23 přesvědčivých důvodů, proč používat WordPress

Stále si pamatuji, jak jsem si koupil svou první doménu s hostingem a nainstaloval na ni WordPress .

„To je všechno?“ říkal jsem si.

Nemohl jsem uvěřit, že moje web stránka funguje a jednoduše řečeno, také vypadá jako web stránka.

Vytvoření mé první web stránky mi trvalo asi 30 minut. Design nebyl nejlepší. Ale pořád jsem byl v úžasu z toho, že když jsem do prohlížeče napsal název stránky, tak tam opravdu byla stránka. Moje stránka.

WordPress byla (i pro mě) láska na první pohled . Na zmiňovaný web jsem se vykašlal po pár týdnech. Ale když jsem si dělal další web, měl jsem jasné v tom, který redakční systém použiji.

Po několika osobních stránkách a 6 měsících práce ve firmě, která tvořila WordPress weby, můžu říct jediné: WordPress je úžasný .

…ale proč?

#1: WordPress zvládne (téměř) vše

Někteří lidé si myslí, že WordPress je jen redakční systém pro blogery. Jiní se bojí toho, že jejich web se stane tak populárním, že už mu WordPress nebude stačit.

Takové obavy ale očividně nemají lidé v TechCrunch , BBCAmerica či tvůrci seriálu The Walking Dead . Všechny tyto weby totiž hrdě používají WordPress .

walking-dead-wordpress

#2: Google respektuje WordPress

Určitě jste slyšeli, že WordPress je SEO-friendly. To není tak docela pravda. Po instalaci WordPress ještě budete mít co dělat, aby byl váš web opravdu dobře optimalizován pro SEO.

Tip: Na SearchEngineWatch.com najdete 12 kroků, jak nastavit váš WordPress pro lepší SEO .

Tím, že si vytvoříte WordPress web se ještě nestanete nejlepším přítelem Googlu. Kód WordPress je ale kvalitní az výsledků vyhledávání můžeme klidně říci, že Google respektuje stránky na WordPress minimálně tak jako tradiční weby.

#3: Neuvěřitelný výběr skvělých témat

premiove-temy

Je na vás, jestli se rozhodnete investovat do prémiového tématu. V každém případě si budete moci vybrat z velkého množství luxusně vypadajících témat.

Osobně jsem velkým zastáncem prémiových témat, ale nepochybuji, že existují i perfektní témata zdarma. Více o rozdílech mezi placenými a neplacenými tématy si můžete přečíst zde .

#4: Pokud si nějakou funkci dovedete představit, někdo ji už pro WordPress naprogramoval

Na WordPress existuje více než 42 000 rozšíření zdarma a několik tisíc placených. Pokud si něco dovedete představit, je na to WordPress plugin.

Baner s vaší Facebook stránkou? Ano . Skvěle vypadající recenze od vašich zákazníků bez kódování? Samozřejmě . Kotě jako odměna za komentář? Nepochybujte .

maciatko-za-odmenu

Tip: Více o rozšířeních pro WordPress jsem napsal v článku 21 WordPress pluginů, o kterých musíte vědět .

#5: WordPress umí být rychlý

Záměrně jsem použil slova „umí být“, místo slova „je“. WordPress má dobrý rychlostní potenciál. Na mé webové stránce jsem se moc nenatrápil a je rychlejší než 90% testovaných stránek.

rychlost-wordpress

3 základní kroky, jak dosáhnout vyšší rychlosti vaší WordPress stránky

  1. Používejte kvalitní hosting . Jeden z nejlepších poměrů ceny a kvality naleznete u WebSupportu , který hostuje i tento web. Největší fajnšmekři si připlatí za WP Engine .
  2. Vyberte si dobře nakódované téma. Pokud se nerozumíte do programování (podobně jako já), pak nemáte šanci rozlišit, které téma je nakódováno dobře a které ne. V tomto případě si buď nechte poradit od WordPress odborníků nebo použijte téma od uznávané firmy.
  3. Neinstalujte zbytečná témata nebo pluginy. Toto je obyčejný selský rozum. Nezpomalujte si web tím, co nepotřebujete.

#6: WordPress se naučíte dobře ovládat v krátké době

Jako vždy, když s něčím začínáte, budete potřebovat jistý čas na zorientování. To platí i pro práci s WordPress . Přestože je plný skvělých funkcí, tak se v něm dobře zorientuje i nováček.

Po instalaci WordPress vám doporučuji provést těchto 11 kroků . Pokud s WordPress teprve začínáte, tak kromě těchto kroků už není potřeba nastavovat nic.

