WordPress 5.0 a Gutenberg – co nového nám přinesou?

wordpress 5.0 gutenberg

WordPress 5.0 přinese největší změnu ve WordPressu za poslední roky – nový editor, známý jako Gutenberg. Co to vlastně je? Jaké výhody a nevýhody přinese?

Co je Gutenberg

Gutenberg je nový editor, který nahradí dosud používaný TinyMce editor. Editor TinyMce používá WordPress již několik let. Gutenberg bude fungovat odlišným způsobem. Namísto práce na bázi textového editoru, bude používat tzv. . bloky. Jednotlivé bloky se budou dát upravovat přímo na stránce. Z bloků pak vytvoříte webovou stránku.

gutenberg-plugin

Pokud se vám tento způsob vytváření stránky zdá být povědomý, máte pravdu. Blokový editor jako Visual Composer nebo Divi Builder používají více WordPress šablony. Gutenberg bude k dispozici od WordPress verze 5.0. Pokud si jej chcete vyzkoušet dříve, v současné době je dostupný jako plugin .

Gutenberg je nový editor, který nahradí dosud používaný TinyMce editor.

Pro lepší představu, takto bude vypadat práce s tímto editorem :

WordPress Gutenberg
WordPress Gutenberg – ukázka

Co nám tento editor přinese?

Vývojáři slibují změnu zážitku tvorby obsahu stránky. Jeho cílem je usnadnit tvorbu stránky pomocí komplexního souboru nástrojů. Tento editor umožní uživatelům nejen psát články, ale prakticky vytvářet stránku. Jeho přínos ocení hlavně začátečníci v tvorbě webu.

Co je blok?

Bloky, s nimiž tento editor pracuje, jsou způsoby, jak vytvořit styl vzhledu stránky. V rámci bloku lze pracovat s textem jako v textovém editoru.

Blokový editor si můžete představit jako Visual Composer nebo Divi Builder , které používají více WordPress šablony.

Zjednodušení vytváření funkcionality stránky

Gutenberg zjednoduší proces práce se shortcodes, widgety, menu, meta boxy a mnoha jinými složkami formátování a vytváření funkcionality stránky. Všechny tyto funkce budou k dispozici jako bloky. Mnoho funkcí formátování vzhledu internetové stránky bude možné provést bez znalosti kódování.

Úprava bloků

V editoru lze jednotlivé bloky snadno editovat a posouvat po stránce na vybrané místo. V rámci jednoho bloku existuje několik oblastí pro zobrazení panelu nástrojů. Uživatel se tak bude moci lépe soustředit na samotnou tvorbu stránky.

gutenberg-video
Bloky v editoru

Možná vás také zajímá, jestli bude možné v editoru přidávat YouTube a Vimeo videa. Ano, bude. Pro každý audio a video příspěvek vytvoříte jeho vlastní blok.

Jak ovlivní Gutenberg již existující stránky?

Editor by neměl narušit chod již existující WordPress stránky. Všechny její součásti se budou dát přenést bez zbytečných změn. Podporuje totiž již existující funkcionalitu stránek. Pro přenos shortcodes a meta boxů se postupně vytvářejí nástroje, které to umožní. Alespoň taková je teorie, uvidíme co přinese praxi 🙂

Shortcodes a meta boxy

Shortcodes budou dále pracovat beze změn. Pokud je používáte i při vytváření stránky, budete je moci používat i nadále. Gutenberg nabízí nový způsob jejich vytváření a náhledu:

gutenberg-shortcode
Práce se shortcodes

Většina meta boxů bude dále pracovat beze změn. Některé budou potřebovat aktualizaci, jiné editor přetvoří na bloky. Všechny ostatní obvyklé typy příspěvků editor podporuje.

Výhody Gutenberg

Změna tvorby a editace webu přinese:

 1. Nový způsob vytváření stránky jako celku prostřednictvím přímé editace umožní zjednodušený přístup k úpravě jejích jednotlivých součástí.
 2. Stávajícímu rozhraní ubírá na složitosti tím, že sjednocuje více rozhraní.
 3. Přináší zmodernizování a zjednodušení editace, psaní a zveřejnění stránky a jejích součástí.
 4. Usnadňuje přidávání funkcionality webové stránky.
 5. Intuitivní design usnadňuje práci s některými dosavadními funkcemi jako například propojování příspěvků a přidávání obrázků.
 6. Bloky zjednodušují proces personalizace stránky.
 7. Díky přímému pohledu na celkový vzhled stránky se otevírají nové možnosti pro JavaScript.
 8. Umožňuje pracovat na jednotlivých sekcích několika lidem najednou.
 9. Díky řadě nástrojů editace bloků umožňuje vytvářet komplexní strukturu webu.

