Collabim – nejpoužívanější SEO nástroj v ČR a SR (Recenze)

Collabim je nástroj pro vyhledávání a analýzu klíčových slov, linkbuilding i on-page SEO. Přečtěte si recenzi tohoto nástroje.

Recenze Collabim

SEO jako takové je komplexní odvětví, které v sobě zahrnuje neskutečné množství aktivit – od analýzy klíčových slov, přes budování externích linků až po monitorování výkonu vašich stránek ve vyhledávači Google.

Naštěstí v dnešní době existují SEO nástroje jako je Collabim, které vám s těmito aktivitami pomohou a ušetří doslova stovky hodin času.

V následujících řádcích jsem si proto pro vás připravil recenzi Collabim nástroje spolu s jeho výhodami, nevýhodami, cenovými nabídkami a pod.

Co je Collabim?

Collabim je SEO nástroj , který vám pomůže s optimalizaci stránek pro webové vyhledávače jako je Google.

Pomocí něj dokážete změřit pozice vybraných klíčových slov pro Google, monitorovat PPC reklamy, sledovat pozice konkurenčních webů i kontrolovat zpětné odkazy na stránkách .

Collabim byl vytvořen v roce 2011 SEO specialistou Jiří Koutným – vznikl jako vedlejší projekt vedle jeho kariéry a od té doby se vyvinul do komplexního nástroje, který je populární napříč celou Českou a Slovenskou Republikou.

Proč se vyplatí Collabim používat?

Collabim – tak jako každý SEO nástroj – šetří správcům webů velké množství času , jelikož dokáže automaticky vyhledávat a zpracovávat data, která byste jinak museli provádět manuálně.

Ať už se jedná o vyhledávání a analýzu klíčových slov, kontrolu SEO optimalizace vašich stránek nebo hledání linkbuildingových příležitostí, Collabim vám během několika kliknutí dokáže vygenerovat nesmírné množství dat, se kterými můžete dále pracovat.

Collabim jako takový dokáže pokrýt širokou škálu webových uživatelů s různými potřebami – ať už jde o úplné začátečníky v oblasti SEO, freelancery, e-shopy, malé blogy ale i velké marketingové agentury a pod .

Jaké funkce Collabim nabízí?

Collabim se soustředí hned na několik odvětví v oblasti SEO. Mezi jeho zajímavé funkce patří například:

 • Měření pozice klíčových slov
 • Kontrola PPC reklam
 • Analýza on-page elementů na stránkách
 • Špehování konkurenčních webů
 • Kontrola zpětných odkazů
 • Jednorázové analýzy
 • Svatý grál
 • Hledání linkbuildingových příležitostí
 • Importování a exportování dat
 • Podporování týmové spolupráce
 • Archivaci zaběhnutých projektů
 • Analýza personalizovaných výsledků ve vyhledávači Google

Pojďme se nyní podívat na ty nejdůležitější funkce, které vám Collabim dokáže poskytnout.

1. Měření pozic vybraných klíčových slov

Mezi základní funkce nástroje Collabim je kontrolování a analýza pozic vašich stránek pro vybraná klíčová slova.

Měření klíčových slov je jedním z důležitých aspektů SEO – k tomu, abyste mohli zjistit, jak se vám a vašim stránkám daří ve vyhledávači Google, musíte vědět, na jakých pozicích se vaše stránky pro daná klíčová slova ve skutečnosti nacházejí.

Collabim vám s tímto problémem dokáže rychle a jednoduše pomoci: mimo pozice vašich URL pro vybraná klíčová slova vám také ukáže i měsíční vyhledávanost daných klíčových slov a porovná vaše pozice s pozicemi vaší konkurence .

Kromě toho dokáže tento nástroj také provést základní vyhledávání klíčových slov, díky čemuž budete schopni najít nové příležitosti pro vytváření a optimalizování vašeho obsahu na webu.

Collabim - přehled klíčových slov

2. Kontrola PPC reklam

Collabim vám kromě SEO pomůže také zjistit, kdo inzeruje PPC reklamy pro vybraná klíčová slova.

Kontrola PPC reklam se však netýká jen vyhledávače Google ale i vyhledávače Seznam – v jeho případě si můžete prohlédnout i tagy, které konkurence na ně využívá.

3. Analýza stránek

Kromě základní analýzy klíčových slov a PPC reklam nabízí Collabim také jednoduchou kontrolu HTML elementů – title tagů, H1 nadpisů, meta popisů i kontrolu samotného obsahu na stránkách .

