Motivace je základem v jakékoli profesionální oblasti. Problém většinou nastává tehdy, když se motivace začne nenápadně vytrácet. Vliv na ztrátu motivace mají nejčastěji různé negativní faktory, které na nás ovlivňují zvenčí i zevnitř. O motivaci se mluví snadno. Praxe už bývá složitější.
Nezáleží na tom, v jaké oblasti pracujete nebo čemu se věnujete. O výhodách a nevýhodách či výmluvách, proč něco nefunguje. bychom si mohli povídat dlouhé hodiny.
Je docela normální, že během dní se nám dějí dobré i špatné věci. To však není důvod, proč se vzdávat.
Při psaní tohoto článku mě napadla jedna věta. Už si nepamatuji, kdo ji řekl. Zněla asi takhle. „Úspěch se dostaví, stačí se přestat zabývat negativními věcmi a pády a své úsilí i energii směřovat k dosažení cíle.“
Přečtěte si následujících 7 tipů, jak neztratit motivaci, i když si myslíte, že horší už to být nemůže.
Obsah
1.) Připomeňte si, co máte na své práci nejvíc rádi.
Často máme hlavu plnou starostí, problémů, deadlinů a to poslední, na co myslíme je motivace, proč to všechno děláme. To je logické. V této situaci je dobré na vteřinu se zastavit. Existují dva základní typy motivace. Vnější a vnitřní.
Pokud jste motivováni vnějším typem, motivaci hledáte ve vnějších důsledcích jako jsou peníze nebo chvála.
Řídíte-li se vnitřní motivací, vaše motivace se projevuje v radosti z úkolu. Richard Griggs, profesor psychologie říká, že: „Vnitřní požitek z role nám poskytuje dostatečný důvod pro takové chování.“
2.) Najděte svůj důvod „proč“.
Motivace je touha něco dokázat. Je součástí cesty, která vede k úspěchu. Jonathan Fields píše: „je to o přiblížení se blíže k požadovanému cíli. Pokud se cítíte demotivovaní, bezradní, vraťte se na začátek cesty a ohlédněte se, kam jste se za tu dobu posunuli. Bylo to snadné? To sotva! Zvedněte hlavu a najděte opět svou vnitřní motivaci kráčet dál.
3.) Specifikujte si krátkodobé a dlouhodobé cíle.
Jak zní otázka na pohovoru, bez které si interview neumíte představit? „Kde se vidíte za 5 let?“ Co byste odpověděli? A co všechno jste ochotni udělat proto, abyste se tam, kde sníte, také dostali?
K dosažení dlouhodobého cíle vám pomůže splnění těch krátkodobých. Krátkodobé cíle umožňují vidět okamžité zlepšení a posun za relativně krátký časový úsek. I tento stav v nás způsobuje to, že se naše motivace postupně zvyšuje. Proto, nechtějte všechno hned. Některé kroky se jednoduše vynechat nedají.
4.) Naučte se přijímat odmítnutí.
Namísto přístupu k odmítnutí jako něčeho negativního, přijměte a smiřte se s faktem, že odmítnutí je součástí života každého z nás. Samozřejmě, mluvím o běžné úrovni odmítnutí. Pokud byste se ve svém životě začali setkávat jen s odmítavým postojem, je čas zamyslet se nad tím, jestli je vše v pořádku a hledat příčiny.
5.) Zvažte potenciální příležitosti a úskalí.
Výzkumy ukazují, že úspěšní lidé jsou orientováni na úspěch, ne na možnost že selžou nebo neuspějí. Úspěchem motivovaní lidé hledají uspokojení v úspěšném zvládnutí těžkých úkolů.
Na druhou stranu, lidé, kteří jsou více orientováni na neúspěch se těžkým úkolům vyhýbají. Proč asi? Uhodli jste. Ze strachu ze selhání.
To není moc inspirující, že? Každý, kdo chce uspět musí vzít v úvahu poměr příležitost vs. riziko.
6.) Relaxujte.
Jděte se projít. Vyčistěte si hlavu a vytvořte si v ní prostor pro nové inspirace. Cítíte se frustrovaně a znechuceně? Opusťte 4 stěny kanceláře, dopřejte si čerstvý vzduch a krátkou procházku. Uvidíte, co se bude dít 🙂
Mějte čistý stůl, ukliďte si, nalijte si kávu či čaj. Nebojte se kritiky. Právě ta nás posouvá dál. Proto si neustále, kdy jen máte možnost, ptejte zpětnou vazbu.
Pamatujete si na časy, kdy jste se snažili napsat do sešitu dokonalé psané A? Také to nešlo hned. No nevzdali jste to. Vzpomeňte si na ty všechny výzvy, které jste v dětství zvládli. Tehdy jste to nevzdali. Tak proč byste to měli vzdát teď? 🙂