Kontaktní formulář si asi nemusíme extra představovat. Každý z nás se alespoň s jedním z jejich nesčetného množství určitě setkal. Některý kontaktní formulář bez problémů za pár vteřin vyplníme, při jiném si postěžujeme jak je dlouhý a že proto se nám ho nechce vyplnit nebo, ta nejhorší možnost, kontaktní formulář vůbec nevyplníme. Většinou buď proto, že je až příliš dlouhý a plný množství pro nás nepodstatných nebo až příliš důvěrných otázek.
Asi se shodneme, že vyplňování kontaktního formuláře není nic příjemného, tedy pokud v tom nemáme nějakou speciální zálibu. Což asi většina z nás nemáme. Přesto, kolik negativ kontaktního formuláře jsem nyní jmenovala ho na vaší stránce potřebujete. Pojďme z kontaktního formuláře udělat menší zlo a sdělit si pár tipů, jak zákazníka nevystrašit ihned na začátku jeho vyplňování. Kromě toho se podívejme také na to, jaké kontaktní formuláře nám WordPress nabízí.
Snad nejznámější a nejpoužívanější, často označovaný také jako nejlepší, nejlogičtější atp. formulář je dobře znám Contact Form 7. Ale je tento kontaktní formulář se záhadným číslem 7 opravdovou alfou a omegou kontaktních formulářů ve světě WordPress ?
Jasně, že ne. Pojďme se podívat na řadu alternativ a najděme top 5 kontaktních formulářů za rok 2015.
Contact Form 7

Faktem je, že tento kontaktní formulář je stále číslem 1 mezi formuláři. O tom nemusíme diskutovat. Proto si myslím, že mu patří to privilegium, být zahrnut mezi 5 v mém seznamu TOP 5 kontaktních formulářů. 7čka vám umožní přístup k další části na nástěnce WordPress , která se jmenuje “Kontakt/Contact”. V této části můžete vytvářet nové formuláře a upravovat i ty stávající.
Práce s kontaktním formulářem je relativně jednoduchá.
To, co dostanete je rozhraní založené na HTML tagech. Musíte si jen dávat pozor, abyste si nepokazili strukturu.
Výsledek by měl vypadat asi takto:
Pirate Forms

Důvod, proč jsem do seznamu zařadila i tento kontaktní formulář, je v jeho absolutní jednoduchosti. Pirate Forms je v současnosti asi nejjednodušším kontaktním formulářem na trhu.
Jeden z hlavních problémů modulů kontaktních formulářů je ten, že vás nutí k tomu, abyste si vytvořili kontaktní formulář sami. Na jednu stranu je to dobré, protože takovýmto způsobem si můžete vytvořit více forem kontaktních formulářů, ale na druhé straně je to často zbytečné.
Chcete-li jednoduchý kontaktní formulář, proč byste měli dělat něco jiného než jen jednoduše aktivovat modul a vybrat si, kde chcete konkrétní formu formuláře na stránce zobrazit. Přesně toto je filozofie Pirate Forms.
Vybrat si můžete ze tří způsobů, jak chcete, aby se váš kontaktní formulář zobrazoval (ten nejjednodušší způsob je přes shortcode:
Poté, co umístíte shortcode do obsahu jakékoli stránky, bude váš formulář vypadat asi nějak takto:
K dispozici máte také nastavení úpravy pole, štítku, zprávy… Pro větší bezpečnost modul integruje reCAPTCHA.
Ninja Forms

Tento kontaktní formulář patří k jedněm z těch, které nabízejí více funkcí, které zvyšují celkovou funkcionalitu kontaktního formuláře. Můžete jej použít k vytvoření formuláře pro předplatné, pro různé průzkumy nebo cokoli jiného, co může být vyplněno prostřednictvím webového formuláře.
Jeho vytvoření je také relativně snadné. Začnete tím, že půjdeme do „Formulářů/Forms“ a zvolíte si „přidat nový/Add new“. Zde se dostanete k použití zjednodušeného drag-and-drop rozhraní. Pokud budete chtít přidat pole do formuláře, budete muset klepnout na určitý typ pole. Pak pracujete jednoduše, tak podobně jako s WordPress widgety.
Tento modul nabízí opravdu dost úprav. Můžete si nastavit konkrétní e-mail upozornění, která budou odeslána při úspěšném vyplnění formuláře. Čili informujete sebe i ostatní uživatele o úspěšném vyplnění. Také do formuláře můžete přidat někoho z mailchimp seznamu.
V konečném důsledku by měl kontaktní formulář vypadat asi nějak takto:
JetPack

JetPack patří mezi moduly, který má také automatické kontaktní formuláře. Je jen třeba aktivovat si jej v nastaveních.
Vytvoření kontaktního formuláře funguje trochu jinak než u ostatních modulů, které jsem zde zmínila. Namísto vytvoření formuláře a jeho přidání ke stránkám nebo přípěvkům, můžete vytvořit formuláře přímo na stránce nebo v příspěvku.
Fast Secure Contact form

Fast Secure Contact form je velmi snadno ovladatelný modul, zejména s ohledem na všechny jeho možnosti přizpůsobení, které nabízí. Vytvoříte/aktivujete ho tak, že pojedete do Modulů/Plugins na nástěnce/dashboard. Zde můžete vytvořit zcela nové formuláře nebo upravit již existující.
Dvě formy, které jsou vytvořeny automaticky během instalace:
U každé z forem, můžete upravit základní nastavení, vyladit pole, upravit CSS styly nebo nastavit zabezpečení.
Kontaktní formulář Fast Secure Contact form bude vypadat asi takto:
Odpověď na otázku, který kontaktní formulář je nejlepší není zcela jednoznačná. Každému vyhovuje něco jiného. Důležité je, aby si každý z vás uměl vybrat takový, který bude vyhovovat zejména jemu.
Osvědčil se vám některý ze zmíněných kontaktních formulářů? Který byste ostatním doporučili? Podělte se s námi v komentářích 🙂
Was this article helpful for you? Support me by sharing, please. 👍