Vysvětlím rozdíly mezi šablonami zaměřenými na konkrétní oblast (niku) a multifunkčními (víceúčelovými) šablonami a jejich výhody a nevýhody.
Obsah
Úzce zaměřené šablony
Jsou to šablony zaměřené na konkrétní oblast , tedy niku (z anglického niche). Například může jít o šablony zaměřené na recepty, cestování, dovolenou, nemovitosti, online kurzy, fotografování, hotely, ubytování atp. Dokonce existují šablony i pro takové specifické niky jako jsou holičství, kostely a svatby .
Kde a jak hledat úzce zaměřená témata
Taková témata můžete hledat v různých úložištích témat . Podstatné je, aby tato úložiště měla podrobný filtr , podle kterého si můžete požadovanou oblast vy-filtrovat. Ukážu to na těchto dvou příkladech:
WordPress .org
WordPress je oficiální a zároveň největší úložiště bezplatných šablon . Nachází se zde přes 7000 šablon. Takže je velká pravděpodobnost, že zde naleznete i šablony pro úzce zaměřené oblasti. Při hledání lze použít filtr, tagy nebo samotné pole pro vyhledávání:
Themeforest
Themeforest je jedno z největších úložišť prémiových šablon s velmi pokročilou kategorizací a filtrováním, takže i zde máte velkou pravděpodobnost, že najde téma pro úzkou niku.
Multifunkční (víceúčelové) šablony
Víceúčelové (multifunkční) šablony jsou provedeny tak, aby se daly použít na různé oblasti . Většinou obsahují desítky předpřipravených demo vzhledů , které jsou tvůrci stylovány již pro konkrétní oblasti. Také obvykle obsahují mnohem více nastavení, aby se daly přizpůsobit pro různé účely.
Které multifunkční témata vybrat?
Za nejlepší víceúčelové šablony považuji Divi a Avada . Chcete-li najít další, vy-filtrujte si je na Themeforest-u jak jsem zmiňoval výše. Při práci pro klienty jsem měl možnost pracovat is těmito dalšími multifunkčními šablonami: The X Theme, Enfold, BeTheme, The7 a Flatsome – všechny z nich hodnotím jako použitelné.
Jako multifunkční téma můžete využít i kombinaci šablony Hello a page builderu Elementor . S touto kombinací můžete poskládat v podstatě libovolný design, takže i vzhled pro konkrétní niky.
Rozdíly, výhody a nevýhody
V následující tabulce se pokusím vysvětlit rozdíly mezi šablonami zaměřenými na konkrétní oblast a víceúčelovými šablonami (a jejich výhody a nevýhody) :
Úzce zaměřené šablony | Multifunkční šablony |
Jsou zaměřeny na konkrétní oblast. | Jsou tvořeny tak, aby se daly přizpůsobit na ledajakou oblast. |
Výhody | |
+ Méně nepotřebných věcí – pokud je šablona dobře udělaná, obsahuje pouze prvky a nastavení potřebné pro danou niku. Takže je minimalističtější. + Přizpůsobeno na míru dané oblasti – přece jen, taková šablona je přesně na-designována pro danou oblast, čehož je obtížnější dosáhnout s multifunkční šablonou. + Úspora času při nastavování – protože zpravidla má méně nastavení než víceúčelové téma |
+ Cena – některé víceúčelové šablony (například Divi ) mají za jednorázový poplatek doživotní přístup a neomezené použití šablony. To využijí zejména ti, kdo potřebují více webstránek. + Úspora času při opakovaném použití – výhoda pro ty, kteří tvoří více webstránek – stačí se jim naučit pracovat s jednou šablonou a nemusí se učit pokaždé jinou. + Více návodů – na internetu existuje na multifunkční šablony (protože jsou mnohem více používány než nika šablony) více návodů a fór, kde vám poradí. |
Nevýhody | |
– Více chyb – z mé zkušenosti tato úzce zaměřená témata mají někdy více chyb (bugů) než multifunkční šablony na kterých dlouhodobě pracuje větší tým programátorů (pozor, není to pravidlo). – Slabší dokumentace – z mé zkušenosti mají slabší vypracovanou dokumentaci než multifunkční typ šablony. – Riziko konce podpory – stalo se mi, že tvůrci šablony ukončili vývoj, aktualizace a podporu šablony (pravděpodobný důvod – menší počet prodejů než očekávali, tak se jim to nevyplatí). |
– Více času naučit se s ní dělat – není to pravidlo, ale někdy to trvá déle oproti úzce zaměřeným tématům protože multifunkční témata mají více možností. – Menší přizpůsobení dané oblasti než specifická šablona. |
Který typ si vybrat?
Volba správného typu šablony závisí na konkrétní situaci. Obecně, pokud jste agentura, freelancer nebo člověk který plánuje vytvořit více web-stránek, zvážil bych sáhnout po víceúčelové šabloně . Pokud plánujete mít pouze jednu webovou stránku, tak úzce specializovaná šablona může lépe splnit požadavky v dané oblasti.