Jak nainstalovat Google Analytics ve WordPress

Chcete znát návštěvnost své stránky? Nainstalujte si Google Analytics do WordPress a sledujte statistiky přímo z administrace webu.

Ako si nainštalovať Google Analytics vo WordPress

Co je to Google Analytics

Google Analytics (GA) je webový nástroj pro každého, kdo potřebuje sbírat a analyzovat informace o návštěvnících své webové stránky. Díky GA se dozvíte, kdo vaši stránku navštěvuje, odkud její návštěvníci přišli, jestli u vás něco nakoupili nebo to, co na vaší stránce dělali.

Shromážděné informace vám prozradí více o geografické poloze návštěvníků, jaký používají prohlížeč, rozlišení obrazovky a mnoho jiných užitečných informací.

Co všechno můžete sledovat?

GA zaznamenává mnoho důležitých údajů. Za zmínku stojí například:

 • kdo navštívil vaše webové stránky
 • jaká je geografická poloha vašeho publika
 • jaký prohlížeč byl použit
 • jaký byl jazyk prohlížeče
 • jaké bylo rozlišení obrazovky
 • zda šlo o mobil nebo desktop
 • co dělají návštěvníci na vaší webové stránce
 • kdy máte nejvíce návštěvníků
 • odkud přišli návštěvníci na vaši stránku

K čemu tyto informace využijete?

Google Analytics díky jeho všestrannosti využijí stránky s různým zaměřením od e-shopu přes bloggery až po online noviny či časopisy. Tento nástroj poskytuje důležité informace pro optimalizaci webu či reklamní kampaně .

Díky tomu, že poznáte chování vašich zákazníků na stránce, rozlišíte vaši cílovou skupinu ze všech návštěvníků internetu. Budete lépe rozumět tomu, jaký obsah je zajímá a jaká mají nákupní či jiná očekávání.

Pomůže při úpravě designu

Shromážděná data jsou důležitá pro návrhy úpravy designu webu či přizpůsobení jeho rozlišení tak, aby to návštěvníkům stránky více vyhovovalo. Pokud například zjistíte, že většina vašich uživatelů nepoužívá podporu Flash, budete vědět, že na web nemáte přidávat obsah, který tento zásuvný model využívá.

Pomáhá zlepšovat obsah

Díky informacím o aktivitě návštěvníků webu zjistíte, jaký obsah lidí opravdu zajímá. Pomůže vám to při přidávání nových článků. Snížíte tak počet odchodů ze stránky a zvýšíte počet jejích zobrazení.

Zjistíte, kdy je nejvhodnější přidávat nový obsah

GA sbírá údaje o návštěvnosti během celého dne. Zjistíte tak, ve které době je návštěvnost webu největší. Na tuto dobu si pak můžete naplánovat přidání nového obsahu.

Linkbuilding

Shromážděné údaje obsahují také informace o tom, jak lidé vaši stránku našli. Ať už přes vyhledávače, sociální sítě nebo přes přímé odkazy. Pomůže vám to při vytváření nových odkazů vedoucích na vaši stránku z jiných webů.

💡 Tip: Pre rýchly web ⏱ je kľúčové vybrať si správny hosting. Odporúčam vsadiť na overenú kvalitu ➡️ WebSupport, Webglobe-Yegon alebo Wedos.

Jak se registrovat do Google Analytics

GA je dostupná pro každého zdarma. K jejímu používání potřebujete jen Google účet nebo Gmail. Registraci provedete několika jednoduchými kroky.

1. Přihlaste se do svého účtu

Jako první přejděte na stránku Google Analytics na tomto linku . Zde se přihlásíte do svého Google účtu. Pokud ještě účet Google nemáte, budete si jej muset nejprve vytvořit:

Ako sa prihlásiť do služby Google Analytics
Jak se přihlásit ke službě GA

2. Registrace do Google Analytics

Po přihlášení se dostanete na následující stránku, kde se dozvíte, jak bude vypadat celý proces:

Registrácia do služby Google Analytics
Registrace do služby Google Analytics

Pro pokračování klikněte na Zaregistrovat se.

3. Zadejte své údaje

Před vámi je stránka, kde budete potřebovat vyplnit své údaje. Jako první si vyberte volbu Webové stránky.

Dále zadáte název účtu. To znamená, že zadáte název profilu služby GA pro vaši webovou stránku či více stránek, které chcete sledovat. Potom vyplňte i ostatní údaje jako název webové stránky, její URL adresa, odvětví, země a časové pásmo.

Nakonec klepněte na tlačítko Získat identifikátor sledování. Najdete ho vespod stránky.

Pridanie webstránky do GA
Přidání webstránky do GA

Pro dokončení budete vyzváni k odsouhlasení s podmínkami služby Google Analytics.

4. Kód sledování

Na stránce, která je na obrázku, si zkopírujte váš kód sledování. Budete jej potřebovat zadat na vaší WordPress stránce.

Získanie kódu sledovania
Získání kódu sledování

Stránku s kódem si zatím nechte otevřenou, abyste měli kód k dispozici. Pokud kartu zavřete a budete váš kód později potřebovat, získáte jej po přihlášení do Google účtu. Přejděte do části Spravovat účet –> Informace o sledování –> Kód sledování.

