WordPress .com nebo WordPress .org? Jaké jsou rozdíly?

Když jsem se začala seznamovat s WordPress , potřebovala jsem si ujasnit základní pojmy. WordPress se velmi často pojí s blogy, běžnými webstránkami, e-shopy atp. První věc, co mě zajímala bylo, pro kterou platformu se mám rozhodnout a jaká kritéria v ní mám zohlednit.
WordPress .com nebo WordPress .org? Podívejte se, co jsem zjistila.

Cena

Jedním ze základních rozdílů je, že platforma WordPress .com je umístěna na externím serveru. Znamená to, že o webshosting stránky (umístění na serveru) se starají pracovníci z týmu WordPress . Třeba si ještě uvědomit, že zatím WordPress .com neumožňuje zaregistrovat si vlastní .sk doménu. U WordPress .org budete muset smlouvu s hostingovou společností uzavřít sami. WordPress .org je sice zdarma, ale za potřebnou domému a webhosting si stejně budete muset zaplatit.

Témata

Výhodou WordPress je zejména flexibita. Celý software máte nainstalován na serveru, který je zároveň propojen s vaší doménou. Díky tomu si můžete přizpůsobovat téma a vzhled webu přesně podle vašich představ.
Oproti tomu, WordPress .com poskytuje omezené množství témat, která si vybíráte z WordPress katalogu. Tato témata však již nelze upravit a nemůžete v nich ani měnit kód. Toto však neplatí pro tzv. Premium themes (Prémium tématu). Avšak ani ty nelze modifikovat tak, jak témata na WordPress .org.

first
Na WordPress .com se zaregistrujete v jednoduchých pěti krocích.

Moduly

Podobně jako témata fungují i moduly. Na WordPress .org existují tisíce modulů, které lze snadno a rychle nainstalovat. Najdete je například i na codecanyon.net nebo WPMU.org . WordPress .com poskytuje převážně vestavěné moduly. Jsou však jen základní a vaše stránka tedy bude méně flexibilní.

Náklady

WordPress .com si sice můžete stáhnout zdarma, ale jeho rozsah funkcionalit je limitován. WordPress .com poskytuje základní 3GB prostor pro obrázky a text. Pokud budete potřebovat více prostoru, můžete si dokoupit za 100$ na rok 13GB místa. V částce je zahrnuta i doména a pokročilé přizpůsobení webové stránky. Za částku 300$ na rok získáte neomezený prostor a 50+ Premium themes (Prémium témat).
Značné rozdíly jsou také v nákladech. Existuje mnoho společností, které vám poskytnou ty nejlepší nabídky. Ty jsou však vždy spojeny s měsíčními nebo ročními poplatky, které musíte zaplatit. Přestože jádro softwaru WordPress je zdarma, za prémiová témata a moduly si budete muset zaplatit. Vždy však můžete používat témata a moduly, které WordPress poskytuje zdarma.

one
Domovská stránka WordPress .org

Údržba

U WordPress .org se o údržbu své stránky budete muset poctivě starat. Připravte se na pravidelné aktualizování tématu, modulů či celého WordPress jádra. Také byste neměli zapomenout pravidelně kontrolovat spam.
V případě WordPress .com tyto věci můžete z hlavy vypustit. Postarají se o to automaticky zaměstnanci WordPress .

Zálohy

Zálohovat váš web na WordPress .org je třeba dělat pravidelně. Zálohu můžete provést buď sami ručně stažením všech souborů na internetových stránkách nebo pomocí prémiových modulů. Pokud máte webstránku přes WordPress .com, o zálohování se stará WordPress tým.
Je důležité vybrat si tu správnou platformu, na které bude váš web fungovat. WordPress .org vám poskytuje větší flexibilitu, přizpůsobení stránky, ale musíte počítat s vyššími náklady spojenými s doménou, hostingem, tématy, moduly a údržbou.

Slavná 5-minutová instalace WordPress . Ať se líbí.

two
Administrace WordPress .org

Pokud se rozhodnete pro WordPress .com stanete se součástí největšího blogového portálu na světě, což vám může zajistit lepší výsledky ve vyhledávači.
Nelze jednoznačně říci, která platforma je lepší či horší. Rozhodujte se v závislosti na tom, co potřebujete. Pokud si chcete založit osobní blog, jak lepší řešení se jeví W ordPress.com. V případě, že si chcete založit e-shop nebo standardní webovou stránku, přiklonili bychom se k WordPress .org. Kromě těchto rozdílů si přečtěte například i článek Peťa Němčoka, 10 faktů o WordPress , které jste možná netušili.

Znáte více rozdílů mezi platformami WordPress .com a WordPress .org? A jaké jsou vaše zkušenosti? Budu ráda, pokud se s nimi podělíte v komentářích.

Was this article helpful for you? Support me by sharing, please. 👍
WordPress Návod v PDF

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here