WordPress Multisite – 15 skvělých příkladů využití

Ať už patříte mezi nesmělé designéry (ne)odborníky nebo se designem zabýváte na profesionální úrovni, výraz WordPress Multisite vám je určitě znám. Možná jste se už setkali s více příklady, které používají právě WordPress Multisite pro budování silného komunitního webu.

Co je WordPress Multisite?

WordPress Multisite je vlastnost, která přišla spolu s WordPress 3.0. Uvedena byla v roce 2010 a nahradila WordPress MU. Tato vlastnost povoluje individuální nastavení velkých sítí blogů.

Kromě této schopnosti nabízí možnost mít jeden hosting pro různé webové stránky na jedné nainstalované WordPress verzi. Celý web běží na WordPress , ale každý blog má jiný název domény.

Pro lepší představu uvedu příklad. Představte si webovou stránku, jejíž součástí je e-shop. Ale tento e-shop není kotvou webové stránky. Je jen jednou z částí této stránky. Taková webstránka má svou hlavní stránku a eCommerce stránku. Obě postavené na jednom WordPress .

Multisite v tomto případě funguje tak, že uživatele naviguje z hlavní stránky na eCommerce stránku (do e-shopu), aniž by hlavní stránku musel opustit. Název domény tohoto e-shopu se přitom nemusí shodovat s hlavním názvem webové stránky.

Takto funguje například blog.sme.sk. Jedna platforma, která funguje na jediném hostingu, ale každý přispěvatel má vlastní název domény.

multisite

Kde všude hledat Wordress Multisite?

Blogové sítě

Multisites začaly dobře fungovat v případě různých větších komunit nebo často například v případě univerzit. Multisites umožňují vytváření vlastních blogů na více platformách. Kromě univerzit se tento typ multisite často využívá mezi skupinami, které sdílejí podobné zájmy, například weby prezentující fotografie, umění, technologie…

Korporátní stránky, společné domény

Velké firmy a korporace potřebují větší a komplikovanější webové stránky. Současně chtějí zabránit tomu, aby mělo zbytečné množství lidí přístup ke všem vlastnostem multisite. WordPress tak umožňuje to, aby vše zůstalo pod jednou střechou s možností provozu více interních webů pro účely networkingu.

Příklady využití

Pojďme na konkrétní příklady:

1. WordPress .com

wordpress.com

Je ukázkovým příkladem. Hostuje miliony webstránek, které můžete volně používat. Za premium témata a moduly se však již platí.

2. EduBlogs

edublogs

Tato platforma umožňuje školám a pedagogům vytvořit si jejich vlastní blog a používat miliony webstránek za pomoci jedné jediné multisite sítě. Uživatelé si mohou svůj blog vytvořit zdarma. U základní verze učitelé spravují své vlastní blogy, na které mohou přidávat studenty. Pokud se rozhodnou, že by chtěli využívat více extra funkcí a možností, aktivují si Pro Account. Od roku 2005 hostoval Edublogs více než 3,3 milionu blogů. Slušné.

3. BBC America

BBC-americe

Věděli jste o tom, že i BBC běží na WordPress ? Každá z pořadů, které BBC vysílá má vlastní webovou stránku. Multisites využívá pro svoji síť blogů.

4. Courvoisier

courvoisier

Pokud patříte mezi fanoušky koňaku, o této značce jste již pravděpodobně slyšeli. Courvoisier se prodává ve více státech a aby značka zvýšila úroveň svého brandu, pro každý region má vytvořenou jedinečnou webovou stránku. Tyto všechny regionální webové stránky přitom fungují pod jednou střechou.

5. New York Times Blogs

NYTimes-Blogs

Legendární New York Times byly založeny v New Yorku v roce 1851. Patří k jedněm z nejstarších amerických novin. Časy se změnily a také v redakci New York Times už déle chápou, že vyhýbat se online a zůstat u papírové verze by nebyl dobrý krok. New York Times má aktuálně více než 60 blogů na které pravidelně přispívá. Všechny blogy jsou ve WordPress a všechny využívají multisites.

6. Reuters Blogs

reuters-blogs

Reuters je tisková agentura, která byla založena v roce 1851 ve Velké Británii. Podobně jako New York Times, Reuters Blogs také působí kromě offline také v online prostředí. Jak New York Times, jejich blogy fičí na multisites.

7. Harvard

harvard-blogs

Jedna z top soukromých škol ve Spojených Státech má své blogy také na WordPress . Blogy pokrývají řadu témat, ke kterým se studenti mají možnost vyjádřit i prostřednictvím vytvoření blogového příspěvku. Každý ze studentů, kteří má koncové adresy harvard.edu , radcliffe.edu nebo hbs.edu , si může vytvořit zdarma blog a využívat všech výhod multisite instalace.

8. BostInno

bostinoo

BostInno je digitální tisková agentura, která informuje o různých tématech a událostech, které se aktuálně dějí v Bostonu. Webová stránka je majetkem největší mediální společnosti Streetwise Media. Tak jako předchozí příklady, i BostInno využívá multisites, na které se napojují další podstránky, jako jsou technologické novinky, životní styl, vzdělání….

9. A way to garden

a-way-to-garden

Blog věnovaný zahrádkám a vším co s nimi souvisí se stal jedním z nejúspěšnějších zahradnických blogů na webu. I tento blog funguje ve spolupráci s multisites na kterých je uloženo několik podstránky.

10. Cheapflights

tips-to-travel

Webová stránka, která nabízí letenky, hotely, různé dovolenkové balíčky. Tento web používá multisites k fungování dalších sekcí, na jejichž základě si vybíráte různé cestovatelské tipy, novinky a lety.

Závěr

Jeden hosting, několik webů. To je stručná charakteristika toho, jak mulitsite funguje. To, že i velké weby jsou postaveny na WordPress jasně dokazuje, že WordPress není určen jen malým webovým stránkám, ale že na něm může klidně fungovat i tak velký web jakým je zmíněný BBC America 🙂

Was this article helpful for you? Support me by sharing, please. 👍
WordPress Návod v PDF

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here