Jak si založit vlastní blog přes WordPress i když jste dosud nikdy neprogramovali

Chcete začít psát vlastní blog. Skvělý nápad. Jenže… jak a kde vůbec začít? Existuje mnoho návodů a tipů, co byste měli dělat. To je hezké. Jenže tipy sami o sobě vám neukážou, co konkrétně musíte udělat, abyste byli online.

Dříve vás zmatou a odradí.

Slibuji, že v tomto návodu naleznete konkrétní postup, jak si založit blog přes platformu WordPress . Bude to jednoduché a zvládnete to, i když jste dosud nikdy nic podobného nedělali.

I já jsem byl ještě před čtyřmi lety úplným začátečníkem, když jsem s kamarádem založil svůj úplně první blog tajemstvíretoriky.cz. Nic jsme o tom nevěděli, vypadal hrozně (stále vypadá: D, protože už se mu nevěnujeme).

Teď už mám mnohem více zkušeností, na jednom blogu, kterému se věnuji jen trochu, mám nyní přes 15000 návštěv měsíčně. V práci, kde teď mimo jiné píši články na blog, jsem zvedl návštěvnost z Google za 18 měsíců o 1063 %. Začátkem roku 2019 jsem založil blog fitnessrevolution.sk přes WordPress a už za několik měsíců měl tisícové návštěvy. Nejsem žádný guru, ale vím toho dost a základy mám víc než zvládnuté.

Možná chcete začít psát o tom, co vás baví, nebo chcete začít trochu vydělávat blogováním, možná dokonce z toho chcete mít vlastní podnikání. Ať je váš cíl jakýkoli, můžete si jej velmi rychle splnit pomocí tohoto návodu. Po jeho přečtení budete mít tvorbu blogu v malíčku.

K samotnému vytvoření blogu přes WordPress budete potřebovat pouze tyto 3 věci:

 • Doménu
 • Hosting pro WordPress
 • WordPress šablonu

Než se na tyto 3 věci podíváme detailněji, řekněme si, proč se vám podle mě nejvíce vyplatí zvolit platformu WordPress pro blogování.

Proč je WordPress skvělou volbou, když si chcete založit blog

Možností, jak si vytvořit blog, je velmi mnoho. Odkdy se blogování stalo oblíbeným nejen ve světě, ale už i na Slovensku, vzniklo několik desítek platforem, na kterých můžete začít psát články do pár minut.

No nedoporučuji je, zejména ne řešení zdarma. Nemám sice odzkoušené všechny, ale v případech, které mám odzkoušené, jste dost omezováni možnostmi, které vám dané platformy nabízejí. Vzhled webu je často fixně daný a moc ho nezměníte, kromě barev. Mnoho funkcí je dostupných až poté, co přejdete na placenou verzi. A co je nejhorší, často máte reklamu dané platformy na svém webu a odstranit ji můžete až po… uhodli jste, přejetí na placenou verzi.

Naproti tomu, platforma WordPress (pozor, ne wordpress.com) je zdarma. Platíte pouze za hosting a svoji doménu. Kromě toho má spoustu dalších funkcí, které můžete přidávat pomocí WordPress pluginů.

Jiné platformy (např. Drupal, Joomla, Blogger, Tumblr, Medium.com…) se na něj vůbec nechytají, co se týče počtu uživatelů.

Na WordPress e funguje 28,9% světového webu a má 50-60% podíl na trhu s CMS systémy (CMS = systém pro správu obsahu na webu). Ale populární neznamená vždy nejlepší. Má také další výhody:

 • Velmi jednoduše se dá nainstalovat a spustit (postup naleznete na konci článku)
 • Má spoustu pěkných šablon zdarma i cenově dostupných za několik desítek eur, takže váš web může vypadat jako od profesionálního programátora
 • WordPress má velkou komunitu lidí a pravidelně se upgraduje
 • Umíte jej snadno optimalizovat pro vyhledávač Google
 • Čtenáři mohou snadno sdílet vaše články
 • Poměrně rychle se ho umíte naučit používat
 • Nepotřebujete umět programovat a mnoho funkcí umíte doplnit díky WordPress pluginům

Výběr správné domény

Doména je, jednoduše řečeno, internetová adresa vašeho blogu (webu). Tato stránka má například doménu wp.sk, podobně Google má doménu google.sk. Nic komplikované, no ne?

Jediné, co potřebujete, je vymyslet název domény pro svůj vlastní blog. Potřebujete k tomu 2 věci. Vybrat si název a koncovku domény.

Název domény

Název domény může být identický s názvem vašeho blogu nebo vaší značky. Není to ale podmínka. Můžete to být také vaše jméno. Důležité je, aby název byl volný při ověřování domény.

Koncovka domény

Koncovka domény (TLD) může být generická (např. .com, .org, .net), národní (.sk, .eu, .cz, .asia…) nebo můžete využít nové koncovky domén (.blog, .academy…) . V minulosti jste měli na výběr jen několik generických a národní. Díky novým koncovkám, jejichž počet se rok od roku zvyšuje, máte možnost si s názvem své domény opravdu pohrát.

Chcete-li působit v jedné zemi, je lepší použít národní koncovku dané země. Chcete-li působit celosvětově, nejlepší je zvolit generickou doménu jako například. .com.

Ceny většiny domén se pohybují většinou kolem 10-15 eur na rok:

 • .cz doménu naleznete již od 7,90 eur na rok
 • .com doménu naleznete od 9,95 eur na rok

Doménu si můžete koupit velmi snadno přes registrátora domén, stačí si ověřit dostupnost domény a je-li volná, registrátor ji zaregistruje na vás a budete jí držitelem na předplacené období. Registrátor je často přímo firma, která nabízí také hosting.

