WordPress a affiliate marketing

Vydělávat na svém webu není až tak náročné, jak by se mohlo zdát. Já osobně jsem začínal v roce pana 2008 na WordPress webech, kde jsem měl 5 článků, free template, AdSense a na něm CRT více než 80 %. Dnes už to není tak snadné, jak v dobře primitivní optimalizaci pro vyhledávače. Pojďme se ale podívat na to, jak to lze a jak to dá super pomocí WordPress.

Když zvládneš nainstalovat WordPress , už si web developer junior

Je to směšné, ale před 10-ti lety „rozběhat“ web s administrací, a ne na Front Page nebo hard HTML, nebylo úplně jednoduché. Hostingy stály víc, než minerálka v Eurovei a bylo třeba se obracet. Tehdy „nainstalovat“ fakt znamenalo něco. Dnes to znamená jeden klik v administraci hostingu. Ten stojí často méně než 1 € měsíčně, z čehož mi je až do pláče.

Proto si dnes umí „udělat web“ i mírně inteligentnější kuře, které k tomu stačí ve správné konstalaci obsypat notebook zrnem.

Vydělávání na webu

Do pláče mi je iz toho, jak to je dnes snadné. Stačí se regnout a vyděláváte. No, ale pojďme k tomu zázračnému affiliate marketingu. Rozlišujeme tam publishery, tedy ti, kteří publikují, tedy například blogeři, magazíny a pod. Na druhé straně inzerenty, kteří něco prodávají a chtějí prodeje. Nečekané.affiliate marketing

Na internetu se reklama prodává na:
  1. Zobrazení – tedy někdo někde uvidí váš banner, možná na něj klikne a možná nakoupí
  2. Kliky – tedy někdo někde uvidí váš banner, i na něj klikne a možná nakoupí
  3. Akce – tedy někdo někde uvidí váš banner, i na něj klikne a určitě nakoupí

Ti bystřejší už chápou, že nejefektivnější pro inzerenta je platit provize za realizované obchody. Je to iv celku fér. Když donesete platícího zákazníka, máte provizi. Not bad.

Technicky to funguje tak, že dostanete „affiliate link“, který obsahuje parametry, které zaznamenají, že jste poslali návštěvníka vy.

Například:

http://www.astratex.sk/?a_aid=521a17c4b88d1

521a17c4b88d1 je ten parametr, podle kterého systém ví, že to je „váš člověk“ a pokud nakoupí, provizka a život na Bahamách je váš.

Publisheři najdou vícero WordPress pluginy pro práci s affiliate kampaněmi, ale můj názor je takový, že nejlepší je pracovat se „surovým“ linkem. Na druhé straně inzerenti si mohou do svého WordPress eshopu přidat vlastní affiliate program například přes plugin AffiliateWP .

Odkud získat affiliate kampaně

Samozřejmě, ne každý eshop nebo web má affiliate kampaň. V praxi rozlišujeme 2 možnosti provozu programu:

  • Samostatný affiliate program
  • Affiliate síť s více programy

Každé z řešení má svá pro a proti. V samostatném řešení je kampaň samostatná, nečekaně. Jedna kapaň jeden eshop, jedno přihlášení. V rámci samostatného programu je většinou dostupný affiliate manažer, který to má na starosti. Je to někdo přímo z firmy, například eshopu. Takže věci umí rychle řešit a případně hasit.

V rámci sítě je k dispozici několik kampaní, od několika inzerentů. Výdělky se agregují a máte to jako publisher „pod jednou střechou“. Nevýhoda je to, že jsou často provize nižší než u samostatných programů a affiliate manažer sítě nemá přímý dopad na chod eshopu.

Neprůstřelné tipy pro využití affiliate kampaní s WordPress

Spousta lidí říká, co máte dělat, ale já vám řeknu i to, co nemusíte. Ušetřím vám čas. Ale vůbec nemáte za co 🙂

  1. Neřešte bannery – bannery v affilu moc nefungují.
  2. Řešte přímé hyperlinky – přímo z textu, cíleně odkazujte na produkty. To má smysl.
  3. Zkuste XML katalog – přes WordPress lze udělat krásný XML katalog. Existuje k tomu dokonce i super video a článek Jak naimportovat XML do WordPress .
  4. Zkoušejte více kampaní – nerezignujte. Pokud jedna kampaň na vaši cílovku nefunguje, zkuste další. Je jich dostupných velmi mnoho.
  5. Vzdělávejte se – loni jsme vypustili kurz Super Affiliate Academy, který je zcela celý zdarma a dokonce vám zdarma pošleme také knížku, když chcete. Bez podmínek, jen tak z lásky k affilu :).

Ať se líbí. Affiliate kampaně se používají extrémně snadno. V kombinaci s WordPress , který zvládá tvorbu a editaci webu velmi jednoduše, jste chybějícím článkem už jen vy. Publikujte, získejte čtenáře a doporučte jim něco, za co budete mít odměnu.

 

 

Was this article helpful for you? Support me by sharing, please. 👍
WordPress Návod v PDF

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here