První díl seriálu WP chyby a jejich řešení – Ztráta hesla

Při práci se systémem WordPress můžeme narazit na některé specifické problémy , které méně technicky zdatné uživatele často pořádně zaskočí. WordPress má být přece jednoduchý jako facka, nainstaluji ho za 5 minut a všechny potřebné moduly si „naklikám“ přes administrátorské rozhraní…

Přesto však v tak složitém systému jako je WordPress můžeme narazit na různé technické zádrhely, které se stávají ať už nevinným klikajícím uživatelem, ale zejména různým „domácím kutilům“, kteří se hrabou ve zdrojovém kódu způsobem pokus-omyl.

Tímto článkem začínáme sérii, která slouží k pomoci při řešení těchto problémů. Vzhůru tedy do toho:

Ztráta hesla do administrátorského rozhraní, nemožnost resetnout heslo.

Zapomněli jste heslo do administrace své webové stránky. Samozřejmě nejprve vyzkoušíte získat heslo zpět pomocí zadání vaší e-mailové adresy. Co ovšem tehdy, když tento proces nefunguje a nic vám na e-mail nepřijde?

YU no send e-mail??

Řešení čj. 1 – pomocí editoru databáze PhpMyAdmin

Hostované Mysql databáze, nutné k provozu systému WordPress , jsou zpravidla editovatelné pomocí aministrátorského rozhraní PhpMyAdmin , které umožňuje upravovat data v databázi i bez znalosti SQL syntaxe. Do PhpMyAdmin se přihlásíte pomocí údajů, které jste uvedli při instalaci WP do souboru wp-config.php, a to na adrese, kterou zjistíte od vašeho poskytovatele (například adresa ve tvaru http://db.vasadomena.sk nebo různé variace podle typu databáze).

Následně si vyhledáte databázi vaší webstránky, v ní tabulku wp_users.

V tabulce wp_users zase najdete správný řádek, nejlépe na základě svého přihlašovacího jména ( user_login ), kde kliknete na tlačítko edit nebo upravit.

Na tomto místě můžete do příslušného řádku user_pass zadat nové heslo (pozor na velká a malá písmena) a následně ho zakódovat a uložit pomocí zvolení možnosti MD5 z rozrolovací položky functions v řádku user_pass a kliknutím na tlačítko GO .

Řešení čj. 2 – pomocí FTP

Na tuto metodu potřebujete vědět číslo ID našeho administrátorského účtu v databázi, konkrétně v tabulce wp_users. Když ho zjistíte (viz předchozí řešení), stačí vám přidat kód do souboru functions.php vašeho aktivního tématu. Tento soubor naleznete zpravidla na adrese ../wp-content/themes/[vaša aktívna téma] /functions.php . V souboru hned na další řádek pod první< ?php přidáte řádek:

wp_set_password(‘VašeNovéHeslo’,1);

přičemž za jednotku dosadíte číslo ID vašeho uživatelského účtu a za Vaše NovéHeslo dosadíte.. no vždyť snad se chápeme ;). Po úspěšném přihlášení se do vašeho administrátorského účtu následně tento řádek opět smažete a pro jistotu si změníte heslo na nějaké, co si budete lépe pamatovat 🙂

První díl seriálu o klasických WordPress problémech je za námi. Nedotkli jsme se zatím problému, proč WordPress neposlal správně e-mail a jiné, ke kterým se ještě dostaneme. Důležité ovšem je, že máte opět vládu nad obsahem vaší webstránky.

Nestyďte se v komentářích k tomuto tématu sami vyjádřit. Měli jste někdy podobný problém? Jak jste jej řešili? Myslíte si, že znáte lepší nebo jednodušší řešení? Dejte nám vědět!

 

Was this article helpful for you? Support me by sharing, please. 👍
WordPress Návod v PDF

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here