Jak hledat WordPress šablonu (Návod)

V tomto článku na příkladu mého blogu ukážu jak hledat WordPress šablonu. V článku jak si vybrat WordPress šablonu jsem si ujasnil, jaké požadavky na šablonu mám a teď proberu samotné hledání.

Jak hledat WordPress šablonu

Hledání na wordpress.org

Jako první jsem se rozhodl prohlédnout si základní úložiště šablon na wordpress.org . Nachází se zde řada kvalitních bezplatných témat. Pokud zde najdu vhodnou šablonu tak pro mě nemá smysl kupovat si jinde placené téma. Níže uvádím postup jak hledat WordPress šablonu na wordpress.org:

1. Nastavím si správné filtrování

Jak můžete vidět na obrázku níže, máme zde několik možností jak filtrovat téma. Tyto možnosti potřebuji efektivně využít a správně si vyfiltrovat podmnožinu kandidátů na výherce , protože nemám čas prohlížet si všech stávajících 4163 šablon.

Nejprve si zkusím prohlédnout filtrování podle popularity, protože dedukuji že nejkrásnější (a zároveň nejkvalitnější témata) by mohla být nejpopulárnější mezi lidmi. Tady podle obrázků seznamu šablon hledám takové, které mě upoutají a postupně si je otevírám.

Témata z wordpress.org
Témata z wordpress.org

2. Prohlédnu si demo šablony

Na detailu šablony (viz obrázek níže) si kliknu na tlačítko „Náhled“ a prohlédnu si demo šablony. Zde si je třeba dát pozor , jak sami zjistíte, v těchto dětech šablon je málo ukázkového obsahu, takže jsou skoro prázdné a ani zdaleka nevypadají jako na ukázkovém obrázku.

Proto si vždy prohlédnu, jestli nenajdu i lepší demo , a to shlédnutím domácí stránky tématu (kliknutím na modrý link „Theme Homepage“), nebo hledáním demo linku v popisu šablony (například tato konkrétní ukázková šablona to měla na konci popisu.

Detail šablony
Detail šablony

3. Prohlédnu si hodnocení šablony

Zkontroluji si, zda má daná šablona dobré hodnocení. Případně si je i rozkliknu a prohlédnu si detaily hodnocení. Určitě bych si nevybral šablonu, u které by mnoho lidí psalo, že jim nefunguje správně.

hodnocení šablony
Hodnocení šablony

4. Prohlédnu si datum poslední aktualizace

To je samo sebou že si nevyberu nějaké dinosauří téma, které už nebylo roky aktualizováno. Protože potřebuji aby správně fungovala s aktuální verzí WordPressu a aktuálními verzemi prohlížečů.

Datum aktualizace šablony
Datum poslední aktualizace

5. Prohlédnu si počet aktuálních instalací a fórum podpory

Počet aktivních instalací mi indikuje, zda je šablona dobře provedena. Na WordPressu oceňuji, že nám zobrazuje i počet aktivních instalací , protože podle počtu stažení by bylo těžko dedukovat či jde o kvalitní šablonu. Takto vím, že pokud by bylo téma nekvalitní nebo zastaralé, lidé by si jej odinstalovali a nebyl by tak vysoký počet aktivních instalací.

Také si prohlédnu i fórum podpory , kde si všímám počtu zaznamenaných problémů s tématem, ale hlavně zda a jak často reagují na komentáře autoři šablony a zda postupně zavírají jednotlivá vlákna jako vyřešená.

WordPress fórum podpory
WordPress fórum podpory

Případně si otevřu i autora tématu a podívám se, jestli má více šablon, případně pluginů. To může indikovat úroveň jeho programátorské seniornosti.

6. Přidám si téma do oblíbených

WordPress uložení tématu do oblíbených

Postupně jak si dívám jednotlivé šablony, tak si ukládám ty které se mi zamlouvají do oblíbených (pokud náhodou nevíte, tak dělá se to kliknutím na srdíčko 🙂 ).

Tímto si získám bližší seznam, plus mi zůstávají uloženy na později, což považuji za praktické. Proto také vám doporučuji vytvořit si účet na wordpress.org. Mimochodem toto je můj účet , kde můžete vidět která témata se mi líbí a které pluginy se mi zatím nejvíce osvědčily.