Přestože se jedná o relativně jednoduchou funkci, můžete s ní rychle a jednoduše najít základní SEO chyby na vašich stránkách a rychle je opravit.

Kromě on-page elementů vám může Collabim zkontrolovat také rychlost načítání vašich stránek spolu s potenciálními chybami při přesměrování stránek na jiné IRL.

Collabim - on-page kontrola a návrhy pro optimalizaci

4. Špehování konkurenčních webů

Jednou ze zajímavějších funkcí Collabimu je kontrolování konkurenčních webů ve vyhledávačích.

Collabim vám během pár kliknutí dokáže porovnat pozice vašich stránek s pozicemi stránek vaší konkurence , díky čemuž získáte rychle přehled o tom, zda jste na tom lépe než jiné stránky, případně zda nepotřebujete provést určitá zlepšení.

5. Hledání linkbuildingových příležitostí

V Collabimu nechybí ani automatické vyhledávání externích zpětných odkazů ze stránek, které jsou podobné té vaší.

Ať už se jedná o odkazy z blogů, seznamů nebo fórumových skupin, funkce Sitefinder vám pomůže najít weby, se kterými byste mohli potenciálně uzavřít linkbuildingovou spolupráci .

Collabim - příležitosti ke zpětným odkazům

6. Kontrola zpětných odkazů

Hlídání zpětných odkazů manuálně je poměrně náročná a chaotická práce, zvláště pokud odkazy nakupujete a na vaše stránky linkují stovky externích web stránek.

Collabim vám s tímto problémem dokáže pomoci nakolik v pravidelných časových intervalech kontroluje aktivitu každého externího zpětného odkazu a jeho funkčnosti.

V případě, že by určitý zpětný odkaz přestal fungovat a externí web přestane na vás linkovat, Collabim vás jednoduše na daný problém upozorní .

Tato funkce je užitečná hlavně v případě koupených odkazů, jelikož můžete takto mít neustálý přehled o vašich nakoupených linkách a jejich hodnotě pro váš web.

Collabim - kontrola zpětných odkazů

7. Svatý grál

Svatý grál je speciální funkce od Collabimu, která dokáže analyzovat konkurenční weby a klíčová slova, na která se zobrazují ve vyhledávači Google.

Díky jednoduchému vložení jakéhokoli webu získáte řadu zajímavých dat o klíčových slovech, na která se daný web zobrazuje, spolu s jeho pozicemi na ně ale i jiná užitečná data jako jsou například aktivní PPC reklamy daného webu.

Kouzlo této funkce je poměrně jasné – Svatý grál vám pomůže najít mezery v obsahu na vašem webu, resp. vám pomůže zjistit na která relevantní klíčová slova se ještě nezobrazujete na rozdíl od vaší konkurence.

Svatý grál je takříkajíc „perlou“ Collabimu, jelikož s sebou přináší mnoho příležitostí, jak optimalizovat vaše webové stránky lépe.

Collabim - Svatý grál

8. Bonusové funkce

Kromě výše zmíněných SEO funkcí nabízí Collabim i několik užitečných „malých“ bonusů ve svém nástroji:

 • Jednorázové analýzy – pomocí této funkce můžete jedním kliknutím získat přehled o hledanosti jakéhokoli počtu klíčových slov spolu s dalšími návrhy na klíčová slova.
 • Report na jedno kliknutí – Collabim vám po vaší komplexní analýze může vytvořit přehledný report se všemi daty, která potřebujete (např. návštěvnost, pozice ve vyhledávači Google, data o zpětných odkazech, apod.)
 • Podpora týmové spolupráce – Collabim umožňuje sdílet účet mezi více uživateli nástroje, spolu s nastaveními o přístupu ke konkrétním projektům, případně dokáže poskytnout určitým členům jen „čtecí“ mód.
 • Importování a exportování dat – samotný nástroj lze propojit také s jinými SEO nástroji jako je například Google Analytics a Google Search Console, což vám dodá více flexibility při importování dat za do Collabimu.
 • Archivace projektů – v případě, že se chystáte začít nový projekt, nemusíte ten starý ihned mazat! Collabim dokáže jakýkoli předchozí projekt archivovat a pozastavit všechna měření, která jste na něm prováděli. V případě, že byste se potřebovali k nějakému starému projektu vrátit, můžete archivovaný web spolu s jeho daty opětovně (a hlavně kdykoli) aktivovat.

