Kolik pluginů na stránce už je příliš mnoho?

Znáte situaci, kdy máte stránku už jako tak zaběhnutou, klidně byste řekli i to, že máte přehled o různých vychytávkách, skamarádili jste se i moduly a neustále přidáváte na vaši stránku nové a nové funkcionality? Není toho však už trošku moc? Neztrácíte se v tom všem? Můžete s čistým svědomím říci, že využíváte všechny aktivované moduly?

Důvod, proč jsem se rozhodla napsat tento článek odstartovala statistika, ve které se psalo o rekordu v počtu nainstalovaných modulů. Jejich číslo bylo neuvěřitelných 637 na jedné stránce. Majitel této stránky se přitom vyjádřil, že jeho stránka funguje kupodivu v pohodě.

Začala jsem tedy googlit informace o tom, kolik modulů na jedné stránce je příliš. Zda vůbec existuje nějaké doporučené číslo, kolik by jich na stránce mělo být a co to může na stránce způsobit.

Z mého bádání vysvětlilo to, že o tomto tématu se již několikrát diskutovalo. A dokonce jsem se dočetla io jisté závislosti na instalování stále nových a nových modulů. Je to pochopitelné. WordPress nabízí až něco kolem 40 000 free modulů, které si můžete stáhnout. A při takovém čísle je už opravdu z čeho vybírat.

WordPress sám o sobě jako CMS systém funguje v pořádku. Pokud však chcete na vaši stránku přidat více funkcionalit, bez modulů to nepůjde. Výběr těch správných a potřebných modulů přitom nemusí být až tak jednoznačný. Naštěstí, díky armádě dobrovolníků a vývojářů, můžete většinu  modulů získat zdarma. Častokrát ovšem právě to, že na výběr je až příliš mnoho možností, způsobuje problémy.

Proč vlastně moduly vznikly?

Moduly vznikly především z jednoho jasného důvodu. Dát uživatelům WordPress větší kontrolu nad tím, jak jejich webové stránky budou vypadat, fungovat a to vše, aniž by museli rozumět kódu.
Je to snadné. Rychlá instalace, následující aktivace a to vše více méně bez větší technické zdatnosti. Ale tak, jako všechno, ani některé moduly se neobejdou bez chyb.

Souvisí počet modulů s tím, že stránka nefunguje správně?

Odpověď je ano i ne. Google mi jednoznačné odpovědi neposkytl. Jedno je však jisté, příliš mnoho modulů může způsobit, že stránka se bude načítat hrozně dlouho nebo některé příspěvky či fotky se nenačtou vůbec. Jediné konkrétní číslo vyslovil Dan Morris.  Spoluzakladatel servisní podpory WordPress Curve, který říká, že optimální počet modulů je 20. Zdůraznil, že méně je jednoduše v tomto případě více. A zároveň dodal, že žádná striktní pravidla, která je třeba ohledně počtu modulů dodržovat, neexistují.

WordPress Plugin

Věc se má ale tak, že příliš mnoho modulů na stránce potenciálně způsobuje problémy. Jaké?

Problém č.1: Spadnutí stránky.

Nikdo není dokonalý. I ty nejlepší moduly vytvořené uznávanými vývojáři mohou obsahovat chyby. WordPress komunita má povahu open source. Co tím chci sdělit? Na vytváření modulů se podílí velké množství dobrovolníků. Jednoduše se přitom může stát, že sem tam je něco nakódováno špatně, ale dostane se to ven. Vyhnout se špatně napsaným modulům pomáhá ratingové hodnocení modulů. Podle toho, jak vysoký rating a počet stahování modul má, snadno zjistíte, jak je na tom se svojí kvalitou.

Problém č.2: Rychlost a výkon stránky

Spousta lidí má obavy z načítání a rychlosti stránky. Samozřejmě, ve spojitosti s moduly bude platit, že čím více modulů budeme mít nainstalovaných a funkčních, tím zde bude větší předpoklad toho, že stránka bude pomalejší. Je to kvůli složitosti celého procesu. Problém je zjednodušeně v tom, že každý modul může (nemusí, zavisí to  od typu modulu) přidávat kód, který se zpracovává při každé návštěvě libovolné stránky. Délka zpracování závisí už na tom, co ten modul dělá a jak dobře je naprogramován.

