WordPress navigační menu – jak jej vytvořit a spravovat

Navigační menu ve WordPressu – návod, jak si jej vytvořit. Jak do něj přidat jednotlivé položky, vložit vlastní odkaz a spravovat umístění menu v šabloně.

WordPress navigační menu

Co je navigační menu?

Navigační menu pomáhá návštěvníkům stránky orientovat se v jejím obsahu . Pomocí něj najdou potřebné informace, které hledají. navigace vytváří strukturu vaší WordPress stránky. Nejčastěji jej najdete nahoře nebo na boku stránky.

Nástroje pro vytvoření a úpravy navigace naleznete ve WordPressu administraci pod položkou Vzhled . Navigace obsahuje linky na stránky, příspěvky, kategorie nebo jiné typy obsahu stránky.

Jak vytvořit navigační menu ve WordPressu

WordPress vytvoření menu
Vytvoření menu ve WordPressu

Většina WordPress šablon nabízí možnost vytvoření více než jednoho navigačního menu . Můžete jich vytvořit hned několik – v hlavičce, postranním panelu (jako widget), nebo v zápatí stránky. Pro vytvoření nové navigace klikněte na možnost Menu pod položkou Vzhled v administraci šablony. Otevře se vám okno pro správu.

Když kliknete na Vytvořit nové menu , otevře se okno, ve kterém vyplníte jeho název. Klepnutím na Vytvořit menu vytvoříte novou položku navigace.

Chcete-li si vytvořit takzvané mega menu , můžete k tomu použít tento plugin , nebo si vyberte šablonu , která jej podporuje.

💡 Tip: Pre rýchly web ⏱ je kľúčové vybrať si správny hosting. Odporúčam vsadiť na overenú kvalitu ➡️ WebSupport, Wedos alebo Hostcreators.

Úprava stávající navigace

WordPress úprava menu
Úprava navigace

Jednotlivé volby navigace můžete dále upravovat. Jejich seznam se zobrazí, když klepnete na šipku v okně Vyberte menu k editaci . Po vybrání konkrétní položky klikněte na Vybrat . Nyní můžete editovat některé atributy navigační lišty:

V okně Stránky nastavíte stránku, na kterou bude volba navigace odkazovat. Máte zde zobrazeny jen nejnovější stránky vašeho webu. Klepnutím na Zobrazit vše zobrazíte celý seznam stránek. Konkrétní stránku lze také vyhledat. Stránku přidáte do navigace zaškrtnutím políčka vedle jejího názvu.

Do navigace můžete kromě stránek přidávat články , vlastní odkazy, kategorie a značky . Všechny změny se zobrazují v pravé části obrazovky.

Každá položka může také být přemístěna na nové místo v hierarchii navigace. Konkrétní položku jednoduše uchytíte pomocí myši a přemístíte na požadované místo. Všimněte si, že odkazy můžete přemísťovat nejen nahoru a dolů, ale i doprava. Tímto se odkaz stane podřazeným odkazu, který je nad ním.

Nezapomeňte všechna provedená nastavení uložit kliknutím na Uložit menu .

Tento krok si můžete prohlédnout i na videu:

https://www.youtube.com/watch?v=L6z5e0Fnf9Y

Úprava možností

WordPress úprava možností menu
Úprava možností menu

Při úpravě navigace můžete také nastavit některé možnosti jednotlivých položek. Když klepnete na malou šipku vedle názvu položky, otevře se vám nové okno. Zde můžete upravovat:

Atribut titulku — tento popis se objeví, když přejdete kurzorem po dané položce.
Otevřít odkaz v nové kartě – předem nastavený způsob otevírání nové položky je ve stejném okně prohlížeče. Chcete-li odkaz otevřít v nové kartě, zaškrtněte toto políčko.
CSS třídy — k položce můžete přidat CSS třídy.
Xhtlml Friends Network (XFN) — umožňuje vygenerování XFN atributů pomocí kterých můžete ukázat, jak jste propojeni s autory stránky, na kterou odkazujete.
Popis — popis položky.

Dále zde naleznete možnost přesunutí položky o jednu výše a níže. Můžete také změnit umístění položky navigace vyjmutím linku Ven z místa pod… nebo Na začátek .

Posledními linkami jsou funkce:
Odstranit — odstraní položku
Zrušit — zruší provedené změny.

Změny uložíte kliknutím na Uložit menu .

💡 Tip for themes: From premium themes, I have good experience with themes Divi, Avada and with page builder Elementor.

Úprava názvu odkazu

V okně Stránky vyberte stránku, na kterou chcete vytvořit odkaz z navigace. Vytvořená položka bude mít název, který má i stránka. Název upravíte v pravé části obrazovky kliknutím na šipku vedle přidané položky. V okně Navigační štítek vyplňte požadovaný název.

Přidání článku a odkazu na kategorie

K jednotlivým položkám menu můžete přidávat také odkazy na konkrétní články a kategorie. Učiníte tak kliknutím na šipku vedle Články nebo Kategorie . Pomocí funkce Články vložíte do navigace odkaz na rubriku článků. Pomocí funkce Kategorie přiřadíte do navigace konkrétní kategorie.

Vložení vlastního odkazu

Chcete-li do navigace vaší WordPress stánky vložit odkaz na jiný web, klikněte na šipku vedle volby Vlastní odkazy . Do okna, které se vám otevře, zkopírujte URL adresu a vepište text odkazu . Potom klikněte na Přidat do menu . V pravé části obrazovky nezapomeňte použít tlačítko Uložit menu .

Odstranění položky

Pokud si přejete odstranit konkrétní odkaz, klikněte na šipku vedle jeho názvu. Z možností, které se vám objeví vyberte Odstranit . Pro uložení provedených změn klikněte na Uložit menu .

💡 Do you want a faster ⏱ website? Website speed is important for both visitors and SEO. I got the best results thanks to the WP Rocket plugin, which I highly recommend.

Správa umístění menu

WordPress správa menu
Správa umístění menu

Možnosti pro správu umístění naleznete v horní části okna pro editaci menu. Klepnutím na Spravovat umístění se dostanete do nového okna. Zobrazí se vám seznam více možností umístění, které používá vaše WordPress šablona . Můžete zde mít jedno nebo více umístění. Přiřazení navigační položky ke konkrétnímu nastavení provedete výběrem ze seznamu umístění. Pro uložení změn klikněte na Uložit změny .

Techničtější informace – jak zaregistrovat a zobrazit navigační menu ve vlastní šabloně naleznete v oficiální developerské dokumentaci .

Was this article helpful for you? Support me by sharing, please. 👍
WordPress Návod v PDF

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here