Jak je to opravdu s home office?

Možnost pracovat z domova se v mnoha firmách stala běžnou součástí firemní kultury. Žádné od 9:00 do 17:00, ale flexibilní pracovní doba. Úplná pohádka. Ale jak je taková představa blízká realitě? A je to všechno opravdu tak růžové, jak se na první pohled zdá?

V některých firmách mají zaměstnanci home office dokonce povinný. Home office se netýká jen freelancerů, jak si to mnozí myslí, ale také lidí zaměstnaných v běžných firmách nebo velkých korporacích. Zaměstnanci mají vymezen počet hodin, které odpracují z pohodlí domova, kavárny, lehátka na zahradě, z jeskyně nebo jednoduše odtamtud, kde jim je to nejlepší.

apple-desk-designer-display-large

Home office poskytuje volnost a vlastní flexibilní nastavení pracovní doby. Na druhou stranu vyžaduje obrovskou zodpovědnost, sebedisciplínu a pevnou vůli. Pracujete-li z pohodlí domova, může se stát, že se nedokážete na práci dostatečně soustředit a oddělit domov od kanceláře. Mně se například v těchto případech stává, že si najednou všímám věcí, které jsem předtím nevnímala. Všimnu si, že na poličkách je měsíc neutřený prach, že i květiny už potřebují zalít a že bych mohla otestovat nový lak na nehty. A to jsem ještě nezmínila to neustálé vyjídání sladkostí z misky na stole, kterou periferně sleduji mým pravým okem.
Všechno jsou to nebezpečné elementy, které mi v začátcích poznávání se s tím, jak to chodí s home office sem tam způsobovaly nervozitu. Stávalo se mi, že během dní, kdy jsem pracovala z domova, jsem udělala méně pracovních věcí, než jsem si původně naplánovala. Hej,alespoň bylo uklizeno.

Práce z domova má asi tolik výhod i nevýhod. Tady jsou její 4 největší nevýhody.

Jak často se socializujete?

Neplatí to samozřejmě pro všechny, ale často se stává, že lidé, kteří pracují z domova, ztratí kontakt s okolím. Dejte si pozor na to, aby váš jediný kontakt nebyl tehdy, když půjdete vynést smetí nebo koupit nějaké jídlo do potravin dolů v bytovce. Pokud se stane, že si vás soused splete s bezdomovcem, který pravidelně navštěvuje popelnici ve vašem bytovém komplexu, nedivte se. Bude stačit, když si převlečete tu flanelovou košili, ve které už celý týden doma pobíháte a oholíte si bradu.

Domácí strava? Vařit se nikomu nechce.

Práce z domova znamená méně času stráveného v dopravních prostředcích a ranních zácpách během cesty do práce. Místo toho vám může zůstat více času například na takovou domácí snídani v pohodlí domova. A co čerstvý oběd nebo večeře? Pouze v představách.
Realita se spíše podobá útržkům z deníku Bridget Jonesové. Všude pozůstatky suché pizzy, obalů od chipsů, margotky nebo snickersek. A nemyslete si, že kousek papriky na klobásové pizze se počítá jako zelenina.
Není to pravidlem, ale lidé, kteří pracují z domova mají větší předpoklad, že přiberou. Pohyb je velmi důležitý a pokud pracujete z domova, dbejte na dostatek pohybu. Přechod od chladničky přes koupelnu k pracovnímu stolu se nepočítá.

Práce vs. domů

Je důležité dokázat oddělit domácnost od kanceláře. Není úplně dobré, pokud se budíte a první věc, co vidíte a která vás zajímá je notebook a rozpracované úkoly, jejichž deadline byl včera.
Vytvořte si pracovní koutek, který bude vaším ideálním pracovním útočištěm. Ne každý má k dispozici jednu oddělenou místnost, která je určena pouze pro práci. Když se chce, vše se dá a svůj pracovní koutek si můžete vytvořit iv malém jednopokojku. Při zařizování myslete na funkčnost, ale nezapomeňte také na styl. A pokud vás bude propadat zoufalství, vyrobte si „stěnu slávy“, kde si umístíte různé motivační citáty nebo své dosavadní úspěchy. Určitě vás to opět nakopne.

Efektivita práce je otázná

Určete si přesný čas na práci a věnujte se jen jí. Nerozptylujte se jinými věcmi. Kašlete na Facebook, WhatsApp a Instagram také nekontrolujte 2336267x za den. Všemi těmito věcmi jen ztrácíte čas a v konečném důsledku s prací skončíte mnohem později a uděláte více než běžný zaměstnanec, který stráví jasný počet hodin v kanceláři. Pamatujte, že internet je velmi dobrý sluha, ale špatný pán. Začne to nevinným rolováním časové osy na Facebooku a najednou se přistihnete si čtení nesmyslných PR článků. No potřebujete to?
Pracujte efektivně. Mně osobně se osvědčila technika pomodoro .

Setkávám se s různými názory na téma home office. Ne všechny jsou pozitivní. Poslouchám lidi, jejichž názory na home office jsou naplněny pocity nedůvěřivosti a otázek. Každý si home office vysvětluje po svém.

homeoffice

Každému z nás vyhovuje něco jiného. Někdo si už neumí nic jiného, než home office ani představit a někdo jiný nemá problém cestovat do práce byť přes celé město.

Jak jsem psala na začátku, při práci z domova je důležitý systém a disciplína. Pokud budete mít pevnou vůli a systém, zmíněné problémy se vám určitě vyhnou 🙂

Jaký typ práce vyhovuje vám? 🙂 Napište nám dolů do kometářů 🙂

Was this article helpful for you? Support me by sharing, please. 👍
WordPress Návod v PDF

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here