WordPress: jak upravit CSS a PHP šablony

Přemýšlíte jak upravit CSS a PHP šablony ve WordPressu? Tento návod vám pomůže upravit soubory témat jako jsou functions.php nebo style.css přes editor vzhledu.

WordPress: Jak upravit CSS a PHP šablony

Úprava PHP přes editor tématu

Ve WordPress slouží k úpravě souborů šablony nástroj Editor tématu . Tato funkce umožňuje přímo upravovat jednotlivé CSS a PHP soubory šablony, kterou používáte. Můžete jej použít například k úpravě souboru functions.php .

WordPress editor tématu vzhled
Editor tématu – vzhled
💡 Tip: Pre rýchly web ⏱ je kľúčové vybrať si správny hosting. Odporúčam vsadiť na overenú kvalitu ➡️ WebSupport, Wedos alebo Hostcreators.

Upozornění na rizika přímé editace šablony

Nástroj Editor je třeba používat s opatrností. Pokud totiž provedete změny v souborech, které ovlivňují vzhled vaší stránky nesprávným způsobem, může se stát, že se stránka nebude vůbec zobrazovat. V lepším případě se bude zobrazovat nesprávně.

Samotný WordPress vás na to upozorní popup oknem s hláškou:

Vypadá to, že provádíte přímé úpravy vašeho tématu přes WordPress nástěnku. Doporučujeme to nedělat! Přímé úpravy tématu mohou znefunkčnit váš web a při aktualizaci se mohou všechny ztratit. Pokud potřebujete vyladit více než jen CSS témata, mohli byste zkusit vytvořit odvozené téma .

Pokud jste rozhodnuti pokračovat s vašimi přímými úpravami, použijte správce souborů a vytvořte kopii s novým názvem a nechte originál tak. Tímto způsobem můžete znovu obnovit funkční verzi, pokud se něco pokazí.

WordPress upozornění editor šablony
Upozornění na přímou editaci šablony

Pokud nemáte znalosti o HTML, CSS nebo PHP, změny, které provedete, mohou stránku zcela znefunkčnit. Tuto funkci proto doporučuji používat jen pokud k tomu máte potřebné znalosti.

Tip: pokud se vám podaří shodit si web, přihlaste se přes ftp do souboru, který jste editovali a vraťte danou změnu zpět.

Jak upravit CSS WordPress šablony

Pro úpravu stylování tématu je lepší použít funkci úpravy CSS , kde můžete i živě sledovat změny. Můžete ji použít například k úpravě souboru style.css .

Dostanete se tam kliknutím na Upravit CSS v menu:

WordPress šablona - jak upravit CSS
WordPress šablona – jak upravit CSS

Klepnutím se dostanete přímo do editoru (nazývaného také Customizer):

WordPress CSS editor
WordPress: CSS editor

Zde přidejte váš vlastní CSS kód pro upravení vzhledu a rozložení webové stránky. Zjistit více o CSS .

Pomocí klávesnice se můžete pohybovat:

  • V oblasti editoru, klávesa Tab vloží tabulátor.
  • Pro odchod z oblasti editoru použijte klávesu Esc následovanou klávesou Tab.
  • Uživatelé čteček obrazovky: pro odchod z formulářového módu bude možná třeba stisknout klávesu Esc dvakrát.

Pole pro úpravu automaticky zvýrazňuje syntaxi kódu. Pro práci v textovém režimu to můžete zakázat ve vašem uživatelském profilu.

💡 Tip for themes: From premium themes, I have good experience with themes Divi, Avada and with page builder Elementor.

Úprava CSS a PHP ve WordPressu – závěr

K úpravě PHP souborů je nejlepší použít child téma , protože změny provedené přímo v šabloně se vám ztratí při aktualizaci. Plus je zde riziko, že si shodíte webstránku.

K úpravě CSS je vhodné použít také child téma, ale k tomu jsou potřebné programátorské znalosti, proto pro uživatele postačí i výše zmíněný editor .

💡 Do you want a faster ⏱ website? Website speed is important for both visitors and SEO. I got the best results thanks to the WP Rocket plugin, which I highly recommend.
Was this article helpful for you? Support me by sharing, please. 👍
WordPress Návod v PDF

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here