WordPress administrace a nástěnka (Dashboard)

Co je administrace ve WordPressu? WordPress administrace je administrativní část určená pro správu webstránky. Po přihlášení se dostanete na nástěnku.

WordPress administrace a nástěnka

Do WordPress administrace (slangově nazývaná také admin) se obvykle dostanete přidáním /wp-admin/ do url adresy. Po přihlášení se dostanete konkrétně na stránku nástěnka (v angličtině dashboard). Administrace slouží ke správě stránky. Zde budete web vytvářet, upravovat, měnit jeho vzhled i nastavení.

WordPress nástěnka (dashboard)
WordPress nástěnka (dashboard)

Panel nástrojů (toolbar)

Nahoře obrazovky uvidíte v hlavičce panel nástrojů . toolbar . Tato lišta se nemění. Bude se objevovat kdykoli budete přihlášeni do adminu. Obsahuje jméno vaší stránky a některé volby pro rychlý přístup k neschváleným komentářům, přidání nového článku, stránky, multimédií nebo obrázku. Naleznete zde také jméno osoby, která je aktuálně přihlášena. Pod jménem se ukrývá vstup na váš profil a odhlášení.

WordPress toolbar
Panel nástrojů (toolbar)

Možnosti zobrazení

Přímo pod hlavičkou administrace naleznete dvě malá políčka. Jedno se nazývá Možnosti zobrazení , druhé Nápověda . Klepnutím na ně se vám rozbalí nabídka. Pod políčkem Nápověda se skrývá nápověda. Pod políčkem Možnosti zobrazení naleznete několik možností nastavení aktuální stránky. Můžete si zde vybrat, která okna chcete zobrazovat na stránce.

WordPress možnosti zobrazení
Možnosti zobrazení

WordPress administrace – menu

Na levé straně WP administrace se nachází menu. Zde naleznete všechny nástroje pro úpravu internetové stránky. V menu se pohybujte kurzorem. Když nastavíte kurzor na některý z nástrojů administrace, zobrazí se vám jeho jednotlivé volby. Do položek menu se dostanete kliknutím.

WordPress administrace
WordPress administrace – menu

Řekněme si nyní několik základních informací o jednotlivých položkách menu:

Nástěnka (dashboard)

Nástěnka je místo, kam vás WordPress nasměruje po přihlášení. Je to přehled posledních aktivit na vašem webu. Máte-li aktivován plugin Akismet, zobrazí se vám také počet SPAMových komentářů, které čekají na vaši kontrolu.

Články

V této části adminu budete přidávat vaše příspěvky, články nebo aktuality . Můžete je zde také seskupovat do kategorií a připojovat k nim tagy .

Multimédia

Multimédia jsou nástroj pro nahrávání obrázků . Ty pak můžete umisťovat na stránku a do jednotlivých příspěvků. V knihovně multimédií lze snadno vyhledat a upravovat jednotlivé položky.

Stránky

V této části WP administrace vytvoříte a udržujete jednotlivé stránky vašeho webu.

Komentáře

Místo pro organizaci a správu komentářů . Zde také můžete na komentáře odpovědět nebo je označit jako SPAM.

Vzhled

Pod položkou vzhled se ukrývá menu pro nastavení designu webové stránky . Budete zde spravovat vaše šablony , widgety, menu webu a podobně.

Pluginy

Pro zabezpečení lepší funkcionality webu budete používat různé pluginy. Přidávat, aktivovat nebo deaktivovat tyto pluginy budete v této položce menu WordPress administrace.

Uživatelé

Tato část menu zobrazuje seznam uživatelů webové stránky. Můžete zde přidávat nové uživatele a nastavovat jejich uživatelská práva .

Nástroje

Přes jednotlivé položky nástrojů lze importovat nebo exportovat články , stránky, multimédia a podobně.

Nastavení

V této části adminu nastavíte vlastnosti webu a pluginů. Můžete zde upravovat název stránky, URL adresu, jazyk stránky, nastavení komentářů, multimédií a mnoho jiného. Více podrobností naleznete v tomto návodu WordPress nastavení .

Sbalit menu

Vespod menu WordPress administrace najdete poslední políčko: Sbalit menu . Klepnutím na něj menu ukryjete. Namísto jednotlivých nástrojů menu se objeví jen jejich ikonky. Opětovným kliknutím na ikonku sbalení menu, menu znovu rozbalíte.

Wordpress sbalit menu
Sbalit menu

Některé pluginy si také vytvářejí vlastní položky menu. Většinou je najdete v části Nástroje a Nastavení .

Was this article helpful for you? Support me by sharing, please. 👍
WordPress Návod v PDF

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here