat vaše doména (případně kterou vybrat), určitě si přečtěte můj článek 63 tipů jak si vybrat nejlepší název domény pro web stránku ve kterém se dozvíte různé užitečné rady o výběru “ té pravé” domény.

Was this article helpful for you? Support me by sharing, please. 👍
WordPress Návod v PDF

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here