Problém č.3: Bezpečnost stránky
Ohledně bezpečnosti a různých tipů na zabezpečení stránky se popsalo opravdu mnoho. Je to také proto, že možnost, že se hackeři dostanou právě na vaši stránku, je více než reálná. Nemáte-li stránku dostatečně zabezpečenou a hackeři na ni zaútočí, může se stát, že z noci na den ztratíte všechny důležité i méně důležité údaje. Odstraňování škod vás pak bude stát nemalé úsilí a čas.

Problém č.4: Spolehlivost modulů

Problémy se spolehlivostí nejčastěji způsobuje špatná kvalita kódu. S tím se dále pojí špatná úroveň podpory, pomalé aktualizace a celkové špatné fungování modulu.

WordPress Plugin

Tomu všemu se lze (potenciálně) vyhnout. Jak?

Problémy spojené s instalací těchto modulů se mohou zdát nekonečné. Nebuďte však hned negativní. Stačí trochu plánování a pár užitečných rad ověřených odborníky.

  1. Zkontrolujte duplicitní funkcionalitu
    Přemýšlíte-li o instalaci nového modulu, ještě předtím, než vás opět zlákají chodníčky tlačítka „download“ zkontrolujte, zda již nainstalované moduly nemají zahrnuty funkce, které potřebujete. Touto kontrolou zabráníte instalaci duplicitních modulů.
  2. Zpomalení
    Příliš velkému počtu modulů se obecně přikládá také zpomalení stránky. Když jich máte méně, snižujete celkové zatížení serveru a vaše stránka bude fičet rychleji.
  3. Test výkonu
    Jednoduché řešení je otestovat rychlost načítání stránky před a po instalaci modulu, který si vyberete. Vyzkoušet můžete například Google PageSpeed Insight  nebo modul P3 , který vytváří zprávu o výkonu vašeho webu.
  4. Test modulů
    Nové moduly testujte na jiné než živé stránce. Vytvořte si například samostatnou stránku, která bude sloužit k takovým „pokusům“. Předejdete tak riziku, že se u vás na stránce něco pokazí a přijdete o údaje nebo si celou stránku rozházíte.
  5. Ochrana
    Jádro WordPress je bezpečné, ale stačí jeden špatný modul a hackeři se k vašim údajům velmi snadno dostanou. I správně fungující modul může mít v sobě bezpečnostní chyby.
    Co s tím? Vše si řádně zálohujte, aktualizujte a používejte bezpečnostní modul.

WordPress Plugin

 

Pokud neumíte odolat stahování nových modulů, shrnula jsem vám pár tipů, které by vám mohly pomoci při rozhodování, zda modul opravdu potřebujete nebo ne.

Vše závisí v první řadě na kvalitě a ne na kvantitě. Důležité je, abyste měli na paměti i to, že ne jen velké množství  modulů je příčinou problému. Příčina je často ve špatném kódu. Při hledání modulů se zaměřte zejména na ty, které jsou vyvinuty respektovanými autory WordPress komunity. Hledejte moduly s vysokým ratingem. Nezapomínejte také pravidelně odstraňovat moduly, které již déle nepoužíváte. Zaměřte se také na informace o aktualizacích a statistikách stahování. Důvěryhodný a spolehlivý modul bude pravidelně aktualizován.

Věřím, že vám mé rady pomohou a v modulech si uděláte pořádnou inventuru.

Podělte se s námi v komentářích s tím, kolik modulů máte na vaší stránce. Také patříte mezi ty, kdo v nich nemají až takový přehled? Nebo právě naopak, přesně víte, jaké moduly používáte?

Was this article helpful for you? Support me by sharing, please. 👍
WordPress Návod v PDF

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here