💡 Tip for themes: From premium themes, I have good experience with themes Divi, Avada and with page builder Elementor.

Instalace Google Analytics přes plugin MonsterInsights

MonsterInsights si můžete pořídit jako prémiový plugin nebo bezplatnou verzi . Prémiová verze je obohacena o některé funkce jako sledování reklam, sledování zobrazení podstránek podle autora či sledování populárních příspěvků a stránek.

Google Analytics Dashboard Plugin for WordPress by MonsterInsights

Dále je uveden postup instalace Google Analytics přes bezplatnou verzi pluginu MonsterInsights , kterou naleznete ve WordPress repozitáři pod názvem Google Analytics Dashboard Plugin for WordPress by MonsterInsights .

Postup si projdeme v několika krocích:

1. Nainstalujte si plugin MonsterInsights

Jako první si nainstalujte plugin MonsterInsights. Nový plugin nainstalujete po přihlášení do administrace stránky pod možností Pluginy › Přidat nový . Po aktivaci pluginu budete přesměrováni na stránku na následujícím obrázku. Zároveň se v menu stránky vytvoří nová položka Insights .

Inštalácia pluginu MonsterInsights
Instalace pluginu MonsterInsights

Na této stránce si vyberete kategorii vašeho webu. Klepněte na Save and Continue .

Na následující stránce klikněte na Connect MonsterInsights.

2. Nastavení Google účtu

Nyní se vám zobrazuje stránka s účty Google. Budete se muset přihlásit nebo, pokud jste již přihlášeni, vybrat Google účet.

Dalším krokem je povolení přístupu pro plugin MonsterInsights k účtu GA. Pro povolení klikněte na tlačítko Allow .

Nyní vyberete profil, který chcete sledovat. Vyberte svou internetovou stránku a klikněte na Complete Connection.

3. Nastavení pro stránku

Po nainstalování pluginu na váš web si vyberete doporučená nastavení pro stránku. Na většině webů je nejlepší volbou ponechat výchozí nastavení. Pokud však používáte plugin pro affiliate linky, přidejte také sledování odkazů. Nastavení uložíte kliknutím na tlačítko Save and Continue.

Chcete-li přejít na placenou verzi MonsterInsights, můžete tak učinit na následující stránce. Pokud chcete používat bezplatnou verzi, jednoduše tento krok přeskočíte kliknutím na Save and Continue .

4. Instalace WPForms (volitelné)

Nyní jste se dostali na stránku, kde si můžete vybrat, zda chcete nainstalovat plugin WPForms, který se používá k vytvoření kontaktních formulářů. Pokud jej používat nechcete, tento krok můžete přeskočit.

Nyní jste si MonsterInsights úspěšně nainstalovali. Za nějaký čas budete mít k dispozici první výsledky sledování stránky. Pro dokončení klikněte na Finish Setup & Exit Wizard.

Zobrazování přehledů GA

Přehledy GA budete mít k dispozici kdykoli při návštěvě vaší stránky. Stačí, když přejdete do její administrace. Své přehledy naleznete pod položkou Insights.

Zobrazovanie štatistík (dashboard)
Zobrazování statistik (dashboard)
💡 Do you want a faster ⏱ website? Website speed is important for both visitors and SEO. I got the best results thanks to the WP Rocket plugin, which I highly recommend.

Přidání Google Analytics přes plugin Headers and Footers

Pro sledování přehledů Google Analytics můžete použít také plugin Insert Headers and Footers . Tento plugin kromě vložení kódu Google Analytics umožňuje vložit i vlastní CSS či jiné kódy do záhlaví a zápatí WordPress stránky.

Jako první si nainstalujte plugin Headers and Footers. Po instalaci a aktivaci pluginu si kód Google Analytics vložíte na stránce administrace Nastavení »Vložit stránku záhlaví a zápatí.

Plugin Insert Headers and Footers
Plugin Insert Headers and Footers

Instalace GA bez použití pluginu

Přidání kódu do header.php

Jeden ze způsobů, který můžete použít, je vložení kódu do souboru header.php. Tento způsob se doporučuje, jen pokud umíte pracovat s kódy stránky.

Pokud kód sledování vložíte do záhlaví, načte se na každé stránce. Při používání child theme nezapomeňte, že tyto změny je třeba provést právě v child theme. Aby se vám při aktualizaci stránky neztratily.

Kód Google Analytics, který jste si zkopírovali, vložíte do souboru header.php za< body> . Změny si uložte na serveru.

Přidání kódu přes soubor funkcí

Kód Google Analytics můžete přidat také do souboru function.php tématu. Díky tomu se kód přidá na každou podstránku webu.

function vj_google_analytics() { ?>
 <script async src="https://www.googletagmanager.com/gtag/js?id=UA-11111111-1">
</script>
 <script>
  window.dataLayer = window.dataLayer || [];
  function gtag(){dataLayer.push(arguments);}
  gtag('js', new Date());
  gtag('config', 'UA-11111111-1');
 </script>
 <?php
 }
 
add_action( 'wp_head', 'vj_google_analytics', 10 );

Pokud vlastníte eshop, přečtěte si tento Návod jak nainstalovat Google Analytics ve WooCommerce .

Was this article helpful for you? Support me by sharing, please. 👍
WordPress Návod v PDF

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here