Ceník nástroje Collabim

Přestože Collabim je profesionální SEO nástroj, jeho cenové balíčky pokrývají všechny cílové SEO skupiny lidí a jejich potřeby – od úplných začátečníků s malým „budgetem“ až po velké marketingové agentury.

Collabim přichází s 8 cenovými balíčky , každý z nich svojí cenou a možnostmi nabízí výhodně služby i pro ty nejnáročnější:

Ceník nástroje Collabim

Nejlevnější balíček FREE je opravdu zdarma a nabízí pro začátečníky měření až na 150 klíčových slov na 1 projekt, zobrazování průměrných pozic webu pro daná klíčová slova, evidenci a kontrolu zpětných odkazů i jednorázové analýzy.

S narůstající cenou u každého dalšího balíku narůstá i maximální počet měřených klíčových slov, počet projektů, které můžete vlastnit, i množství kreditů, které můžete za měsíc utratit.

Jak Collabim používat

Collabim je z uživatelského hlediska poměrně jednoduchý – před samotným používáním tohoto nastroje se samozřejmě musíte zaregistrovat.

Ať už plánujete přejít přímo na jeden z placených balíků od Collabimu nebo si chcete nejprve vyzkoušet jeho bezplatnou 14-denní verzi , registrace je velmi jednoduchá – doslova se dá vyplnit za minutu.

Po vyplnění údajů a registrací dostanete na vaši emailovou adresu potvrzovací mail a můžete přímo přejít do nástroje.

Collabim registrace

Prvním krokem po registraci, který musíte udělat, je vložení URL vaší domény a výběr jazyka (spolu s pár dalšími údaji).

Následně už můžete přejít ke všem dostupným funkcím od Collabimu:

Collabim registrace domény

Při nové registraci vám Collabim nabídne klíčová slova, která mohou být pro váš web relevantní – v případě, že jste si již výběr klíčových slov udělali sami, můžete tento krok samozřejmě přeskočit a svá klíčová slova manuálně vložit do Collabimu .

V úvodním menu máte všechny funkce k dispozici na jeden klik – po rozkliknutí vašeho projektu se můžete lépe podívat na přehled vašich klíčových slov, sledování konkurence či na vaše odkazy a linkbuilding.

Collabim hlavní menu

Přestože se úvodní menu může zdát ze začátku příliš komplexní, na jeho intuitivní navigaci si zvyknete poměrně rychle – prakticky každá funkce má svůj zvláštní tab, který se rozděluje již na jednotlivé položky.

Zvláštní položkou, která může být pro vás zajímavá, je tzv. Collabim index – relativní hodnota, která vám zobrazí nárůst nebo klesání měsíční návštěvnosti podle aktuálních měření vašich klíčových slov .

Collabim index

Hlavní výhodou této drobné položky je to, že získáte ihned všeobecný přehled o tom, jak se vašim stránkám daří v rámci klíčových slov, na která se v Google chcete zobrazovat.

Collabim také nabízí svůj vlastní WordPress plugin – widget , který vám pomůže zobrazovat důležitá data přímo v administraci vašeho webu. Avšak tento plugin je již delší dobu neaktualizován, takže jej nedoporučuji instalovat.

Hodnocení nástroje Collabim (klady a zápory)

Collabim je velmi solidní nástroj, který v některých oblastech nemá problém konkurovat i velikánům v oblasti SEO jako je Ahrefs či Semrush.

Díky svým funkcím jako je Svatý grál či jednorázová analýza také nabízí něco, čímž se dokáže odlišit od jiných konkurenčních nástrojů.

Jedním malým minusem je však jeho rozhraní, které není moc „user-friendly“ pro každého člověka – kvůli svému velkému množství funkcí, které jsou zobrazeny již v úvodním menu může občas působit poněkud chaoticky a ne každý se tak v tomto nástroji dokáže pohodlně zorientovat.

Na druhé straně takové malé nedostatky kompenzuje Collabim svými cenami – už jen fakt, že nabízí i bezplatnou verzi svých služeb spolu s výhodnými balíčky v poměru cena/výkon, hovoří o tom, že je vhodný prakticky pro jakoukoli cílovou skupinu lidí, kteří se na SEO specializují.

VýhodyNevýhody
Výhodné ceny v balícíchNe příliš „user-friendly“ rozhraní
Bezplatný 14 denní balíček pro zkoušku
Svatý grál
Komplexní SEO funkce
Collabim index

Was this article helpful for you? Support me by sharing, please. 👍
WordPress Návod v PDF

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here