4 top webdesign trendy, které mě zaujaly

Plánujete redesignovat váš web nebo udělat nový? Prohlédněte si tyto 4 webdesign trendy, které mě zaujaly:

1. Parallax scrolling

Paralaxní skrolování (z anglického „parallax scrolling“) je praktické využití paralaxního efektu v oblasti designu web stránek. Zjednodušeně řečeno jde o techniku, kdy se obrázky na pozadí web stránky pohybují při skrolování stránky pomaleji než samotný text, respektive obrázky na popředí. To umožňuje ve 2D grafice vyvolat iluzi třetího rozměru – hloubky.

Správné využití této techniky dokáže oživit nadesignovanou web stránku. Záleží ale na zkušenostech webdesignéra, jestli ji dokáže vhodně implementovat. Příkladem dobře využitého paralaxního efektu může být stránka madwell.com. Zde se jedná o paralaxní efekt na pohyb kurzorem:

Parallax scrolling

2. Masonry layout

Jedná se o rozmístění prvků web stránky (nejčastěji článků nebo obrázků) do polohy, ve které nejoptimálněji vyplňují dostupný prostor. Výsledek se podobá rozmístění kamenů ve zdivu. Odtud je odvozen i anglický název „Masonry layout“, který lze volně přeložit jako zdivo rozmístění.

Typickým představitelem, který se zároveň významně přičinil o popularitu tohoto trendu, je stránka pro sdílení obrázků Pinterest :

Masonry layout

3. Infinite scrolling

Nekonečné skrolování je technika, která vychází vstříc uživatelům webu, protože není nutné proklikávat se na další stránky – při skrolování obsahu ke spodní části stránky se automaticky načítá další obsah „do nekonečna“. Odtud pochází také anglický název infinite scrolling – nekonečné skrolování.

Další výhodou této webdesign techniky pro uživatele je větší rychlost načítání webu, protože místo načítání celé stránky se dynamicky načítá pouze potřebná část. Typickými weby používajícími tuto techniku jsou stránky jako facebook a twitter:

Infinite scrolling

4. Flat design

Jedná se o minimalistický typ designu, kdy se na web stránce používají pouze prvky, které nevzbuzují iluzi 3D efektu (to znamená žádné stíny, textury a přechody). Je opakem skeumorfického designu. U tohoto typu designu se používají pouze jednoduché prvky.

Výhodou plochého designu je, že stránky které jej využívají působí jednoduše, přehledně, čitelně a vypadají stejně dobře nezávisle na typu zařízení nebo rozlišení obrazovky.

Nevýhodou může být jeho vzdálenost od prvků napodobujících reálný svět – to se projevuje například na tlačítkách web stránky – jelikož nemají stínování mohou být uživateli hůře rozeznatelné.

Plochý design, tedy v angličtině flat design, je v současnosti oblíbený, proto lze nalézt mnoho ukázkových stránek na internetu. Jako příklad uvedu stránku get.foundation :

Flat design

Webdesign trendy budoucnosti?

Tyto trendy se mi zalíbily. Jsem zvědavý, jak se bude dále vyvíjet svět web designu. Nastínil jsem je jen zběžně, každý z nich by si zasloužil vlastní článek. Pokud víte o nějakých jiných zajímavých trendech, budu rád, pokud se s nimi podělíte v komentářích.

Chcete mít moderní web, který jde s nejnovějšími trendy? Napište mi email a doporučím vám vhodného odborníka .

Was this article helpful for you? Support me by sharing, please. 👍
WordPress Návod v PDF

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here