#7: Nevíte si rady? Vždy umíte najít někoho, kdo vám pomůže

Za toto může obrovská komunita skvělých lidí, která se vytvořila kolem WordPress . Pokud máte nějaký problém, tak většinou stačí napsat na forum nebo do některé z meetup skupin na Facebooku a někdo vám poradí. Zdarma.

Pokud je váš problém složitější, tak je poměrně jednoduché najít někoho, kdo to udělá za přijatelnou cenu. Freelancery, kteří dělají s WordPress najdete požehnaně a jejich ceníky zvyknou být rozumně nastaveny.

#8: WordPress je bezpečný

WordPress je sám o sobě dobře zabezpečen, zejména pokud jej podpoříte nějakým bezpečnostním pluginem (například Wordfence nebo Sucuri ).

wordfence

Opět zde ale přichází v úvahu lidský faktor. 3 základny tipy, jak ochránit vaši web stránku:

  1. Vždy vše aktualizujte. Neaktualizovaná témata a pluginy jsou často způsobem, jak hackeři získávají kontrolu nad web stránkami.
  2. Jako uživatelské jméno nepoužívejte admin .
  3. Používejte komplikované hesla. Čím komplikovanější, tím lépe.

#9: WordPress je levný. V dobrém významu slova

WordPress je sám o sobě zdarma, což je skvělé. Kromě toho vám ale šetří prostředky i jinak.

Jak jsem zmiňoval, WordPress pluginy zvyknou být zadarmo. Pokud i některé něco stojí, tak se jejich cena pohybuje v desítkách eur. Což je směšná částka v porovnání s tím, kolik byste za něco podobného museli zaplatit IT firmě.

#10: Kódu se nemusíte ani dotknout

wordpress-kod

Můj blog má přes 3 měsíce a kód jsem pozměnil jen jednou. I to jsem jen zkopíroval něco, co jsem našel na internetu. A vůbec to nebylo nutné.

Pokud se vám podaří vybrat dobré téma, je velmi pravděpodobné, že v jejím kódu nebudete muset nic měnit. Vše důležité (například změnu fontu, loga či faviconu) vyřídíte přímo z prostředí WordPress .

#11: Máte úplnou kontrolu nad komentáři

Při používání anti spam pluginu jako Akismet se zbavíte toho nejhoršího. Ale manuálnímu spamu či urážkám se neubráníte.

WordPress vám však umožňuje nastavit komentáře tak, aby se zobrazovalo jen to, co schválíte. Vy tedy rozhodujete, které komentáře se na vaší stránce zobrazí a které ne.

#12: Psaní bez rušení

pisanie-bez-rusenia

Pokud jste jako já, tak vás během psaní dokážou rušit i maličkosti. Ledajaký zvuk, nepořádek na stole či příliš mnoho funkcí v rozhraní, ve kterém píšete.

Články pro můj blog tvořím přímo z WordPress adminu. Ale má to také své nevýhody. Například to, že během psaní mám pořád na očích všechny možnosti správy web stránky. Jakmile ale zapnu mód psaní bez rušení, můžu se úplně soustředit jen na slova, která ťukám do klávesnice.

#13: Clean design

Někdy si hraji jednu podivnou hru. Když se ocitnu na nějaké web stránce, která mi připomíná WordPress , hned se podívám do kódu, abych zjistil, jestli je moje tušení správné. V 80% případů mám pravdu.

Pokud je něco, co je pro WordPress charakteristické, tak je to čistý a přehledný design. Samozřejmě existují témata, která jsou jiná, ale standardem pro WordPress je čistý, někdy až minimalistický design.

#14: WordPress se neustále vyvíjí

wordpress-je-aktualizovany

Matt Mullenweg si doménu WordPress .org zaregistroval v roce 2003. Dnes, 13 let později, se na WordPress stále pracuje.

Pravidelně vycházejí nové updaty, které zlepšují bezpečnost, zvyšují rychlost, opravují bugy nebo přidávají nové funkce. A nezdá se, že by měl tento trend přestat.

#15: Automatické ukládání

wordpress-automaticke-ukladanie

Články, které píšete ve WordPress se automaticky ukládají pokaždé, když něco napíšete. To je skvělá pomoc pro každého, kdo už někdy ztratil neuloženou práci (a to jsme asi všichni).

Jediné, co si musíte pohlídat je vaše internetové připojení.

#16: WordPress si poradí s fotkami, audiem i videem

Mediální knihovna WordPress vám umožní ukládat a sdílet vaše fotky, videa a zvukové soubory.

WordPress nemá problém s videi na Youtube, soubory PDF ani s přehráváním audia (například podcastů).

