10 faktů o WordPress , o kterých jste možná nevěděli

wpq

Věděli jste, že WordPress se píše s velkým písmenem P a že je rozdíl mezi WordPress .org a WordPress .com?

Vybrali jsme 10 zajímavostí o WordPress, o kterých jste i přes jeho denní používání možná ještě neslyšeli.

1. Název WordPress se skládá ze dvou slov, která se píší spolu a každé slovo se píše s velkým začátečním písmenem. Ve slově WordPress se tedy píše kromě velkého písmene W i velké písmeno P. Název by se v psaném tvaru neměl skloňovat. Takže píšeme „o WordPress „, „s WordPress “ a pod. Při ústním projevu se slovo WordPress skloňuje („o wordprese“, „bez wordpresu“ apod.), jelikož to zní přirozeněji.

2. WordPress je svobodný software a jako projekt s otevřeným kódem (open source) je licencován licencí GPLv2 .

3. WordPress byl, je a bude vždy distribuován jako bezplatný software .

4. Prvními tvůrci WordPress byli Matt Mullenweg a Mike Little. Mattův článek z ledna 2003 je první zmínkou o příštím WordPress .

5. Matt Mullenweg působí jako CEO ve společnosti Automattic , je i zakladatelem neziskové organizace WordPress Foundation a vlastníkem investiční společnosti Audrey.co . Příležitostně působí jako hlavní vývojář open source projektu WordPress .

6. WordPress je registrovanou ochrannou známkou WordPress Foundation . K použití názvu WordPress jako součásti názvu projektu, produktu, služby, domény nebo jako názvu firmy potřebujete povolení od WordPress Foundation. Například název specializovaného hostingu pro WordPress nemůže znít “ WordPress hosting“.

7. WordPress logo by mělo vypadat jako logo na obrázku vpravo. Pokud byste někde viděli nesprávné logo (obrázek vlevo), upozorněte na to, prosím.

8. WordPress .org je domovskou stránkou WordPress . Z WordPress .org si můžete zdarma stáhnout instalační soubory i tisíce témat a modulů. Najdete tam také rozsáhlou dokumentaci, novinky o WordPress a fórum technické podpory v angličtině.

9. WordPress .com je komerčním projektem společnosti Automattic. Na WordPress .com si můžete vytvořit bezplatný blog. Bezplatná verze má však řadu omezení. Výhodou blogu na této stránce je zejména to, že o hosting a instalaci nemusíte vůbec pečovat. Na WordPress .com jsou dostupné i prémiové služby, které jsou zpoplatněny.

10. Kolem WordPress vznikla úžasná komunita lidí, kteří si navzájem radí a pomáhají. Všechny aktivity kolem WordPress pořádají dobrovolníci a nadšenci. Patří mezi ně eventy jako WordCamp, WordPress meetups, provozování fóra technické podpory na WordPress .org, jakož i naše stránka WP.sk.

Přiznejte se, kolik z těchto zajímavostí jste znali před přečtením tohoto článku? Víte o nějakých dalších?

Was this article helpful for you? Support me by sharing, please. 👍
WordPress Návod v PDF

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here