7 jednoduchých nastavení pro vaši novou WordPress stránku

WordPress se stal oblíbeným nástrojem pro tvorbu webstránek i díky své jednoduchosti. Když však do WordPress nahlédneme hlouběji, zejména pro začátečníky se může více než jednoduchý zdát spíše matoucí. V tomto příspěvku si projdeme základy, které usnadní vytváření vaší nové webové stránky.

1. WordPress .com vs. WordPress.org
Mnozí lidé se při této základní otázce neumějí správně rozhodnout. V první řadě si odpovězte na to, jestli si chcete založit osobní blog nebo standardní webstránku.
Rozhodli jste se pro blog? V tom případě vám doporučuji WordPress .com. Je sice zdarma, ale za doménu si budete muset zaplatit. Největší výhodou je, že tato platforma je umístěna na externím serveru. Co to pro vás znamená? Jednoduše, o webhosting a údržbu stránky se budou starat lidé z WordPress . Avšak témata na WordPress .com nejsou až tak flexibilní. Jsou vytvořeny tak, že se do nich nedá příliš zasahovat. Dobře si to proto promyslete.

Chcete e-shop nebo standardní webstránku? Volba je jasná. Zamiřte na WordPress .org. Poskytuje totiž větší flexibilitu.
Více o rozdílech mezi WordPress .com a WordPress .org si přečtěte v příspěvku 5 rozdílů mezi WordPress .com & WordPress .org .


1 dicision

2. Nepoužívejte „admin“ jako uživatelské jméno
Již při první instalaci vás WordPress vyzve k nastavení jména a hesla administrátora. Ušetřete si čas komplikovanější změnou v databázi a jméno a heslo si nastavte hned na začátku. Zároveň tak zabezpečíte svoji stránku před útoky hackerů. Pokud si necháte jméno „admin“, hackerům stačí už jen zkoušet množství různých hesel, až se nakonec stane, že jedno bude to správné. Jako jméno admina také nepoužívejte nic, co má něco společného s názvem webu. Pro vygenerování bezpečného hesla vám dobře poslouží Password Generator .

2. admin
3.Uživatelům přidělte pouze příslušná povolení
Bude-li mít k vaší stránce přístup více uživatelů, ujistěte se, že každý uživatel dostane přístup jen tam, kde je to potřeba. Tímto způsobem snížíte šanci, že se vám na stránku dostanou hackeři nebo že někdo udělá chybu s negativními následky.

3. Privacy
4. Nastavte si permalinky
Toto nastavení není třeba podcenit.
permalink
Permalink je způsob, jakým pojmenujete linky, zejména za www.mojestranka.com/permalinks
Nastavíte je následovně:
nástěnka/dashboard→ settings/nastavení→ permalinks/permalinky

Permalink může mít tři podoby:
• náhodná čísla
• datum + název článku/postu/příspěvku
• název článku/postu/příspěvku

Osobně doporučuji používat třetí možnost. Je nejkratší a zároveň obsahuje důležité informace o SEO. Permalinky můžete upravovat i dodatečně a vložit si do nich vlastní libovolný text. Stačí kliknout na část, kterou chcete upravit. Pamatujte si ale na to, že permalinky byste neměli měnit. Pokud už je jednou odkaz aktivní na stránce nebo na sociální síti, v případě, že jej změníte, nebude fungovat a vy tak můžete ztratit návštěvnost.

5. Rozdíl mezi stránkami a příspěvky
WordPress používá dva způsoby kategorizace obsahu. Stránky a Příspěvky. Každý z nich má v hlavním panelu vlastní sekci. V čem je tedy hlavní rozdíl? Příspěvek je celková obsahová část stránky. Stránky jsou hlavní sekce („o nás“, „kontakt“, …). Jsou často označeny jako statické, protože se moc nemění. Naopak blogové příspěvky se mění častěji a také mají kratší životnost.

5. confused
6. Přidejte na stránku základní „menu“
Jednoduše přidávejte jakékoli odkazy, témata, nabídky.
Pages/ stránky → kategorie postů / post type → vlastní odkazy/ custom links a to kdekoliv do menu.

Vytvořit nebo editovat menu můžete i přes nástěnku.
Vzhled/appearance → Menu

Z menu můžete editovat, vybírat, kategorizovat všechny stránky. Také můžete vytvářet podkategorie menu/sub-menus. (Přetáhněte položku nabídky mírně vpravo výše. Objeví se šedé rámečky, které vám řeknou, zda jste ještě v menu nebo už jste vytvořili další úroveň).

7. Nastavení blogu a domovské stránky
Někdo má jako domovskou stránku nastaven blog, jiní chtějí dát každé ze stránek specifické umístění. Jak to udělat?
Nástěnka /dashboard→ nastavení/ settings → Reading

Odtud uvidíte Front Page ( může být Home Page ) i Post Page ( může být Blog). Z rozbalovacího seznamu si můžete přiřadit některou ze stránek, které jste zvolili, buď jako homepage nebo blogpage. Buďte si však jisti, že stránka má opravdu jednu z těchto funkcí.

Těchto 7 jednoduchých rad vám pomůže ujasnit si základní nastavení na vaší WordPress stránce. Jsou to všechno věci, které se mohou zdát banální, ale není třeba je podceňovat. Ze začátku se můžete cítit trochu ztracený, ale chce to jen čas.
Znáte ještě nějaká základní nastavení, kterým lidé nevěnují až takovou pozornost a jsou důležitá? 🙂

Was this article helpful for you? Support me by sharing, please. 👍
WordPress Návod v PDF

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here