Proč měnit výchozí uživatelské jméno?

Možná jste se nad tím nikdy nezamýšleli, ale změna uživatelského jména je jedním z více způsobů, jak vaši stránku ochránit před hackery. WordPress je standardně nastaven tak, že se přihlašujete pod uživatelským jménem “admin”. Toto jméno vám ale doporučuji změnit. Pokud byste si nechali jméno admin, bude hackerům stačit uhodnout pouze vaše heslo. A to pro ně není až tak nezvládnutelná překážka, jak by se mohlo zdát. Budou neustále zkoušet různá hesla, až nakonec uhodnou to správně, vaše. Pokud si uživatelské jméno změníte, dostat se na vaši stránku pro ně bude o něco obtížnější.

V tomto příspěvku vám ukážu krok za krokem, jak toto jméno změnit. Tato změna se provádí nejčastěji v databázi. Co musíte v první řadě vědět, je název vaší databáze. Než změnu v databázi provedete, musíte vědět, ve které části databáze je třeba tuto změnu provést. Zjistíte to tak, že nahlédnete do jádra WordPress souborů a wp-config.php. V cPanelu v sekci “Files” vyberete tlačítko “File Manager”. Dále, ve “File Manager Directory Selection” vyberete “Web Root” nebo “Document Root” v rozbalovacím seznamu. Dále vyberte soubor wp-config.php, klikněte na tlačítko “Edit” v horní části stránky a hledejte kód podobný zobrazenému kódu níže.

a
Název databáze je uveden ve třetím řádku, tam kde je napsáno “your_db”. Teď už víte název databáze a můžete jej v tabulce změnit.V cPanelu klikněte na „phpMyAdmin“ pod “database” na domovské stránce. Na levé straně si vyberte ze seznamu vaši databázi a vyhledejte tabulku “wp-useres”. b
Klepněte na tabulku wp_users a v seznamu najděte vaše uživatelské jméno.c
Pokud máte více uživatelů, seznam může být delší. Klikněte na “edit” v možnostech tabulky. Zadejte nové uživatelské jméno všude tam a přesně tak, jak je to vyznačeno na obrázku.

d

Uživatelské jméno změňte také v části „display_name“. Pokud jste změnili vše, co jste chtěli, nezapomeňte tyto změny uložit.

e
Poté, co jste uložili všechny potřebné změny, můžete plně využívat nové uživatelské jméno. Máte-li však několik uživatelských jmen, budete muset udělat ještě pár kroků potřebných k dokončení. Vraťte se do databáze seznamu, najděte tabulku s názvem “wp-sitemeta”, klikněte na možnosti tabulky a v nich hledejte “meta_key” ve sloupci a “site_admins” v řádku.

f
Klepněte na “edit” na levé straně řádku a změňte hodnoty uživatele v poli “meta_value”.

g
Vše, co musíte udělat je změnit „username“ a hodnotu jeho počtu znaků. Podle výše uvedeného příkladu změníte admina a číslo 5 nahradíte vlastním, v závislosti na počtu písmen, které vaše jméno obsahuje.
Například pokud chcete změnit vaše uživatelské jméno na “kloubkovlny28”, kód bude vypadat a:1:{i:0; s:11: “kloubkovlny28”;}. Tyto změny už stačí jen potvrdit kliknutím na GO.

Máte za sebou úspěšnou změnu databáze. Spolu s touto změnou jste hackerům způsobil problém. Kromě změn v databázi existuje i další, velmi jednoduchá cesta ke změně uživatelského jména. Jednoduše vytvoříte nového uživatele a přidělíte mu administrátorskou funkci. Původního admina odstraníte. Některé moduly však vyžadují doplňková nastavení oprávnění, která nelze nastavit hned při vytváření nového účtu. I proto doporučujeme provádět změnu raději v databázi.

Was this article helpful for you? Support me by sharing, please. 👍
WordPress Návod v PDF

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here