Co je REST API a jaký má význam pro běžné uživatele?

Skoro každý internetový příspěvek ve kterém se skloňuje REST API poutá pozornost. REST API rozviruje vody internetových diskusí a nemluví o něm pouze vývojáři. REST API začíná rezonovat také v uších běžných internetových uživatelů. A ti se o tomto fenoménu chtějí dozvědět víc.

Ano, REST API je nepochybně pro vývojáře zajímavé téma, které může v budoucnu mnoho věcí změnit.

Ale co REST API znamená pro běžného internetového uživatele a co mu nabízí?

V tomto článku se chci na REST API podívat okem laika. Takže nezoufejte, pokud nevyvíjíte aplikace, nejste JavaScript pozitivní ani PHP guru. Přišel čas mluvit o REST API lidském řečí. Tak, aby mu na konci článku rozuměla i moje kámoška, která si myslí, že REST API je nejevá nová appka na iPhone.

Vraťme se kousek do minulosti

Píše se rok 2003 a dvojice Matt Mullenweg spolu s Mikem Little poprvé spouštějí WordPress jako blogovou platformu. Nic víc, nic méně. Primárním cílem nebylo demokratizovat v obsah, ale také poskytnout lidem nový způsob jakým si vydělat.

Postupem času začalo využití WordPress stoupat a kromě blogování se WordPress začal využívat i pro jiné účely. Až jednoho dne nastal den, který způsobil to, že WordPress je dnes už víc než jen blogová platforma.

WordPress byl sice původně určen pouze pro blogování, ale jeho popularita rostla tak rychle, že přišel čas posunout se dál.
V roce 2010 se z blogové platformy stal CMS systém ve verzi 3.0.
To samozřejmě neznamenalo, že lidé přestali blogovat. Právě naopak. Vznikly webové stránky, jejichž blogy byly jejich součástí. Přestože WordPress se stal CMS, identitu blogu neztratil. Stále nabízí řadu témat, která jsou vysloveně určena pro blogy.
Slimblog

Plainblog

Co REST API nabízí běžným internetovým uživatelům?

Mluvit o REST API a přechodu WordPress z blogové platformy přes CMS systém až na aplikační rámec pro vás nemusí znamenat nic, pokud nejste vývojář.

Jsou zde však oblasti, ve kterých může WordPress jako aplikační rámec pomoci takovým uživatelům, kteří nemají v úmyslu vybudovat žádnou aplikaci nebo napsat jediný JavaScript řádek.

Máte-li uživatelský účet na WordPress .com , pak může Calypso jako nové rozhraní pro správu vašeho obsahu značně zjednodušit uživatelskou zkušenost se stránkou.

Je pravděpodobné, že Calypso bude migrovat z WordPress a Jetpack na samostatně hostující WordPress webové stránky. To vše bude pro uživatele WordPress a vývojáře hodně znamenat.

Rozhraní, které Calypso používá, představí novému publiku vývojáře, kteří s PHP nepracují. Očeká se, že to bude jedna z největších změn od představení administrátorského rozhraní, před více než 11 lety.

Toto rozhraní bude implementováno ve WordPress .com a v Jetpack modulu. Znamenat to bude to, že pokud máte samostatně hostované webové stránky a nainstalován Jetpack, budete moci používat Calypso rozhraní.

Calypso není alternativou již existujícího WordPress rozhraní. Je samostatnou aplikací, která spolupracuje s webovými stránkami pomocí REST API.

Co všechno Calypso zahrnuje?

  • intuitivnější interface s méně s větším řádem
  • rychlejší úpravu a publikování
  • publikování a upravování příspěvků a stránek
  • kontrolu a správu komentářů
  • tvorbu a úpravu menu
  • instalaci tem a modulů
  • úpravu nastavení stránky

Moderní témata postavená na JavaScriptu

Další oblast, ve které REST API nabízí přidanou hodnotu je přístup k množství témat a modulů, které používají REST API spolu s JavaScript jako jednostránková témata nebo aplikace.

Představte si situaci, kdy vývojáři budou vyvíjet aplikace jako jsou témata, která si uživatelé mohou nainstalovat na svou stránku a naplnit je svým obsahem.

Představte si, že si budete moci ve WordPress tématu vytvořit svůj vlastní kalendář, fakturační systém nebo správu rozpočtu. Takový typ aplikace je časově i finančně náročné rozvíjet.

Ale na druhou stranu to může být investice, která se vyplatí. Trh se rozrůstá a nikde není psáno, že něco takového nebude v blízké budoucnosti reálné.

Průměrný WordPress uživatel není vývojář. Množství z vás, co WP.sk pravidelně čtete nepatří mezi WordPress guru.

REST API nebo ne, profesionálové i běžní uživatelé WordPress se stále nejvíce zajímají o WordPress jako CMS nebo jako blogovou platformu.

O REST API a možnostech, které přinese, budeme určitě velmi brzy slyšet. Všechny aktuální informace a horké novinky se dozvíte i na našem webu WP.sk 🙂

Was this article helpful for you? Support me by sharing, please. 👍
WordPress Návod v PDF

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here