WordPress je v dnešní době stále populárnější a skoro každý, kdo se pohybuje na internetu, o něm už alespoň co to slyšel. Lidé často přesně nevědí k čemu slouží, co nabízí a jak funguje . Z toho vznikají různé mýty a domněnky , které mohou být sice založeny na pravdě, ale co se skutečně skrývá za nimi vás může překvapit .
- WordPress.org a WordPress.com je totéž .
Sami lidé stojící za WordPress přiznávají, že je to poněkud matoucí. Obě varianty mají své výhody a nevýhody . WordPress.org nabízí zdarma ke stažení aplikaci, pomocí které můžete vybudovat kompletní celou webstránku. Na druhé straně WordPress.com je služba , poskytující možnost zdarma si vytvořit blog nebo jednoduchou stránku. Základní rozdíly oproti vlastní svépomocně spravované verzi jsou:- Nemáte přístup k souborům (ale zase nemusíte o nic pečovat a platit za hosting a správu).
- Nemůžete nahrávat vlastní moduly (no je jich tam docela dost, všechno základní tam najdete).
- To samé platí i tématech.
- Vlastní doména a další možnosti přizpůsobení jsou poskytovány za poplatek.
- WordPress je jen pro blogy.
Velký omyl. Z WordPress se za poslední roky stal velmi solidní redakční systém, jehož možnosti jsou omezeny jen vaší kreativitou. S jistou dávkou optimalizace a odbornosti lze s ním vybudovat i masivní portály. - WordPress není profesionální webovou aplikací.
Sice zde může záležet na úhlu pohledu, ale stále větší zájem o jeho implementaci ve všech sférách (blog, firemní prezentace, portál, eshop, fórum, komunitní web…) mluví sám za sebe. Stále více firem po něm sahá při tvorbě webových řešení, mezi něž patří taková jména jako Ford , Wall Street Journal nebo americká vláda. - WordPress může běžet jen na Linuxových serverech.
Informace je nepravdivá a WordPress má poběží také plynule i na Windows. Nemusíte se obávat, že byste se připravili o nějaký kousek funkcionality nebo že by vám nešly trvalé odkazy. Všechno funguje velmi dobře. - Musím umět programovat v PHP.
K tomu abyste na WordPress vytvořili dobře vypadající blog nebo menší webovou stránku vám stačí trochu trpělivosti a chuť experimentovat. Pomohou vám tisíce modulů a témat . - Příliš mnoho modulů zpomaluje stránku .
Opravdu záleží na situaci. Některé moduly jsou pomalé, jiné rychlé a některé nemají absolutně žádný vliv na rychlost. Část z nich dokonce umí váš web zrychlit. - Neaktivní moduly a témata zpomalují stránku .
Neaktivované moduly a témata nemají absolutně žádný dopad na rychlost vašeho webu. Je ale dobré je i spolu s dalšími věcmi udržovat v nejnovější možné dostupné verzi. Vyvarujete se tím zbytečných chyb, které mohou předchozí verze obsahovat a samozřejmě nevystavujete svoji stránku bezpečnostním rizikům. V případě, že modul nebo téma nebudete určitě potřebovat, tak jej/ji smažte a nebude zbytečně překážet. - Spousta revizí a položek v koši zpomaluje načítání webové stránky.
Množství revizí také na toto nemá žádný efekt, nakolik je WordPress dostatečně inteligentní na to aby je na stránce nenačítal a zobrazují se jen v ovládacím panelu. Jejich nahromadění však zahlcuje databázi, jejíž objem může rapidně narůst a bude zabírat více místa (Pozor! Někteří poskytovatelé hostingu mají relativně malé kvóty na velikosti databáze). - WordPress není bezpečný.
WordPress může být zabezpečen jako kterákoli jiná stránka na internetu, záleží jen na jeho provozovateli. Historie však mluví sama za sebe: za poslední dva roky v něm nebyla žádná větší bezpečnostní díra a za většinu hacknutých stránek mohla neodbornost a lehkovážnost jeho uživatelů a také špatně zabezpečené webhostingy. Třeba si tedy dávat pozor jaké rozšíření instalujete, kde hostujete a snažit se vše aktualizovat na nejnovější dostupné verze hned jak je to možné. - Webové stránky postavené na WordPress jsou nízké kvality.
Při takovém počtu stránek běžících na WordPress není divu, že jejich velké množství jsou amatérské pokusy a nízko-rozpočtová řešení. Zase je třeba si uvědomit, že to není WordPress , kdo dělá tyto weby nepoužitelné a strašné na pohled, ale jejich tvůrci a správci. Najdete mezi nimi spoustu kvalitních a zajímavých webových projektů. - Zlepšit SEO na WordPress je velmi obtížné.
WordPress je pro vyhledávače dobře optimalizován a integruje řadu funkcí, které tomu umí dopomoci. Samozřejmě k tomu, abyste se dostali na první příčky u vašich vysněných klíčových slov, je třeba více než dobře udělanou webovou stránku a aktivovaných pár modulů. Ty jsou však není vůbec k zahození a při jejich dobré kombinaci dokážou zázraky. - WordPress nemohu používat jako internetový obchod.
Jak již bylo zmíněno výše, WordPress má skutečné široké spektrum použití. Vyberte si co byste potřebovali… e-shop , inzertní portál , fórum , sociální síť nebo co všechno jiné vás jen napadne . - WordPress je velmi slabě zdokumentován.
A to vám kdo řekl? Podívejte se do kodexu nebo přímo do kódu a věřím, že najdete spoustu užitečných odpovědí a tipů. - Kde si mohu WordPress koupit?
WordPress je open source a tedy je poskytován všem zdarma pod licencí GPL2 . Nikdy za stažení základní instalace neplaťte ! - To je všechno co WordPress dokáže?
Nechtějte mi říci, že jste prošli všech více než 19,946 modulů a více než 1,538 témat. Jako všude, Google je váš kamarád, na ostatní tu máte tento blog a naše fórum .
K objasnění těchto mýtů mě inspiroval článek na WPMU.org .
Was this article helpful for you? Support me by sharing, please. 👍