Vytvořte si na vaši WordPress stránku vlastní sidebar

Custom sidebar je bez pochyby jeden z must-have modulů, které by vám na stránce neměly chybět zejména v případě, že vaši návštěvníci se mohou stát jejími členy a založit si na ní svůj účet, účet.

Co je sidebar?

Snažila jsem se anglický výraz custom sidebar nahradit slovenským, neboť vždy na Slovensku Slovensky. To znamená, že výraz sidebar bychom mohli nahradit něčím takovým jako postranní panel .

Sidebar nebo postranní panel vypadá nějak následovně: nejčastěji bývá umístěn v pravé části webstránky. V tomto případě za sidebar na webu dennikaN považujeme část „Nejčtenější“.

Podívejme se na smysl a podstatu postranního panelu. Boční panel by měl přihlášeným uživatelům nabídnout jiný obsah než těm nepřihlášeným, případně těm, kteří se na vaší stránce ocitli poprvé. Pro uživatele, kteří jsou právě přihlášeni dává smysl zobrazovat informace, jako jsou podrobnosti o účtu, novinky, jejich vlastní nastavení nebo widgety. Nepřihlášeným uživatelům se zase může zobrazovat úplně jiný obsah.

Na wordpress.org je k dispozici Custom Sidebar Modul spolu s Custom Sidebars Pro .

V tomto příspěvku si projdeme pár způsobů, jak můžete s bočními panely pracovat, abyste měli pod kontrolou všechna potřebná widgetizovaná místa. Také si řekneme, jak tohle všechno správně nastavit.

Proč vůbec boční panely používat?

S bočními panely můžete vytvářet tak mnoho konfigurací pro vaši stránku, jak jen potřebujete. V první verzi, jen pro návštěvníky, kteří mají na stránce vlastní konto, pro specifické stránky, pro speciální landing pages…. Tyto boční panely navíc budete umět pouštět přesně tehdy, když to budete chtít a potřebovat.

Jak můžete postranní panely používat?

 1. Pokud spouštěte blog, který obsahuje recenze, můžete spouštět vlastní postranní panel pro každou kategorii zvlášť.
 2. Sdílejte kalendář nebo speciální nabídku pro uživatele s vlastním přihlášením.
 3. Máte-li e-commerce nebo blog, v postranním panelu můžete mít umístěny například seznamy posledních přidaných produktů.
 4. Zobrazujte reklamu pouze přihlášeným uživatelům.

Co můžete kontrolovat ve free verzi?

 1. Boční panel pro všechny posty, které patří do určité kategorie.
 2. Boční panel pro všechny posty, které spadají pod jeden typ postu.
 3. Boční panel pro všechny posty, které patří do archivu.
 4. Boční panel pro všechny posty, které spadají pod hlavní stránku blogu.
 5. Boční panel pro všechny posty, které spadají pod výsledky vyhledávání.

Návod – jak si vytvořit vlastní sidebar

Pojďme boční panel – sidebar vytvořit:

Když stáhnete a nainstalujete modul směřujte do AppearanceWidgets v části admin.

Uvidíte dva nové sloupce v sekci sidebar v pravé části. Pokud jste si boční panel již nastavili, tak jak potřebujete, hledejte jej v Theme sidebars v pravé části sloupce. Na levé straně sloupce uvidíte nový sloupec Custom sidebars . To je místo, kde se budou i vaší další postranní panely zobrazovat.

Klepněte na create a new sidebar v hornet části stránky. Budete vyzváni k zadání názvu a popisu postranního panelu. Tyto údaje vám později pomohou lépe se ve vytvořených postranních panelech orientovat.

Po přidání postranního panelu s ním můžete komunikovat jako s každým jiným postranním panelem v adminu. Už si jen hrajte s možnostmi přizpůsobení. Když máte nový sidebar stažen, nastavte si už jen stránky, pro které chcete, aby se zobrazoval.

Nastavení sidebaru pro post nebo stránku

Nejprve se ujistěte, že váš boční panel má zaškrtnuté políčko, které povoluje to, aby mohl být přesouván.
Toto políčko je umístěno v dolní části stránky. Máte-li specifický post nebo stránku, kde chcete, aby se boční panel ukazoval, jděte do edit page v adminu a hledejte nové možnosti. Zvolte, kde chcete postranní panel umístit, aktualizujte změny a zkontrolujte, zda se projevily i na stránce.

V případě, že chcete přidat postranní panel na více stránek, budete muset nastavit každou ze stránek zvlášť. Vraťte se do Appearance → Widgets a klepněte na možnost sidebar location. Odtud můžete definovat to, kde chcete, aby se boční panel odpovídající vámi zadanými kritérii objevil.

Pro kategorie: Vyberte boční panel pro políčko vámi zvolené kategorie.
Pro příspěvky: Pokud vaše téma podporuje příspěvky, vyberte postranní panel pro vybraný typ stránky, příspěvky, stránky médií, Google formuláře stránky, nebo jakékoli jiné typy stránek.

U archivech máte několik možností, jak přemístit boční panel.

 1. Nastavte si boční panel tak, aby se zobrazoval při archivu postů a stránek podle jejich typu.
 2. Nastavte si boční panel tak, aby se zobrazoval při archivu postů a stránek podle kategorie
 3. Nastavte si boční panel tak, aby se zobrazoval u archivu postů a stránek podle toho, kým byly příspěvky publikovány. (K tomu však budete potřebovat Pro verzi modulu .

Bezplatná verze modulu vám poskytuje v personalizaci postranního panelu velkou flexibilitu.

Jaké máte s bočními panely zkušenosti vy? Používáte je? Dejme nám vědět v komentářích níže. 🙂

Was this article helpful for you? Support me by sharing, please. 👍
WordPress Návod v PDF

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here