Návod jak používat vizuální editor ve WordPressu – co je to vlastně vizuální editor, psaní textu, vytvoření nadpisů, podnadpisů a přidání obrázků.
Obsah
Co je vizuální editor
Vizuální editor zobrazuje váš příspěvek tak, jak vypadá. Textový editor zobrazuje text is html kódy. Volbu pro změnu aktuálního editoru najdete hned nad oknem, ve kterém vytváříte obsah:
Funkce editoru
Práce ve WordPress editorech není obtížná. Přejděme si postupně jednotlivé funkce.
Psaní ve vizuálním editoru v mnohém připomíná práci v běžném textovém editoru. Můžete zde dokonce používat i klávesové zkratky pro jednotlivé typy písma, kopírování a přilepení textu.
Pokud přejdete kurzorem na jednotlivá tlačítka, tak se vám u každého z nich objeví nápověda, k čemu tlačítko slouží. Okno pro psaní textu se automaticky přizpůsobí množství textu. Jakkoli dlouhý bude váš text, možnosti vizuálního editoru budete mít stále k dispozici nahoře okna.
Vytvoření odstavců
Pro lepší přehlednost textu pište v odstavcích. Vytvoříte je klávesou „Enter“. Pokud potřebujete psát nový řádek, ale nechcete začít nový odstavec, stiskněte najednou „Shift Enter“.
Trvalý odkaz (Permalink)
Po zadání nadpisu stránky nebo článku se vám pod oknem pro zadání názvu zobrazí řádek „Trvalý odkaz“. Trvalý odkaz nebo Permalink je URL stránky a příspěvku. Upravte si jej tak, aby obsahoval jejich konkrétní název. Příklad vidíte na obrázku:
Trvalý odkaz upravíte kliknutím na tlačítko „Upravit“. Do okna, které se vám otevře, napište svůj text. Potom klikněte na „OK“. Pokud si změnu nepřejete uložit, klikněte na „Zrušit.“
Nadpis a podnadpisy
Velikost podnadpisů, které budete mít v textu článku, nastavíte v okénku „Odstavec“. Jednotlivé volby pro velikost písma se vám objeví po kliknutí na něj.
Nadpis 1 (h1) je nadpis 1. úrovně. V tomto formátu je název vašeho článku nebo stránky. Pro podnadpisy v textu proto raději používejte nadpisy 2. až 4. úrovně.
Naleznete zde i volbu „Předformátovaný“. Pokud si ji vyberete, budete psát bez formátování.
Přidání médií
Tlačítko, které slouží k přidání obrázků, videa a audia má název „Přidat soubor“. Klepnutím se dostanete do knihovny médií.
Psaní textu
Na obrázku vidíte, že WordPress vizuální editor má nahoře jeden řádek ikonek. Druhý je ukryt. Chcete-li jej odkryt, klepněte na tlačítko Zapnout panel nástrojů. Nyní má váš editor dva řádky. Projedeme si jeho jednotlivé ikonky.
Jednotlivá tlačítka
Tučné písmo a Kurziva — pro použití označte text a klepněte na tlačítko.
Odrážkový seznam — pro psaní textu s odrážkami bez číslování pořadí. Nový řádek s odrážkou napíšete stisknutím klávesy „Enter“.
Číslovaný seznam — umožňuje vytvořit číselně uspořádaný seznam.
Citát — tato funkce se používá pro zvýraznění citátu nebo textu, na který chcete upoutat pozornost.
„Zarovnat vlevo“, „Zarovnat na střed“ a „Zarovnat napravo“ — zarovná označený text nalevo, na střed a napravo.
Vložit/upravit odkaz — na stránku nebo do článku můžete vložit odkaz na jiný článek nebo stránku. K tomuto účelu slouží toto tlačítko. Pro vložení odkazu označte text, na který chcete udělat odkaz a klikněte na tlačítko „Vložit/upravit odkaz“.
Vložit značku číst více – používá se hlavně při psaní článků. Text před značkou se zobrazí v seznamu ukázek článků. Obvykle to jsou úvodní 2 – 3 věty, které prozradí, o čem článek je.
Přeškrtnuto — slouží k škrtnutí textu. Můžete tak například upozornit návštěvníky stránky, že jste něco změnili.
Horizontální čára — vloží na stránku horizontální čáru.
Barva textu — zde si můžete vybrat barvu písma. K dispozici máte výběr výchozích barev nebo si nastavíte vlastní.
Vložit jako text — při kopírování textu, který jste napsali v běžném textovém editoru nebo textu z jiné stránky, se může jeho formátování při vložení do WordPressu vizuálního editoru změnit. Klepnete-li na toto tlačítko, text se vloží bez formátování.
Vymazat formátování — odstraní formátování z označeného textu.
Speciální znak — pomocí tlačítka speciální znak vložíte speciální symboly. Klepnutím na tento symbol se zobrazí okno, ve kterém si vyberete požadovaný symbol. Například: © € £ » ⇔.
Zmenšit odsazení — posune text nalevo.
Zvětšit odsazení — posune text napravo.
Šipky „Zpět“ a „Znovu“ — tyto ikonky slouží pro krok zpět nebo dopředu.
Klávesové zkratky — pod posledním políčkem se ukrývají klávesové zkratky pro rychlejší provádění výše uvedených funkcí.
Was this article helpful for you? Support me by sharing, please. 👍