Ptáte se co to child theme , česky „odvozené téma“ je a proč byste ji měli používat? Jak změní vaši WordPress stránku a jak se budou tyto změny projevovat po jejích aktualizacích?
V následujícím příspěvku se dozvíte něco více o tom, jak odvozené téma funguje, jak byste jej měli používat a na co byste neměli zapomínat, pokud s ním chcete pracovat.
Co je odvozené téma?
Odvozené téma je jakýsi doplněk k vaší stávající WordPress tématu. Podle WordPress kodexu je to téma, které dědí funkčnost a styl tématu, které se nazývá parent theme – stávající téma). Taková témata jsou doporučeným způsobem, pomocí kterého můžete stávající témata upravovat.
Podle statistik, až 85% uživatelů WordPress svá témata upravuje. Ale jen 35% z nich k tomu využívá odvozených témat. Jejich využití při přizpůsobování kódu vám může ušetřit čas i problémy.
Odvozená témata mají schopnost přizpůsobit téma podle vašich představ a to bez jakékoli úpravy základních souborů. Protože vytvořením odvozeného tématu zároveň vytváříte samostatnou sadu souborů. Pro designéry to znamená to, že tato témata jim poskytují možnost vytvořit nový design se zachováním funkčností stávajícího tématu.
Všechno je dokonalé, až na jednu věc. Problém může nastat, pokud budete chtít aktivovat více odvozených témat najednou. Toto nebude možné udělat. V praxi to znamená, že pokud používáte například téma Storefront , máte vytvořené i jeho odvozené téma, vytvořit „grandchild“ téma pro další přizpůsobení nebude možné. Každý problém má však řešení, stejně jako tento. Existuje někdo inteligentních způsobů, jak modifikovat odvozené téma bez obav z toho, že při aktualizacích přijdete o změny, které jste provedli již dříve.
Jak vytvořit vlastní odvozené téma?
1.Vytvořte seznam tématu (theme directory) ve vaší WordPress instalaci
2.Vytvořte stylesheet s informacemi o odvozeném tématu
3.Vložte jej do složky “style” vaším existujícím tématu ( Pull in the styles of your parent theme)
Pokud tyto kroky zvládnete, postačí si téma už jen aktivovat. Vaše stránka by měla vypadat stejně jako dříve. Změna je v tom, že nyní budete používat odvozené téma. Podívejme se na zmíněné kroky blíže a ukažme si tento postup na tématu Twenty Fourteen.
Nejprve jděte do seznamu témat a vytvořte složku s novým tématem. Nazvat si ho můžete jakkoli chcete. V mém příkladu si téma nazvu twenty-fourteen-child. Nyní si vytvořte stylesheet soubor. Ten musí mít název -style.css. Kód z obrázku zkopírujte a přilepte do souboru, který jste vytvořili.
Důležité položky v kódu, které si všimněte jsou Theme Name a Template.
“Theme Name” řekne WordPress , jak se vaše téma jmenuje. Tento název bude zobrazen v sekci “theme selector”. “Template” řekne WordPress , které téma je původní. V tomto momentě by vaše téma mělo fungovat. Zkontrolujte to tak, že ji aktivujete a znovu načtete vaši stránku.
Načtěte parent file´s stylesheet , který přidáte do seznamu. Toto by mělo být ve functions.php souboru. Do tohoto souboru zkopírujte následující kód.
Pokud jste o PHP ani nezavadili, ale chcete provést pár změn, nemějte obavu. Půjde to. Jděte do stylesheet souboru a měňte co potřebujete.
Je zde však jedna výjimka, která toto pravidlo potvrzuje, functions.php soubor. Tento soubor se načítá v obou, ve stávajícím i odvozeném tématu. V případě, že je funkce odvozeného tématu podřízena existujícímu tématu budete muset zkopírovat a přilepit celý obsah z functions.php souboru do odvozeného tématu. Chcete-li upravit hlavičku, zkopírujte a přilepte header.php soubor do odvozeného tématu.
Jak odvozené téma SPRÁVNĚ přizpůsobit?
Jak jsem psala výše, vytvořit grandchild téma není možné, ale předpokládám, že pár budete chtít změnit určitě. Řekněme typ písma či barvy. Existují dva způsoby, jak taková témata přizpůsobit bez ztráty změn, které jste provedli ještě před aktualizací WordPress .
1. A custom CSS modul
Pokud jste prováděli změny v CSS, doporučuji vám nainstalovat si vlastní CSS modul. Ten vám umožní vytvořit změny přes Customizer a uložit je do databáze.
2. Použijte custom PHP soubor
Pokud vaše přizpůsobení zahrnuje PHP, budete muset načíst svůj vlastní php. file. Speciálně k tomuto tématu je napsán theme customization modul , který tento druh modifikace zvládne bez větších problémů.
Tento modul načte soubor functions.php se kterým můžete zacházet stejným způsobem jako se souborem functions.php v odvozeném tématu.Také načte stylesheet soubory a javascript. Takže si můžete přidávat libovolné CSS nebo JS a udělat si díky nim vlastní vychytávky.
Na téma vytvoření odvozeného tématu nabízí WordPress i několik tutoriálů . Podívejte se na jeden z nich.
Kromě toho jsem našla dva super moduly, Child Theme Creator by Orbisius a Child Theme Configurator pro méně zkušené uživatele WordPress . První z modulů je skvělý pro vytváření a editaci odvozeného tématu. Druhý z modulů dělá v podstatě veškerou práci za vás. Nejen že vytvoří požadované odvozené téma, ale také zkopíruje vše ze složek a podsložek, které jsou potřebné pro přístup do existujícího tématu.
Odvozené téma je perfektním řešením pro někoho, kdo si chce vytvořit vlastní e-shop rychle a aniž by musel dělat zásadní změny ve stávajícím tématu.
Doufám, že vám tento příspěvek pomohl v otázkách problematiky odvozených témat. Samozřejmě, pokud máte další dotazy, neváhejte se s nimi podělit v komentářích.
Was this article helpful for you? Support me by sharing, please. 👍