Výběr hostingu pro váš blog

Když už máte doménu, budete k ní potřebovat hosting, na kterém bude váš blog uložen. Hosting je prostor na serveru, který si pronajmete a je neustále připojen online, díky čemuž bude dostupný nejen pro vás, ale i pro vaše čtenáře.

Osobně mám zkušenosti se dvěma hostingovými společnostmi, u kterých mám i pár domén:

Obě mají také hosting přímo pro WordPress .

Výhodou je, že si přes ovládací panel hostingu (Webpanel ve Websupportu nebo WY Panelu ve Webglobe – Yegon) můžete snadno nainstalovat na hosting WordPress jedním klikem.

Ať už si vyberete jakéhokoli poskytovatele hostingu, měli byste při výběru zvážit tyto 4 věci:

 • Dostupnost hostingu – znamená procentuální vyčíslení času, po který je váš web online. Čím větší číslo, tím lepší. Ideální by mělo být alespoň 99,98 %.
 • Cena – nejlevnější řešení není vždy nejlepší. Najdete také hostingy za méně než euro měsíčně, ale tím bych se vyhnul. Také je třeba dívat na to, kolik místa váš blog bude potřebovat. (Např. nepotřebujete neomezený hosting. Na běžný blog nevyužijete více než 1GB místa.
 • Rychlost načítání webu – ovlivňuje ji několik faktorů a jeden z nich je také hosting. Sice najdete několik srovnání rychlostí hostingu, ale pravda je taková, že dokud nespustíte web do ostrého provozu, nikdy si nemůžete být jisti rychlostí načítání.
 • Podpora – Bez ohledu na to, kolik máte zkušeností, vždy se může vyskytnout něco, s čím si nebudete vědět rady. Budete potřebovat obnovit zálohu webu, opravit nefunkční mail nebo něco jiného. Právě na takové věci by vám měla posloužit technická podpora.

Výběr WordPress šablony

Nakonec je zde poslední krok a tím je výběr šablony . Šablonu si můžete představit jako předdefinovaný vzhled vašeho webu, do kterého pak jen přidáváte obsah nebo v případě blogu svůj článek.

Pokud s blogováním teprve začínáte, postačí vám šablona zdarma z oficiální stránky wordpress.org. Na výběr jich máte několik tisíc. Jedinou nevýhodou, co se vzhledu týká, je to, že budete moci měnit jen to, co vám předdefinované možnosti šablony dovolí.

Pokud byste chtěli mít opravdu pěknou šablonu, doporučuji zainvestovat několik desítek eur do placené šablony na themeforest.net .

Pro fajnšmekry, kteří by chtěli (téměř úplnou) kontrolu nad vzhledem svého WordPress blogu, doporučuji šablonu Divi . Je to nejpoužívanější šablona na světě (momentálně více než 400 000 uživatelů), která vám umožní mít vzhled svého blogu podle vašich představ.

Vyzkoušet si ji můžete na tomto odkazu elegantthemesdemo.com .

Poslední krok – zpojezdnění vašeho blogu

Naštěstí pro vás, instalace WordPress u je velmi jednoduchá. Všichni velcí poskytovatelé hostingu mají v administračním rozhraní pro správu hostingu i automatickou instalaci WordPress u jednoho kliku. Stačí si vybrat své přihlašovací jméno, email a heslo, přes které se budete do WordPress přihlašovat a automatická instalace udělá vše za vás.

Ukažme si to na příkladu hostingu ve Webglobe – Yegon . Po zakoupení domény a hostingu se stačí přihlásit do vašeho WY Panelu.

Přejdete do části instalátor CMS a vyberete si WordPress .

Instalace WordPress

Potom si stačí vybrat přihlašovací jméno, heslo, email a kliknete na tlačítko Uložit. Cílovou cestu instalace (subdoménu a adresář) ponechte prázdnou. Všechno udělá systém automaticky za vás.

Instalace WordPress jedním klikem

Po nainstalování se pak do WordPress dostanete napsáním do prohlížeče /wp-login.php za vaši doménu, tedy do prohlížeče napíšete například vasadomena.cz/wp-login.php.

Příhlášení se do WordPress blogu

Po přihlášení přejděte do sekce Vzhled – Témata a klikněte na Přidat novou .

Nainstalování WordPress šablony při tvorbě blogu

Nyní budete mít na výběr 2 možnosti podle toho, jestli máte šablonu zdarma nebo placenou. Pokud jste si koupili nějakou placenou, klikněte na tlačítko Nahrát téma. Pokud jste si na stránce wordpress.org našli nějakou volně dostupnou, stačí napsat její název do pole Hledat témata.

Jak nainstalovat wordpress šablonu

V prvním případě pak stačí vybrat zakoupenou šablonu ve vašem počítači a kliknout na Instalovat nyní .

Instalace placené blogové šablony na WordPress

V druhém případě stačí přejít kurzorem myši na dané téma a kliknout na modré tlačítko Instalovat.

Instalace blogové šablony zdarma ve WordPress e

A je to. Nyní máte svůj vlastní blog v nejpoužívanější blogovací platformě WordPress . Můžete se pustit do psaní. Přejděte do sekce Články – Přidat nový, kde můžete začít pracovat na svém prvním blogu.

Psaní článku ve WordPress blogu

Přeji spoustu zábavy při tvorbě blogu a psaní prvních článků.

Was this article helpful for you? Support me by sharing, please. 👍
WordPress Návod v PDF

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here