ZÁVĚR: prohledal jsem si úložiště témat wordpress.org, ale žádná z bezplatných šablon nesplňuje dostatečně mé požadavky. Proto si jdu prohlédnout nabídku placených šablon na 2 nejznámějších úložištích – Elegant themes a Themeforest .

Hledání na Elegant themes

Jak hledat WordPress šablonu na elegantthemes.com – to je poměrně jednoduché. Na Elegant themes aktuálně vidím 88 šablon. Jejich hlavním tažným koněm je multifunkční téma Divi , které používám na více projektech. Hodnotím ji pozitivně , dá se pěkně přizpůsobit a má propracovaný skladač stránek (page builder/composer).

ZÁVĚR: Našel jsem zde pár kandidátů, ale rozhodl jsem se ještě podívat na největší úložiště témat – Themeforest .

Hledání na Themeforest

Themeforest obsahuje až přes 7800 WordPress šablon . Je pro mě nereálné prohlédnout si je všechny, proto si potřebuji správně nastavit filtrování a dostat se k tématům, kde by se mohla nacházet ta vyvolená.

Proto vám ukážu jak hledat WordPress šablonu na themeforest.net :

Rozkliknu si kategorie filtru:

Themeforest kategorie filtru
Themeforest kategorie filtru

1. Nastavení kategorií filtru

Nejdu popisovat všechny kategorie, ale ve zkratce kategorie „Creative“ slouží zejména pro designérské a kreativní společnosti, „eCommerce“ pro eshop, „BuddyPress“ pro sociální síť a ostatní považuji za pochopitelnější.

V mém případě se hodí kategorie „ Blog / Magazine “. Po zvolení se mi daná kategorie uložila do filtru. Tady je jeden chyták – znovu si rozkliknu položku kategorie a nyní zde najdu na výběr ještě blíže kategorie. Pro mě se nejvíc hodí podkategorie „Personal“, tak jsem si ji zvolil.

2. Nastavení kompatibility šablony

Zbývá mi na výběr přes 700 šablon, což je pořád mnoho. Nicméně vím, že plánuji mít v budoucnu multijazyčný blog . Proto si rozkliknu filtrovací kritérium „Compatible with“ a zvolím si WPML (plugin na podporu multijazyčnosti). Podobným způsobem si zde můžete zvolit například WooCommerce (pro eshop), Visual Composer (nejlépe hodnocený skladač stránek), BuddyPress (sociální síť) a podobně.

Themeforest - podpora šablony
Themeforest – podpora šablony

Už mi zbývá jen nastavit si řazení výsledků. Mě láká řazení podle nejlépe prodávajících (best sellerst), nejlépe hodnocených, nebo i nejnovějších.

3. Prohlížení dema šablony

Když mám vše nastaveno, začnu si procházet dopisem šablon a postupně se dívám na jejich dema a podrobnosti. Všímám si stejných věcí, jako jsem zmiňoval už výše. TIP: když si nadejdu nad ikonu šablony , zjeví se mi možnost „Live Preview“ přes kterou si můžu rovnou otevírat dema šablon:

Themeforest - live preview
Themeforest – live preview

4. Ukládání do oblíbených šablon

Jak jsem zmiňoval, podobný způsob prohlížení – to znamená prohlédnu si autora tématu, její hodnocení, komentáře a podobně. Také doporučuji vytvořit si i zde uživatelský účet a ukládat si šablony, které vás zaujaly. Ceny jsou v dolarech, takže v eurech to je o něco méně (řekněme, že 50$ je přibližně 46€).

Jak hledat WordPress šablonu – Závěr

Mně se nakonec nejvíce líbilo téma z themeforestu , tak jsem se rozhodl koupit si ho. Článek jak hledat WordPress šablonu není myšlen jako jediný správný postup výběru šablony, spíš jsem chtěl pouze nastínit jak se to může dělat.

Také některá kritéria, která jsem jmenoval, nejsou přísně deterministická => pokud je téma nesplňuje, neznamená to automaticky, že je špatné. Spíš bych je bral jako indikátory, které dohromady naznačují, zda je pro nás daná šablona nejvhodnější. Pokud máte své vlastní tipy a postupy při výběru šablon, budu rád, pokud se s nimi podělíte v komentářích.

Was this article helpful for you? Support me by sharing, please. 👍
WordPress Návod v PDF

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here