Editace bloků

Na stránce lze samostatně editovat každý blok. Najednou můžete vytvořit více bloků. Můžete také přepínat mezi obsahem a html.

gutenberg-menu
Ukázka editace

Bloky lze jednoduše posouvat po stránce. Toto je asi největším přínosem editoru. Způsob přesouvání je oproti předchozímu způsobu vytváření stránky mnohem přesnější. Pro grafickou úpravu stránky je v každém kroku jejího vytváření k dispozici živý náhled.

Další funkce WordPress Gutenberg

Logo Gutenberg
Logo Gutenberg

V tomto editoru lze také nastavit zařazení do kategorií, tagy, vzhled úryvku příspěvku a podobně.

Práce s editorem je velmi intuitivní. Pochopí ji i začátečník. Pro přidání bloku stačí stisknout enter. Pro přidání obrázků, náhledu a podobně, je třeba srolovat až vespod stránky.

Velmi dobře je nastavena funkce Copy a Paste, formátování nadpisů a samotného textu.

Bloky používají výstup HTML5.

Nevýhody a obavy uživatelů

Navzdory všem výhodám, které nový editor slibuje, mají uživatelé a komunita WordPress jisté výhrady :

 • Provádění některých kroků vyžaduje více kliknutí než v původním editoru.
 • Samotné menu obsahuje tři sloupce. Ztěžuje to vyhledání některých funkcí.
 • Meta boxy jsou ukryty pod nastaveními.
 • Několik starší šablony nepodporují formát HTML5.
 • V průběhu vývoje byla změněna technologie. Stále je dost nejasné, jak budou pracovat vnořené shortcodes.
 • Není zcela jasné, jak budou pracovat meta boxy pluginů. Jejich úprava na bloky bude časově velmi náročná.
 • Uživatelé pluginu si stěžují na nedostatečnou dokumentaci pro vývojáře.
 • Zatím také není zcela jasné, kdy bude WordPress 5.0 k dispozici.
 • Nejsou jasné odpovědi na otázky týkající se zpětné kompatibility WordPress 5.0.

Co ještě přinese WordPress 5.0?

Kromě zmiňovaného editoru přinese WordPress 5.0 i další vylepšení:

Bezpečnost

WordPress 5.0, stejně jako předchozí verze, klade důraz na bezpečnost a přinese aktualizace i pro tuto oblast. Pro lepší zabezpečení stránky WordPress doporučuje používat SSL certifikát, silná hesla a dvoufázové ověření .

Front-end editor

Možná jste už vyzkoušeli Front-end plugin. WordPress 5.0 obsahuje Front-end editor. Díky němu si budete moci měnit a upravovat příspěvky přímo na stránce . Pracuje na podobném principu jako Visual Composer, ale snáze se ovládá. Front-end editor urychlí práci při úpravě webové stránky.

Optimalizace pro mobilní zařízení

WordPress neustále vylepšuje responzivnost. Nemalý důraz klade na optimalizaci pro mobily. WordPress 5.0 zajistí, že vaše stránka bude možné prohlížet z kteréhokoli zařízení.

Oříznutí pozadí stránky

WordPress 5.0 přináší vylepšení i do změny pozadí stránek. Zjednodušuje postup oříznutí obrázku. V nynější verzi jej musíte odstranit, oříznout, znovu nahrát do knihovny a poté znovu umístit na stránku. Při novém způsobu výměny obrázku na pozadí to bude o něco jednodušší.

Slovo na závěr

Ze zkušenosti si myslím, že změna na Gutenberg neproběhne tak snadno jako tvůrci prezentují. Avšak navzdory možným dočasným nepříjemnostem je třeba postupovat a inovovat. Proto jsem rád, že se rozhodli zařadit nový editor do WordPressu co nejdříve. Zajímavé bude sledovat, jak tato změna ovlivní v současnosti oblíbené WordPress buildery, jako jsou například Visual Composer a Divi Builder .

Was this article helpful for you? Support me by sharing, please. 👍
WordPress Návod v PDF

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here