Co je WordPress multisite

Multisite instalace WordPress může být vaším nejlepším přítelem ale i nejhorším nepřítelem. Kdy ji použít a kdy se jí vyhnout?

Co je multisite a kdy se hodí

WordPress multiste představuje seskupení více (ne)samostatných stránek nad jednou WordPress instalací. Jeden hosting, jeden WordPress , více webů . Původním záměrem bylo umožnit vytvoření blogovacích platforem, kde každý uživatel má svůj blog s vlastním tématem a obsahem. Na pozadí by však běžel jeden systém ( WordPress ). Na představu si můžeme představit naše lokální blogy. blog. jsme.sk, na kterém má každý uživatel svou vlastní subdoménu pouzivatel.blog.sme.sk . Podobně funguje i služba wordpress.com , kde má každý uživatel k dispozici stránku stranka.wordpress.com.

Same but different
Same, but different…but still same. Zdroj: Giphy.com

 

Druhým výborným příkladem je webová stránka univerzity. Může být žádoucí, aby celý web běžel na jednom systému az jednoho místa (hostingu). Zároveň je však zapotřebí, aby každá fakulta měla svou vlastní barevnou variantu šablony, vlastní obsah a řekněme i vlastní správce. Viz www.stuba.sk a weby fakult.

Multisite řešením udržujeme při životě jeden WordPress a jeho pluginy. Aktualizace provádíme na jednom místě a zároveň řešíme jeden hosting. Pokud by každá fakulta dostala vlastní web, všechny procesy by bylo zapotřebí provádět vícenásobně. Přesněji, N-krát (N-počet webů).

Subdomény/adresáře ale i celé domény

URL stránek v síti mohou využívat:

  • subdomény, např. A.domena.cz, B.domena.cz
  • adresáře, např. domena.cz/A, domena.cz/B
  • volitelné i celé domény domenaA.sk, domenaB.sk

Kdy se multisite nehodí

Z řádků výše lze nabýt pocit, že Multisite instalace je vhodné řešení pro správu všech vašich webů. Zejména řešení s mapováním domén si to přímo ptá!

Z praktických důvodů je to právě to nejhorší , co můžete udělat. Všechny weby sdílejí funkcionalitu a kapacitu hostingu. Úpravou tématu či pluginy změníte všechny weby v síti a problém na jedné z nich téměř jistě odstatví všechny ostatní. Pro správu více webů doporučuji použít řešení na to stavěná. Řekněme Jetpack Site Management .

Multisite instalace se rovněž (většinou) nehodí pro třídění obsahu v rámci jednoho webu. Osobně jsem takto vyčlenil blog z mého firemního webu a bylo to jedno z těch horších rozhodnutí 🙂

Změny oproti běžné instalaci

Vytvoření sítě WordPress stránek se již dříve věnoval Jano. Důležité je vědět, že z každé instalace webu lze provést síť. Tento proces je však do jisté míry nezvratný . Nezvratný proto, že na pozadí se udejí změny, které je velmi obtížné vrátit zpět. Změní se struktura databáze , souborů na FTP a podobně. V případě databáze je komplexnost opravdu velká. 100 stránek v multistu vytvoří 816 tabulek v databázi, 1000 stránek 8016 tabulek. Vzorec je (10+6+(N*8)), kde N je počet stránek. WordPress s cca 95 miliony stránek má cca 296 000 000 tabulek .

Zmeny v štruktúre súborov pri multisite inštalácii
Změny se týkají zejména složky uploads. Každá stránka má svoji podsložku. Zdroj: wpengine.com .
Zmeny v databáze pri multisite inštalácii WordPress
Multisite přidává 6 nových tabulek, každá stránka spoustu dalších. Zdroj: wpengine.com .

Síťová instalace WordPress je o něco náročnější na hosting. Provoz sítě doporučuji určitě na WP-friendly hostingu. Třeba ten od WebSupportu si s ní hravě poradí. Větší (a navštěvované) weby a sítě již patří k manažovaným řešením a vlastním serverům. Lokální nebo světové jako wpengine.com .

Většina nejpoužívanějších pluginů si s multisite rozumí . V každém případě je však třeba počítat s jistými rozdíly. Některé pluginy získají v síťové instalaci nová nastavení na nových místech . Jedny nastavení jsou dostupná v administraci sítě, druhé v administraci konkrétní stránky (běžné místo). Chce to tak víc času.

Nastavení Yoast SEO v multisite instalaci
Nové nastavení Yoast SEO v multisite instalaci.

V síťové instalaci WordPress jsou pluginy aktivní/neaktivní pro celou síť . Pokud tedy potřebujeme rozběhat e-shop přes WooCommerce na jedné stránce, plugin bude automaticky dostupný i na ostatních stránkách . Zda je to žádoucí nebo nežádoucí již záleží na vašich potřeb a preferencí.

multisite-aktivacia-pluginu
Aktivace pluginů v multisite instalaci

Podobně jsou na tom témata . Jejich aktivace v síti však na rozdíl od pluginů způsobí pouze jejich zpřístupnění na ostatních stránkách. Aktivace je již v rukou správce konkrétní stránky.

Při multisite instalaci bych však určitě doporučoval použití child tématu . S použitím pluginu One-click Child Theme vytvořte child téma pro každou stránku zvlášť přímo přes administraci. V opačném případě se vaše custom úpravy šablony objeví na každé stránce v síti, která bude dané téma aktivně využívat. Ať je to žádoucí nebo nežádoucí tak opět nechám na vás.

Poslední podstatnou změnou je nová úroveň uživatelů . Multisite přidává novou nejvyšší úroveňsuper administrátor. Uživatel této úrovně má přístup ke správě celé sítě. Běžný administrátor pouze ke své stránce v síti.

Prehľad používateľov

Instalace na hostingu

V bázi znalostí WebSupport jsem sepsal podrobný návod: WordPress multisite na hostingu . S jeho pomocí umíte nainstalovat všechny režimy WordPress multisite. Dokonce i mapování domény .

Vyplatí se znát

Toto jsou nejdůležitější body při multisite instalaci WordPress . Zbytek je už víceméně stejný a nějak závažně by vás překvapit neměl.

Zkusili jste už WordPress multisite nebo naopak, zaujala vás a chtěli byste ji zkusit? Vaše dotazy směřujte do komentářů 😉

 

Was this article helpful for you? Support me by sharing, please. 👍
WordPress Návod v PDF

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here