#17: Plánované publikování

planovane-publikovanie

Tato funkce WordPress patří také k těm lepším. Pokud jste váš článek dopsali o půlnoci a máte podezření, že to není ideální čas k jeho publikování, tak asi máte pravdu. V tomto případě se vám sejde funkce plánované publikování.

Stačí v okně „Publikovat“ upravit „okamžitě“ na den a čas a článek se uveřejní sám. Aniž byste museli být online.

#18: Možnost více uživatelů

WordPress používá hierarchii adminů. To znamená, že ne každý, kdo se může přihlásit do administrace web stránky má stejná práva.

S WordPress můžete umožnit vaší redaktorce přidávat články na web, aniž byste se museli bát, jestli vám něco na stránce nepokašle.

#19: WordPress jde s dobou – samozřejmě, že je responzivní

customizr
Neplacené téma Customizr vypadá dobře bez ohledu na velikost obrazovky.

V roce 2016 by se už asi opravdu nemělo psát o tom, že každá web stránka by měla vypadat na mobilu stejně dobře jako na PC. Bohužel, toto nepochopilo stále mnoho majitelů web stránek.

WordPress plně podporuje responzivní weby a najít WordPress téma, které by nebylo „mobile-friendly“ je skoro nemožné. A tak to má být.

#20: WordPress stránku umíte snadno přesunout k jinému poskytovateli hostingu

Možná jste si špatně vybrali hosting providera, když jste si tvořili webovou stránku. A možná jste si vybrali dobře, ale chcete přejít k providerovi, který je ještě lepší.

Spousta hosting providerů používá své vlastní systémy, ve kterých si můžete vytvořit svůj web. Pokud to ale tak učiníte, stáváte se rukojmím dané společnosti. Pokud je váš web postaven na jejich platformě, tak musíte dělat, co vám řeknou. A to často znamená platit víc.

S WordPress web stránkou není problém změnit providera. WebSupport vám to usnadní přes automatizovaný nástroj Migrátor a Webglobe dokonce přesune vaši stránku namísto vás .

#21: Chcete e-shop? Žádný problém

woocommerce-wordpress-plugin

WordPress plugin WooCommerce, který pohání až 30% všech e-shopů, válcuje konkurenci .

WooCommerce je nejpopulárnějším e-shop řešením hlavně kvůli svým bohatým funkcím a jednoduchosti používání. Skvělou zprávou je i to, že je přeložen do češtiny.

#22: Ostatní redakční systémy se nechytají

Jednou jsem pomáhal jednomu známému s web stránkou, která stála na systému Joomla (největší konkurent WordPress ). Dlouhý příběh krátce: byl to horor.

Všechno působilo tak chaoticky. I ty nejzákladnější úpravy vypadaly složitě. Nastavit prezentační obrázek ke článku byl problém. WordPress je narozdíl od jiných systémů intuitivní.

#23: WordPress meetupy jsou pecka

Kamarád z vysoké mi poslal odkaz na event na Facebooku: WordPress meetup Košice . Zaujalo mě to.

Na ten event jsem se nakonec nedostavil, ale napsal jsem Peťovi Furmaníkovi , který se o tyto meetupy v Košicích stará a on mě pozval, ať přijdu na ten další.

Když jsem šel na místo setkání, byl jsem nervózní, protože jsem vůbec nevěděl, co mám čekat. Navíc měl přijít i zakladatel slovenské WordPress komunity a portálu WP.sk, Peter Nemčok .

Meetup daleko překročil moje očekávání. Konečně jsem potkal lidi, se kterými se dalo povídat o WordPress , blogování a internetovém podnikání. Atmosféra byla uvolněná a všichni se snažili si navzájem poradit.

Závěr

Nevidím důvod, proč by někdo nechtěl používat WordPress . WordPress umožnil mít vlastní web stránku lidem, kteří by si ji jinak nemohli dovolit. Nebo by to prostě nezvládli.

Stránky na WordPress vypadají skvěle, umí být rychlé a Google je má docela v lásce.

Jedinečnou výhodou WordPress je obrovské množství skvělých rozšíření. Ještě jsem nenašel něco, co bych na své stránce chtěl mít a nebyl by na to WordPress plugin zdarma.

Kolem WordPress se také vytvořila úžasná komunita ai to je jeden z důvodů, proč si myslím, že zůstanu u WordPress do té doby, než tu bude.

(V článku se nachází affiliate link na hosting od WP Engine. Pokud si přes tento odkaz něco objednáte, dostaneme malou provizi a vy tak můžete podpořit českou WordPress komunitu.)

Was this article helpful for you? Support me by sharing, please. 👍
WordPress Návod v PDF

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here