Co je WordPress plugin? Plugin je software, který rozšiřuje funkcionalitu WordPress šablony. Díky nim můžete přidávat na váš web řadu funkcí bez znalosti programování.
Pluginy byly původně přeloženy do češtiny jako moduly . V jiných softwarech se zvykne nazývat také jako addon, add-on, plug-in, rozšíření .
Kde najít WordPress plugin?
Seznam WordPress rozšíření naleznete na oficiální WordPress stránce . Aktuálně na tomto úložišti naleznete přes 55 000 takových rozšíření, přičemž všechna jsou bezplatná.
Existuje spousta bezplatných pluginů, jejichž funkcionalita dostačuje pro většinu standardních webů. Pokud však potřebujete prémiové pluginy s pokročilejší funkcionalitou, doporučuji vám začít hledání na Codecanyon .
Jak nainstalovat plugin ve WordPressu
Nový modul nainstalujete vybráním možnosti Pluginy › Přidat nový v administraci WP. Jiným způsobem je, pokud kliknete na možnost Pluginy v administraci a následně stisknete tlačítko Přidat nový nahoře stránky.
Po kliknutí na Přidat nový se vám otevře seznam pluginů z oficiální stránky WordPress.org . Tento seznam můžete filtrovat podle doporučených, oblíbených nebo populárních modulů. Můžete zde také vyhledávat konkrétní WordPress plugin.
Funkce jednotlivých modulů si můžete prohlížet kliknutím na název nebo link Podrobnosti . Otevře se vám okno, ve kterém si prohlédnete, jaké funkce modul nabízí. Najdete zde také informace o jeho autorovi a datu poslední aktualizace. Vybraný modul nainstalujete kliknutím na Instalovat nyní . Tím se automaticky nainstaluje na vaši WordPress stránku.
Aktivace pluginu
Každý modul je dále třeba aktivovat. K tomuto kroku použijte tlačítko Aktivovat . U některých modulů najdete také nastavení, která budete muset nakonfigurovat. Nainstalovaný modul se zobrazí v seznamu pluginů na vašem webu.
Aktualizace
Pokud je k dispozici aktualizace některého z modulů, které používáte, WordPress vás na tuto skutečnost upozorní zobrazením čísla vedle možnosti „Pluginy“ ve WordPressu menu.
V seznamu rozšíření naleznete zprávu o možnosti aktualizace is linkem pro její provedení. Když aktualizace proběhne úspěšně, systém vás na to upozorní.
Před aktualizací modulu se ujistěte, že tento krok neovlivní funkce na stránce. Po provedení aktualizace se přesvědčte, zda modul funguje správně.
Deaktivace a odstranění
Link pro deaktivaci pluginu naleznete v seznamu modulů pod názvem konkrétního modulu. Chcete-li plugin deaktivovat, klepněte na Deaktivovat . Pokud máte na stránce modul, který je deaktivován a nepoužíváte jej již delší dobu, je třeba jej vymazat. Učiníte tak kliknutím na link Smazat pod názvem modulu.